Tego rodzaju kamery są już na rynku dobrze znane. Zdalnie sterowane, zintegrowane z głowicą urządzenia pierwotnie przeznaczone były dla potrzeb systemów bezpieczeństwa oraz celem ochrony obiektów.
Później udoskonalane, o coraz lepszych parametrach obrazu, zaczęły być wykorzystywane w niskobudżetowych transmisjach internetowych. Następnie przyszedł czas na wykorzystanie ich także w produkcji różnego rodzaju programów telewizyjnych z gatunku reality show. Ostatnio znalazły zastosowanie w rumuńskiej telewizji.
Kamery PTZ mają wiele zalet. Niewielkich rozmiarów, dyskretnie umocowane pod sufitem, nie rzucają się w oczy uczestnikom programu, którzy zachowują się swobodnie, nie zwracając uwagi na to, że są filmowani. Pracą kilku tego rodzaju kamer steruje zazwyczaj z reżyserki jeden operator. Na uwagę zasługuje korzystny przelicznik jakości do ceny. O jednym z takich modeli –AW-UE 100 szczegółowo pisaliśmy w ubiegłym roku.
Aktualnie, a dokładniej w kwietniu 2022 roku, Panasonic wypuszcza na rynek nową linię kamer z funkcją PTZ (Pan Tilt Zoom) – czyli AW-UE 20, 40, 50, 70, 80. Od momentu wprowadzenia do dystrybucji pierwszych modeli w 2009 roku (pierwsza kamera PTZ 4K 50p to model z 1-calowym czujnikiem MOS i szerokim kątem widzenia 75°, a także z 20-krotnym zoomem optycznym) ta gama zdalnych urządzeń systematycznie się rozrasta.
Użytkownicy mogą wybierać między dwiema liniami kolorystycznymi – czarną i białą. Obecnie linia adresowana do światowych nadawców, streamerów wideo z konferencji i wydarzeń na żywo, a także dla nauczycieli do pracy zdalnej, zyskuje nowe zastosowania. Jednym z nich są transmisje wydarzeń masowych, a także transmisje uroczystości religijnych, na przykład z klasztoru na Jasnej Górze.
Wyzwania realizacyjnewiążą się w tym przypadku przede wszystkim z trudnymi warunkami oświetleniowymi, jakie panują wewnątrz tego i podobnych obiektów, wymagających transmisji telewizyjnej wysokiej rozdzielczości przez kilkanaście (w przypadku Jasnej Góry – jest to aż osiemnaście) godzin na dobę.
Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii dużego przetwornika obrazu MOS (typ 1”), kamery PTZ 4K (2160/50p) umożliwiają wierne odwzorowanie obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Płynna, bezszelestna praca głowicy panoramicznej jest możliwa dzięki napędowi typu direct drive.
– Praca ze sprzętem Panasonic jest bardzo intuicyjna i łatwa. Dzięki konsoli, wyposażonej w joystick, mogę przybliżać i oddalać obraz, zmieniać klatki, regulować powiększenie czy kolorystykę obrazu. Nasz sygnał wideo jest emitowany w różnych kanałach telewizyjnych, a dzięki ustawieniom fabrycznym, mimo że jestem sam w studiu, obraz wygląda, jakby był nagrywany przez wiele osób jednocześnie – tłumaczy realizator wizji, obsługujący klasztor na Jasnej Górze.
Kamery Panasonic towarzyszą uroczystościom w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Polsce od prawie 20 lat. W grudniu 2019 roku zainstalowano tam kamery AW-UE150, aktualnie dostępne są ich nowsze siostry – AW-UE 20, 40, 50, 70, 80. Wszystkie kamery obrotowe sterowane są przez realizatora korzystającego z pulpitu AW-RP150, umieszczonego w pokoju centralnej sterowni i umożliwiają realizację transmisji na żywo, bez udziału innych służb technicznych.
Z powodu unikalnego wystroju świątyni niemożliwe jest zastosowanie tam dodatkowego oświetlenia, które zwiększałoby jasność w obiekcie, ale i podnosiłoby temperaturę w kaplicy, co z kolei mogłoby w niekorzystny sposób wpłynąć na znajdujący się tam obraz. Wzrost temperatury i wilgotności powietrza mogłyby mieć również szkodliwy wpływ na stan i trwałość pozostałych eksponatów.
Podczas transmisji na żywo, dzięki sterownikowi AW-RP150, realizator korzysta z zaprogramowanych położeń kamer oraz zapamiętanej trajektorii ruchu, aby uzyskać oczekiwane obrazy i sceny, których sekwencje przy wykorzystaniu miksera wizyjnego są następnie przesyłane do serwera produkcyjnego. Sygnał z serwera jest dostarczany do kodera SRT, co umożliwia przesyłanie wysokiej jakości transmisji za pośrednictwem nowoczesnej infrastruktury IT, bez konieczności korzystania z transmisji satelitarnych.
Wbudowany w sterownik joystick pozwala na precyzyjne poruszanie kamerami i kadrowanie ujęć w zależności od potrzeb. Funkcja kadrowania (Crop), którą posiadają kamery o wysokiej rozdzielczości, pozwala na przechwycenie do osiemnastu obrazów z sześciu różnych kamer. Następuje to poprzez wyodrębnienie z jednej klatki 4K trzech zupełnie oddzielnych FHD, co daje znacznie więcej możliwości transmisyjnych.
Niezawodność kamer Panasonic została wystawiona na próbę w czasie pandemii, kiedy transmisje z Kaplicy Cudownego Obrazu odbywały się codziennie, przez kilkanaście godzin, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Przekazy telewizyjne do odbiorców na innych kontynentach prowadzono drogą satelitarną, ze względu na różnice czasowe o różnych porach dnia. Jeżeli sygnał nie był wykorzystywany przez nadawców telewizyjnych, przekaz towarzyszył odbiorcom dzięki internetowej transmisji on-line.
Pięć kamer PTZ Panasonic AW-UE 20, 40, 50, 70, 80 jest sterowanych przez jednego realizatora transmisji, który kontroluje ruch, ujęcia wszystkich kamer oraz zdalnie zmienia jasność i ostrość obrazu.
AW-UE20
Kamera PTZ 4K z przetwornikiem MOS 4K typu 1/2,8 i szerokim kątem widzenia 71°, 12-krotnym zoomem optycznym; wszechstronne wyjścia, w tym 3G-SDI, HDMI, USB i IP – wszystko w nowo zaprojektowanej kompaktowej obudowie dla łatwej obsługi i instalacji.
AW-UE40
Kamera PTZ 4K 25p z czujnikiem MOS 4K typu 1/2,5 i szerokim kątem widzenia 74,1°, 24-krotnym zoomem optycznym, nowym układem silnika z napędem bezpośrednim; wszechstronne wyjścia, w tym HDMI, USB i IP; oraz wsparcie dla SRT, NDI| HX w wersji 2 i RTMP/RTMPS.
AW-UE50
Kamera PTZ 4K 25p z czujnikiem MOS 4K typu 1/2,5 i szerokim kątem widzenia 74,1°, 24-krotnym zoomem optycznym, nowym układem silnika z napędem bezpośrednim; wszechstronne wyjścia, w tym 3G-SDI, HDMI, USB i IP; oraz wsparcie dla SRT, NDI| HX w wersji 2 i RTMP/RTMPS.
AW-UE70
Kamera PTZ 4K 25p z przetwornikiem MOS typu 1/2.3, doskonałym obrazem 4K przez HDMI, USB i LAN oraz wideo HD przez 3G-SDI (do 1080/50p), optycznym zoomem 20x i Genlock.
AW-UE80
Kamera PTZ 4K 50p z czujnikiem MOS 4K typu 1/2,5 i szerokim kątem widzenia 74,1°, 24-krotnym zoomem optycznym, nowym silnikiem napędu bezpośredniego, protokołem FreeD do zastosowań AR/VR; oraz najnowsze protokoły transmisji IP, w tym NDI, NDI| HX wersja 2 i SRT.
Jak wynika z najnowszych informacji firmy Panasonic, na świecie sprzedano już 200.000 kamer PTZ.
Fot. Panasonic