FILMY FESTIWALOWE
Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2021
Nagroda ZEF:
„Moje życie to cyrk” reż. Miryam Bouchard, Kanada 2020
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Czy dla każdego słowo wolność oznacza to samo? Jak – pozostając sobą – nie wyrządzać krzywdy innym, szanując jej/jego potrzeby i przekonania? Miłość ojca i córki, a w tle trudny okres dojrzewania, poszukiwanie siebie, realizacja marzeń, wytrwałe dążenie do celu i trudna sztuka kompromisu. A wszystko to opowiedziane z humorem i urokiem, w filmie inspirowanym własnym życiem, przez reżyserkę filmu.
Wyróżnienie ZEF:
„Dziki Zachód Calamity Jane” reż. Rémi Chayé, Francja/Dania 2020
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Za inspirującą (nie tylko dla dziewczyn), ciekawie opowiedzianą historię i czarującą wizualnie animację. Wild Wild West dla wszystkich!
Filmy festiwalowe oceniało jury w składzie:
Bolesław Drochomirecki, Artur Lecybil, Agnieszka Piotrowska-Prażuch.
Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub! 2021
Nagroda ZEF:
„Bitwa” reż. Anar Abbasov, Rosja 2019
Brak dystrybutora PL.
Bitwa” jest filmem, który opowiada młodemu widzowi historię dążenia do spełniania marzeń. Wiadomym jest, że marzenia same się nie spełniają. To my czynimy je spełniającymi się. O tym jest właśnie ” Bitwa”. O tym, że człowiek toczy w swoim życiu wiele bitew. Tych dosłownych i tych ukrytych. Bohater filmu stoczył i tę i tę. W obu wygrał, choć walka na początku była bardzo nierówna. Niezwykłe sceny tańca i muzyka o kolejne atuty tego filmu.
Wyróżnienia ZEF:
„Jackie i Oopjen” reż. Annemarie van de Mond, Holandia, 2020
Brak dystrybutora PL.
„Magiczne Święta Ewy” (festiwalowy tytuł: „Duchy Sowiego Lasu”), reż. Anu Aun, Estonia 2019
Dystrybucja: Vivarto
Jury ZEF-u w składzie: Lidia Latusek, Aleksandra Marczak, Jarosław Basaj, Bolesław Drochomirecki.
Festiwal Kino w Trampkach 2021
Nagroda ZEF:
„Drużyna Marco” reż. Julio Vincent Gambuto
Lekki i przyjemny, wypełniony dowcipnymi sytuacjami i dialogami film, nie jest tylko kolejną historią o małym konflikcie pokoleń i nieco skomplikowanych relacjach w rodzinie. Ekscentryczny dziadek Marco przypomina nam, że nie ma nic cenniejszego niż przyjaciele i wspólne spędzanie czasu. Film nie kończy się być może tak jak byśmy tego oczekiwali, ale pokazuje, że na uwagę poświęconą drugiemu człowiekowi zawsze powinniśmy znaleźć czas. Usiądźcie do niego całą rodziną, bo kino, po którym można długo i bardzo długo rozmawiać.
Wyróżnienie ZEF:
„Klub brzydkich dzieci” reż. Jonathan Elbers
Dystrybucja: Vivarto.
Poważny temat i poważna forma. Trochę o niezrozumieniu, trochę o tworzeniu reguł i bezrefleksyjnemu podporządkowywaniu się im. Jest w tym filmie pazur młodości, która pozwala się zbuntować i zawalczyć o lepsze życie. Bohaterowie filmu wykorzystują świadomie media społecznościowe i sztukę ulicy, poprzez które krzyczą, nawołują i walczą o szacunek. To młodzi obnażają absurdy świata, w którym żyją i wyznaczają lepsze kierunki. Akcja filmu rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie i przestrzeni, ale jakoś dziwnie łatwo jest nam się w nich odnaleźć.
PREMIERY KINOWE
„Czarny młyn” reż. Mariusz Palej, Polska 2021
Dystrybucja: Mówi Serwis.
Akcja filmu wpisana jest w czasy współczesne i pokazuje aktualne problemy dzieci i młodzieży. Oprócz kilku uniwersalnych tematów (rodzina niepełna, ubóstwo, bohaterstwo, niepełnosprawność) film wpisuje się w estetykę współczesnej europejskiej kinematografii dla dzieci i młodzieży (sposób snucia narracji, szybki montaż, efekty specjalne, inne) oraz jest adaptacją książki niezwykle cenionego przez tę grupę odbiorczą pisarza.
„Jestem Greta” reż. Nathan Grossman, Szwecja 2020
Dystrybucja: Against Gravity
Polecamy dla młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej i wszystkim starszym uczniom, a także dorosłym.
Film porusza bardzo wiele aktualnych i ważnych tematów – ważnych szczególnie dla młodych ludzi. Podstawowym tematem jest ekologia, kryzys klimatyczny i sposoby radzenia sobie z nim. Inną ważną kwestią jest temat odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za naszą planetę i związany z tym obowiązek oponowania i protestowania przeciwko złym rozwiązaniom. W filmie dostrzeżemy też problem współczesnej polityki i jej stosunku do wartości, które często wyznawane są jedynie „na pokaz” (polityka jako teatr). Mamy też współczesne media – sposób, w jaki kreują idoli i podchodzą do ważnych tematów (często efektowny, ale spłaszczony).
Poza kwestiami społecznymi, „Jestem Greta” bardzo poważnie podejmuje też problem neuroatypowości i Zespołu Aspergera oraz związanych z tym problemów (depresja, zaburzenia odżywiania, fiksacja na jednym temacie) – zwłaszcza u dziecka. Relacja Grety z rodzicami, ich poświęcenie dla niej i cena jaką się za to płaci to ważne wątki omawianego dokumentu.
„Poufne lekcje perskiego” reż.Vadis Palerman, Niemcy/Rosja/Białoruś 2020
Dystrybucja: Best Film