XIV edycja programu ScripTeast dla scenarzystów Europy Środkowo-Wschodniej
Rusza kolejna edycja programu ScripTeast, w ramach którego scenarzyści Europy Środkowo-Wschodniej przez blisko rok będą doskonalić scenariusze pod okiem światowej sławy profesjonalistów branży. Deadline na zgłaszanie projektów upływa z końcem lipca. Program jest realizowany przez Niezależną Fundację Filmową.
Ten unikatowy na skalę europejską program nie uczy, jak pisać scenariusze. Pomaga rozwijać i doskonalić te, które już powstały, w tym pod kątem pozyskania zainteresowania międzynarodowej publiczności oraz zwiększenia potencjału marketingowego projektów na etapie finansowania i dystrybucji.
Scenarzyści mogą zgłaszać projekty do końca lipca (wymagany scenariusz w języku angielskim). Program rozpoczną tygodniowe warsztaty i indywidualne spotkania ze światowej sławy scenarzystami, reżyserami i producentami, które odbędą się w październiku br. w malowniczym Pałacu Ossolińskich w Sterdyni. Po nich nastąpią indywidualne konsultacje online. Sesje ewaluacyjne, połączone z promocją scenariuszy i ich autorów, będą miały miejsce podczas międzynarodowych festiwali w Berlinie (luty 2020) i Cannes (maj 2020). Podczas MFF w Cannes odbędzie się także przyznanie nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.
– W Europie Środkowo-Wschodniej jest wielu niezwykle uzdolnionych scenarzystów. Nasz program pomaga im wejść na szersze wody. Impulsem jest możliwość czerpania z doświadczeń i rad najlepszych profesjonalistów branży i kontakt ze światowym kinem – komentuje Violetta Kamińska, Dyrektor Zarządzający ScripTeast.
ScripTeast jest jednym z najbardziej efektywnych programów w swojej kategorii - do tej pory na ekran zostało przeniesionych aż 40 scenariuszy. 9 projektów jest obecnie w produkcji. W programie wzięło udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.
Wśród międzynarodowych profesjonalistów branży filmowej, którzy do tej pory dzielili się swoimi doświadczeniami znaleźli się m.in. amerykański scenarzysta Scott Alexander („Ed Wood”), szkocki reżyser Paddy Breathnach (nominowany do Oscara za film „Viva” w kategorii najlepszy film obcojęzyczny), laureatka Oscara holenderska reżyserka Marleen Gorris („Ród Antonii”), Andrew Birkin - autor scenariusza do filmu „Pachnidło”, Peter Webber (nominowany do Oscara za film „Dziewczyna z perłą”), Antonio Saura (producent filmów Carlosa Saury i dystrybutor Latido Films), Robert Jones (nominacja do Oscara i BAFTY za film „Niewidoczni”) czy scenarzysta i reżyser Mark Peploe („Ostatni cesarz”, „Mały Budda”).
Zwycięzcami nagrody ScripTeast Krzysztofa Kieślowskiego byli m.in.: Benedek Fliegauf Womb – laureat Międzynarodowego Festiwalu w Locarno, Marysia Nikitiuk (scenarzystka i reżyserka filmu „Kiedy upadły drzewa”, premiera na Berlinale 2018) Simeon Ventsislavov („Aga”, premiera na Berlinale 2018), a także polscy twórcy, m.in. Jacek Bławut i Anna Onichimowska (za scenariusz „Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).
ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa - komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Więcej informacji: www.scripteast.pl