Już w poniedziałek, 16 września 2019 roku rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Seanse konkursowe i pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, kinie Helios, Teatrze Miejskim, Hotelu Mercure Gdynia Centrum, Konsulacie Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na stronie Festiwalu dostępny jest szczegółowy program projekcji. Trwa sprzedaż biletów na festiwalowe seanse.
Do Konkursu Głównego 44. FPFF zakwalifikowało się 19 filmów. Aż 13 z nich będzie miało w Gdyni polską premierę. Dla czworga reżyserów prezentujących swój film w Konkursie jest to pełnometrażowy debiut fabularny. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 filmów szkół filmowych, Studia Munka oraz producentów niezależnych. Filmy ocenią dwa regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.in. Jury Młodych, Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe. Platynowe Lwy za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Krzysztof Zanussi.
Na program 44. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Po kilku latach powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.
Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołają pamięć o zmarłych w minionym roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim. Festiwal odnotuje 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominając „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego.
W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, widzowie zobaczą między innymi „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Jerzego Rogiewicza i zespołu muzyków. Podczas Festiwalu swój dorobek podsumują i zaprezentują podczas jubileuszowych pokazów filmowych dwa ośrodki obchodzące w tym roku 70-lecie: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych.
W sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowane będą dwa dokumenty i jedna krótka fabuła twórców związanych z miastem gospodarzem Festiwalu. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni zobaczą wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.
Jedną z najbardziej obleganych przez widzów sekcji Festiwalu co roku jest Gdynia Dzieciom, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W programie kierowanym do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych jest 30 animowanych bajek i 11 filmów pełnometrażowych.
Goście Festiwalu, mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści mogą obcować z kinem również w plenerze. Wieczorami na Placu Grunwaldzkim zobaczą wybrane głośne filmy pełnometrażowe z ostatnich lat Festiwalu, a także najlepsze polskie krótkie metraże. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 44. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Pokazy plenerowe są bezpłatne.