Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od kwietnia do listopada zawita nie tylko w Rosji, ale także w Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Serbii i Chorwacji. Główna moskiewska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17 – 24 maja w kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej”, „Iluzjon”, a także w nowej sali kinowej Galerii Trietiakowskiej.
W Konkursie Filmów Fabularnych 11. „Wisły” znalazły się m.in. obrazy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Powidoki” Andrzeja Wajdy czy „Amok” Katarzyny Adamik. Najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą także w ramach sekcji Panorama Nowego Kina, w tym najnowszy film Juliusza Machulskiego „Volta”, komedię „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego czy „Szczęście świata” Michała Rosy.
Do programu po raz drugi włączony zostanie blok „Polska w dokumencie”. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze wstrząsającym dokumentem Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny”, zrekonstruowanym wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej niepublikowanych w takiej formie, materiałów z archiwum rodziny wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego. Ostatni, bardzo osobisty wywiad z Wojciechem Młynarskim wzbogacony wypowiedziami jego najbliższych przyjaciół pokażemy w filmie Alicji Albrecht „Młynarski. Piosenka finałowa”.
Wydarzeniem specjalnym będzie sekcja „Niepodległa Polska”, poświęcona stuleciu odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W jej ramach pokażemy m.in. „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego i „Miasto 44” Jana Komasy.
– Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, a także blok „Piłka w grze!”, na który, z okazji zbliżającego się Mundialu, zaprosimy wszystkich fanów futbolu.
Wychodząc naprzeciw licznym prośbom moskiewskich widzów, po raz pierwszy przypomnimy najlepsze tytuły poprzednich edycji festiwalu w ramach sekcji The best of „Wisła”, w tym „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej i „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.
W tym roku postanowiliśmy zorganizować weekendowe rodzinne poranki na „Wiśle”, na które zaprosimy wszystkie pokolenia widzów. W programie zaproponujemy film przygodowy Marty Karwowskiej „Tarapaty” oraz fantasy dla młodzieży w reżyserii Mariusza Paleja „Za niebieskimi drzwiami”.
Tradycyjnie już do współpracy przy festiwalu zaprosiliśmy Szkołę Filmową w Łodzi, Warszawską Szkołę Filmową oraz Studio Munka. Po raz pierwszy zaprezentujemy także najlepsze etiudy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
W ramach specjalnego pokazu w Galerii Trietiakowskiej zaprezentujemy dramat science fiction „Photon” w reżyserii zdobywcy Paszportu Polityki 2018 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, Normana Leto. Po projekcji widzów zaprosimy na dyskusję, lawirującą między fizyką kwantową a sztuką współczesną. W Trietiakowce będzie również można podziwiać wystawę prac Normana Leto – podają organizatorzy.
Więcej na: www.festiwalwisla.pl