Już 2 marca poznamy zwycięzców Polskich Nagród Filmowych Orły 2020, a w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) trwa wirtualny przegląd dokumentów nominowanych i nagrodzonych w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” w poprzednich edycjach. Bezpłatnie i bez wychodzenia z domu można obejrzeć takie dokumenty jak: „Miłość”, „Ojciec i syn”, „Fuck for Forest”, „Młynarski. Piosenka finałowa” czy „Over the limit”.
W Ninatece (www.ninateka.pl) serwisie VOD, zawierającym ponad 7500 materiałów poświęconych kulturze, można oglądać zwycięzców poprzednich edycji Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” oraz filmy nominowane w tej sekcji od początku jej istnienia, czyli od 2013 roku. W ramach przeglądu sięgnąć można po znane już użytkownikom Ninateki dokumenty m.in. „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Aktorka” Kingi Dębskiej, „Bracia” Wojciecha Staronia, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej czy „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, a także niepublikowane dotąd w Ninatece filmy m.in. „Fuck for Forest” w reżyserii Michała Marczaka.
Fuck for Forest to organizacja, której członkowie umieszczają w Internecie amatorskie filmy pornograficzne ze swoim udziałem, a zebrane w pocie czoła i lędźwi pieniądze przeznaczają na ratowanie amazońskich lasów. Marczak przygląda się od wewnątrz antykonsumpcyjnej komunie, której członków, jak się z czasem okazuje, bardziej przejmują własne ideały niż problemy tych, którym chcą pomagać. Film „Fuck for Forest” był nominowany do Orłów 2013 i zdobył główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Według PISF, był najczęściej wyświetlanym polskim dokumentem za granicą w 2013 roku. Brytyjski magazyn „Dazed & Confused” umieścił go na liście dziesięciu najbardziej innowacyjnych i rozszerzających ramy gatunkowe dokumentów ostatnich lat.
Już 21 lutego do Ninateki trafi „Młynarski. Piosenka finałowa” w reż. Alicji Albrecht. To ostatnia, bardzo osobista, ale równocześnie taktowna i dyskretna rozmowa Wojciecha Młynarskiego z Alicją Albrecht, która odbyła się niedługo przed śmiercią muzyka. Reżyserka zestawia dużą porcję archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, jego rodziną i współpracownikami, w tym Krystyną Jandą, Krzysztofem Materną czy Januszem Głowackim. Uderzający w filmie jest kontrast pomiędzy pełną empatii i emocji twórczością Młynarskiego, a prywatnym obliczem artysty. Dokument nominowany był do Orłów 2018.
Od 2 marca użytkownicy Ninateki będą mogli obejrzeć „Over the limit” w reż. Marty Prus. Świetnie przyjęty na IDFA i obsypany nagrodami w Krakowie dokument o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej Margaricie Mamunilm przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed wyjątkową szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje więź Margarity z dwiema trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. Gdyby „Over the limit” był filmem fabularnym, opowiedziana w nim historia mogłaby się wydawać zbyt nieprawdopodobna, by w nią uwierzyć, a jego bohaterki – zdecydowanie zbyt osobliwe, by mogły być prawdziwe. Rzeczywistość okazała się jednak hojniejsza niż wyobraźnia, a dokument Marty Prus ogląda się jak pierwszorzędny dramat psychologiczny – pisała Dorota Kostrzewa, filmweb.pl. Film nominowany do Orłów 2019.
Więcej na ninateka.pl
Ninateka (ninateka.pl) – to wyjątkowy serwis VOD prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. W jej zbiorach znajduje się ponad 7500 wyselekcjonowanych materiałów i liczba ta codziennie rośnie. W Ninatece udostępniane są filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z twórcami polskiej kultury.
Szczególne miejsce w zbiorach Ninateki zajmuje polski dokument, zarówno twórczość klasyków tego gatunku – przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu – w tym Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Mari Zmarz-Koczanowicz, jak i dokumentalistów debiutujących później, m.in. Wojciecha Staronia, Bartka Konopki, Hanny Polak czy Piotra Stasika. W Ninatece można też oglądać filmy krótkometrażowe młodych filmowców dzięki współpracy m.in. ze Studiem Munka.
Z myślą o miłośnikach teatru w Ninatece pojawiła się Kolekcja teatralna, w której znajduje się ponad 50 przedstawień telewizyjnych i słuchowisk. Odwiedzając Ninatekę, można obejrzeć spektakle najważniejszych polskich reżyserów, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Adama Hanuszkiewicza, Krystiana Lupy, Zygmunta Hübnera, Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystyny Jandy, Izabelli Cywińskiej i Erwina Axera.
Ninateka posiada się bogatą ofertę dla melomanów – kolekcje muzyczne poświęcone największym polskim kompozytorom XX wieku, ale też rejestracje koncertów ukazujących najciekawsze zjawiska współczesnej rodzimej sceny muzycznej m.in. Marcina Maseckiego, Patryka Zakrockiego, Wacława Zimpla, Jana Emila Młynarskiego, czy zespoły Tęskno, EABS i Trupa Trupa.