W internecie można oglądać efekt pierwszej edycji programu edukacyjnego dla licealistów i studentów PIERWSZY FILM. Jest nim zestaw siedmiu etiud poświęconych pandemii, izolacji i społecznemu dystansowi. Uczestnicy pracowali nad nimi podczas pięciu intensywnych online’owych sesji pod okiem opiekunów i tutorów, a zarazem uznanych polskich dokumentalistów: Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske i Marcina Sautera, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem PIERWSZEGO FILMU jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, dofinansowanie zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W toku warsztatów uczestnicy poznawali tajniki powstawania filmu i uczyli się używania poszczególnych narzędzi do jego kreowania.
W zestawie znalazły się etiudy zrealizowane przez uczestników I edycji programu: Dorotę Bator, Bartka Błędowskiego, Maję Górczak, Maję Markowską, Milenę Mądrą, Natalię Nowicką, Igę Sadowską, przy wsparciu montażowym Aleksandry Kasprowicz. Każdy z nich podszedł do tematu pandemii, będącego wiodącym motywem tegorocznej edycji programu, w świeży i oryginalny sposób. Efektem ich prac jest zestaw zróżnicowanych opowieści o relacjach rodzinnych w dobie pandemii, tęsknocie za bliskimi mieszkającymi za granicą, trudnościach czasu spędzanego w zamknięciu.
Zestaw etiud można obejrzeć pod linkiem: https://vimeo.com/491242458
Na program Pierwszy Film złożyło się pięć intensywnych sesji odbywających się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Podczas online’ owych spotkań uczestnicy pracowali nad swoimi projektami analizując je z opiekunami – Edytą Wróblewską, Maciejem Cuske, Marcinem Sauterem oraz montażystką Katarzyna Orzechowską. Założeniem programu jest wstępne przygotowanie młodych ludzi do różnych zawodów filmowych, m.in. reżysera, operatora czy montażysty i nacisk na praktyczną stronę powstawania filmu.
Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest 140 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.