Już 16 i 17 maja, podczas Planete+ Doc Film Festival, będzie można obejrzeć filmy wyróżnione w konkursie „Zoom na różnorodność”, zorganizowanym przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM). Obrazy portretują mieszkających w Polsce ludzi pochodzących z różnych krajów i nakreślają ich wkład w polską kulturę, gospodarkę czy życie społeczne.
Bohaterowie filmów to wykładowca języka francuskiego, pochodzący z Nigerii Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, młodzież czeczeńska mieszkająca w Białymstoku, amerykański muzyk i aktywista społeczny oraz malarka rosyjskiego pochodzenia. Francuz, nazywany przez znajomych i rodzinę „Le Fada”, wykłada filologię na Uniwersytecie Łódzkim i jak sam o sobie mówi „pochodzi z pejzażu, nie z kraju”. W filmie „Larry.pl” poznajemy czarnoskórego mieszkańca Pomorza w relacjach z członkami zespołu bębniarskiego, pracownikami Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz sąsiadami. Jego optymizm i pełne otwartości podejście do drugiego człowieka sprawia, że ludzie z jego otoczenia stają się bardziej tolerancyjni i ufni wobec tego, co inne. W obrazie „Khamelesz” (słowo to w języku czeczeńskim oznacza „rozmowę”) miejscem akcji jest przestrzeń teatru. Spotykają się w niej młodzi ludzie – rodowici białostoczanie i młodzież czeczeńska. Spektakl teatralny, w którym biorą udział ma funkcję nie tylko integracyjną, ale też terapeutyczną; poprzez indywidualną opowieść aktorów wydobywających z pamięci głęboko zakorzenione, dramatyczne wspomnienia, dochodzi do zniwelowania traumy wojennej. Z kolei czwarty z wyróżnionych filmów – „Nazywam się CroDad” przedstawia historię Amerykanina, który postanowił zamieszkać w Krakowie, gdzie rozwija swoją muzyczną pasję, a także angażuje się w życie lokalnej społeczności. Decyzją jurorów wyróżnienia przyznano ex aequo, a autorzy filmów otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 000 zł każda.
Dodatkowo, w wyniku głosowania internautów przyznano Nagrodę Publiczności. Zdobył ją film „Granice sztuki” przybliżający sylwetkę znanej malarki Julii Mygi. Spośród głosujących rozlosowano dwa podwójne zaproszenia na jeden wybrany seans w ramach tegorocznego Planete+ Doc.
Wyróżnione w konkursie „Zoom na różnorodność” filmy będą wyświetlone podczas Planete+ Doc Film Festival towarzysząc pokazom festiwalowym. Można je też obejrzeć na kanale youtube/IOM Polska:
www.youtube.com/playlist?list=UU9yOZwA1UKC-qYyP3wZb6UQ.
Konkurs filmowy „Zoom na różnorodność” (11 lutego – 11 kwietnia 2014) zrealizowano w ramach kampanii informacyjnej towarzyszącej projektowi Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce.