Niezależny zespól, na czele z paleoartystą i paleontologiem Szymonem Górnickim, tworzy pierwszy w Polsce, całkowicie animowany komputerowo paleo-dokument. Obraz wskrzesi na ekranie historie zdumiewających prehistorycznych zwierząt, zamieszkujących Polskę w erze dinozaurów.
Podróż w czasie miliony lat wstecz, do późnego triasu. Do początków ery dinozaurów, do południowej Polski zupełnie odmiennej od tego co znamy z naszego codziennego życia. Nasz kraj znajdował się wówczas znacznie bardziej na południu globu i był częścią jednego wielkiego super kontynentu. Teren ten był równiną, przeplataną przez rzeki tworzące rozlewiska i bagna. Obszary podmokłe były pokryte głównie przez duże skrzypy i paprocie, podczas gdy w suchszych okolicach rozwijały się iglaki. Panował klimat ciepły, subtropikalny. Istniały tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha. W takim świecie żyły silezaury oraz wiele innych fascynujących mezozoicznych zwierząt.
„Prehistoryczne gady Polski” – zobacz demo zwiastun
Prehistoryczne gady Polski to pierwszy tego typu film na świecie tworzony przez niezależny zespół. – Mam przyjemność współpracować z wspaniałymi, utalentowanymi ludźmi reprezentującymi rozmaite pasje, oraz konsultować się z naukowcami z różnych uniwersytetów. Szczególnie chciałbym podkreślić talent mojej prawej ręki, artystki 3D, Joanny Kobierskiej. – opowiada Szymon Górnicki.
Cały świat mezozoicznej Polski wraz z bohaterami filmu powstaje w różnych programach komputerowych. Planowana jest też druga część obrazu, która będzie klasycznym dokumentem ukazującym skamieniałości i badaczy. Jest to formuła inspirowana słynnym brytyjskim serialem Wędrówki z dinozaurami z 1999 roku.
Będzie to filmowa gratka dla wszystkich zainteresowanych paleontologią i dinozaurami. Dokument dedykowany jest odbiorcom w każdym wieku. Główne cele to przekazanie aktualnej wiedzy naukowej na temat mezozoicznego świata Polski, a także wzbudzenie ciekawości historią Ziemi oraz przyrodą.
Odkrycia paleontologiczne oraz naukowa dedukcja tworzą scenariusz obrazu. Będzie to wyjątkowy dokument ponieważ większy głos będą w nim mieli paleontolodzy. Do tej pory filmowcy używali paleontologów jako konsultantów, których nie zawsze dokładnie słuchali. Efekt to niekiedy nawet rażące błędy w filmach które mają edukować, w „Prehistorycznych gadach Polski” ma być inaczej.
Każda rekonstrukcja wymarłego zwierzęcia jest wykonana z ogromną dbałością o szczegóły, nawet detale typu szerokość łusek są dokładnie przemyślane. Proces rozpoczyna długi, naukowy research. Bazuje się na szkieletach, następnie odtwarza sie mięśnie, skórę i inne tkanki miękkie bohaterów. Na końcu spekuluje się ubarwienie, głównie na podstawie współczesnego świata przyrody. Gotowe modele w ruch wprawia animator.
Zespół pragnie aby film docelowo pojawił się w serwisach VOD oraz telewizjach. Zorganizowany będzie również crowdfunding na którym oprócz filmu z dodatkami, będzie można zaopatrzyć się w różne gadżety filmowe. Jeżeli pozwoli na to budżet, to hitem zbiórki mają być wyprodukowane drukiem 3D modele zwierząt z filmu. Będą one identyczne jak bohaterowie na ekranie.
Małą próbkę możliwości ekipy projektu zobaczyliśmy dzięki opublikowanemu na stronach internetowych dokumentu zwiastunowi demo. Realistyczna animacja przedstawia samca welociraptora. Produkcja jest na początkowym etapie, dlatego jeszcze nie wiadomo, kiedy film będzie miał swoja premierę. Najbardziej prawdopodobną datą jest rok 2022.
www.prehistorycznegadypolski.pl
www.prehistoricreptilesofpoland.com
www.facebook.com/prehistorycznegadypolski/
www.facebook.com/PrehistoricReptilesOfPoland
www.instagram.com/prehistorycznegadypolski/
www.instagram.com/prehistoricreptilesofpoland/
www.twitter.com/OfPrehistoricwww.youtube.com/channel/UC_ydv4EM24LVFYoJ8UZ84Aw