W Krakowie trwają ostatnie zdjęcia do najnowszego filmu, debiutu fabularnego, Marcina Koszałki pt. Czerwony Pająk. Scenariusz autorstwa Marcina Koszałki i Łukasza M. Maciejewskiego powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder pt. Lolo nagrodzonego w 2009 roku w konkursie Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa. Film jest produkowany przez firmę MD4, współfinansowany przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, a jego koproducentem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Czerwony Pająk to film, którego inspiracją jest historia Karola Kota, seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60-tych, znanego też jako „Wampir z Krakowa”. Główne role zagrają: Adam Woronowicz, Filip Pławiak, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński. Filmem tym znany dokumentalista i autor zdjęć Marcin Koszałka zadebiutuje jako reżyser obrazu fabularnego. Za scenografię odpowiadają: Magdalena Dipont, Ryszard Melliwa. Kostiumy przygotowała Magdalena Biedrzycka, a za charakteryzację odpowiedzialna jest Magdalena Łęcka. Producentem obrazu jest Agnieszka Kurzydło, a dystrybutorem firma Kino Świat.
Karol Kremer, główny bohater filmu, grany przez Filipa Pławiaka, to nie Karol Kot, a scenariusz nie ma ambicji aby odtwarzać prawdę historyczną. Twórcy skupili się na potencjalnych mechanizmach, które zachodzą gdy „rodzi się“ seryjny morderca. Karol z Czerwonego Pająka jest nastolatkiem takim jak wszyscy – młody, dobrze zbudowany, u progu życia. Pochodzi z dobrego domu, nie ma problemów w szkole, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Wszystko powinno być dobrze, ale nie jest. Punktem zwrotnym w jego życiu, jest moment gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był świadomy.
Czerwony Pająk to kolejna produkcja filmowa realizowana przy pomocy Krakow Film Commission, działającej w strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego. Film otrzymał wsparcie w 2. edycji konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej ogłaszanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego. O realizacji filmu pisaliśmy w ubiegłorocznym, trzecim wydaniu Film&TV Kamera.