Animarkt Stop Motion Forum to jedyne na świecie wydarzenie branżowe skupiające się na najważniejszych problemach i wyzwaniach związanych z produkcją animacji poklatkowej. Co roku przyjeżdżają specjaliści i topowe studia związane z animacją poklatkową. Forum potrwa 13-17 października 2024 w Łodzi, mieście związanym z filmem i animacją. Organizatorem wydarzenia jest Momakin.
Animarkt Stop Motion Forum 2024 to pięć dni biznesowych spotkań z przedstawicielami kluczowych studiów, warsztatów i masterclassów – prowadzonych przez specjalistów światowej rangi oraz dyskusji na palące dla branży tematy. W tym roku wśród nazwisk, które są absolutnym magnesem w świecie animacji są m.in.: Melanie Coombs – producentka nagradzanych filmów i programów telewizyjnych, w tym dwóch oscarowych – „Harvie Krumpet” i „Guillermo del Toro: Pinokio”; Will Becher z bristolskiego studia Aardman, współreżyser filmu „Baranek Shaun Film. Farmageddon”, a obecnie nadzorujący nadchodzącą premierę Aardmana „Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl”.
– Głównym celem Forum jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i praktyk pomiędzy twórcami filmów poklatkowych, dystrybutorami, nadawcami, producentami, dostawcami usług animacyjnych i przedstawicielami branży z całego świata – mówi Paulina Zacharek, prezeska Momakin, współorganizatorka Forum. – To idealny czas i miejsce na wymianę i podtrzymanie kontaktów, a także poznanie twórców i projektów, które są w fazie developmentu oraz pozyskanie wsparcia na ich realizację – kontynuuje.
Co roku program Forum budowany jest wspólnie z radą programową, w skład której wchodzą: animator Tim Allen (m.in. „Wyspa psów”, „Fantastyczny pan Lis”, „Panna młoda”), dziennikarka Nancy Denney-Phelps, producentka i dystrybutorka Luce Grosjean (Miyu Distribution), producentka kreatywna Zofia Jaroszuk (Laniakea Pictures) oraz Angela Poschet, wielokrotnie nagradzana producentka liniowa i konsultantka produkcji animowanych w Europie, znana z pracy przy takich projektach jak „Dom”, „Wyspa psów” czy „Frankenweenie”.
Jednym z najważniejszych filarów Animarktu jest część konkursowa – „Pitching”. To okazja do zaprezentowania niezrealizowanych jeszcze projektów stop motion przed gronem światowej sławy ekspertów, producentów i przedstawicieli kluczowych międzynarodowych studiów produkcyjnych. – To także szansa dla finalistów na pozyskanie partnerów i zdobycie nagród, które wesprą ich projekty w procesie produkcji filmowej, otwierając drzwi do światowej kariery. W tegorocznym otwartym naborze wpłynęło 80 zgłoszeń z 33 krajów, od Indii przez Europę po USA i Chile, z których 22 otrzymały zaproszenie do udziału w sekcji Pitchingowej – mówi Marianna Piskorz, dyrektorka Forum.
Drugi filar to sekcja „Biznes” składająca się z szeregu wydarzeń, na których można poznać międzynarodowych przedstawicieli instytucji, firm i rozwiązań dla branży animacji filmowej, czy umówić się na bezpośrednie spotkania offline lub online. Jest tutaj też miejsce do zaprezentowania swojego portfolio podczas spotkań z zaproszonymi przedstawicielami renomowanych studiów animacji z całego świata, takich jak: LAIKA (Portland, Oregon, USA), Pangur Animation (Walencja, Hiszpania), Passion Picture (Wielka Brytania/Francja), Shadowmachine (USA), Studio Cornelius (Hiszpania).
W programie również masterclassy z ekspertami, debaty o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie, ekologicznych rozwiązaniach dla produkcji filmów animowanych, wieczorne spotkania networkingowe, pokazy filmów, a także projektów, które powstały dzięki wsparciu Animarkt.
Organizatorem wydarzenia jest Momakin, który łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w projektach w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich powstawania: od planowania i finansowania po promocję i dystrybucję. W swojej działalności organizuje Forum Animarkt, a także trwające cały rok StopMoLab – masterclassy z czołowymi ekspertami z dziedziny animacji stop motion.
Animarkt Stop Motion Forum dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych. Pełny program wydarzenia można znaleźć pod adresem: www.animarkt.pl.