W tym roku w Konkursie Filmów Dokumentalnych – „Rosja w dokumencie” widzowie będą mieli możliwość zobaczyć najróżniejsze oblicza Rosji i jej mieszkańców. Jak rozległa – tak różnorodna. Za sprawą filmu Aliny Rudnickiej i Siergieja Winokurowa „Fateicz i morze” przeniesiemy się nad Zatokę Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim. Reżyser Aleksiej Gołowkow w filmie „Północny wiatr bywa ciepłym” porwie widzów do samego serca arktycznej tajgi w Jakucji. Leonid Krugłow w filmie „Wielka droga północna” zabierze widzów w podróż arktycznym szlakiem z Archangielska do Cieśniny Beringa. Za sprawą „Władcy reniferów” reżyserka Ksenia Jelan ukaże życie jednego z ostatnich ludów tubylczych na dalekiej północy Syberii. Nie zabraknie również obrazów współczesnej, metropolitarnej Rosji, jak np. w filmie „Rosyjska szkoła uwodzenia” Aliny Rudnickiej czy tematyki osadzonej w problemach społecznych i politycznych, m.in. w „Pokalanym niepoczęciu” Inny Denisowej czy „Sprawie Sobczaka” Wiery Kriczewskiej.
W swoim filmie „Dzieci futbolu” Paweł Iwanow opowiada o klubie piłkarskim „Totem”, w skład którego wchodzą młodzi wychowankowie krasnojarskiego domu dziecka nr 1. Chłopcy po przejściach osiągnęli wielki sukces sportowy na światowym poziomie, co pomogło im odnaleźć się w życiu. 26 XI po pokazie z godz. 18:00 w kinie Luna zapraszamy na spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial” Sylwestrem Trześniewskim i trenerem reprezentacji Polski dzieci z domów dziecka Krzysztofem Kotem.
Alina Rudnickaja i Siergiej Winokurow w filmie „Fateicz i morze” przedstawiają hodowcę owoców morza z Zatoki Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim koło Władywostoku. Tytułowy bohater, Fateicz, jest jak stary człowiek z opowiadania Hemingwaya. Zmaga się z wymagającą przyrodą, ale przede wszystkim z bezmyślnymi kłusownikami i urzędnikami, pozostając przy tym poetą. Po pokazie 29 XI (godz. 18:00) w kinie Iluzjon z publicznością porozmawia producentka Dorota Roszkowska i operator Krystian Matysek.
„Kino epoki przemian” Aleksieja Fiedorczenki to dokumentalna komedia o tym, jak kręcono filmy w studiu filmowym na rosyjskiej prowincji w połowie lat 90. minionego stulecia.
Film „Kroniki rtęci” Bena Gueza i Aleksandry Kułak opowiada o tym, jak w niewytłumaczalny sposób człowiek potrafi wypełniać energią i życiem nawet najbardziej przerażające i opuszczone miejsca na Ziemi. Jest to portret wymarłego miasta Nowa Idria i ostatnich lat życia jego mieszkańców, którzy spędzili młodość, wierząc w alternatywną wersję „American Dream”.
„Ojciec i synowie z Krotowa” to dokument, który powstawał przez 10 lat i jest ostatnim dziełem klasyka rosyjskiego dokumentu Walerija Sołomina. Obraz został ukończony dopiero po śmierci reżysera przez jego synów. Opowiada historię rolnika, mieszkającego samotnie na Syberii, którego synowie zostali skazani za morderstwo na długoletnie więzienie.
„Pokalane niepoczęcie” Inny Denisowej jest opowieścią o późnym macierzyństwie. Reżyserka kreśli historię z własnego życia – lekarka uprzedza ją o możliwych powikłaniach ciąży z powodu endometriozy i nakłania ją na in vitro. Jednak sztuczne zapłodnienie to zabieg, do którego trzeba być przygotowaną. I w sensie finansowym, i moralnym. Wymagany jest także stały partner oraz oparcie w rodzinie i bliskich. Co robić, jeśli zabraknie jednego z tych punktów? A co, jeśli brakuje kilku? 25 XI po seansie z godz. 18:00 w kinie Iluzjon zapraszamy na dyskusję wokół tego delikatnego tematu z socjolożką Małgorzatą Sikorską i lekarzem Katarzyną Kozioł.
Aleksiej Gołowkow w swoim filmie „Północny wiatr bywa ciepłym” opowiada o pustelniku, pasterzu i zarazem filozofie Aleksandrze, który od wielu lat mieszka samym w sercu arktycznej tajgi w Jakucji. Jego życie to niekończąca się walka o przetrwanie. Zamiast sklepu – góry, zamiast lodówki – strumień, zamiast Internetu – krótkofalówka. Przez ostatnie 20 lat ani razu nie był w mieście. Pewnego dnia zacznie marzyć o podróży dookoła świata, aby zobaczyć Tybet, Rzym, Australię. Na razie jednak wszystko, co ma na własność, to renifery, przyroda i marzenia. 30 XI po pokazie z godz. 18:00 w Iluzjonie z widzami porozmawia reżyser Aleksiej Gołowkow.
Obraz współczesnej Rosji zarysuje Alina Rudnickaja w filmie „Rosyjska szkoła uwodzenia”. Autorka ukazuje kraj, w którym nadal panuje patriarchat, a bohaterki jej filmu postanawiają opanować sztukę uwodzenia mężczyzny – najlepiej bogatego. Obserwacja ich życia na przestrzeni siedmiu lat składa się na tragikomedię, przedstawiającą społeczny podział płci i status kobiecości w Rosji Putina. Na projekcję filmu oraz dyskusję o roli kobiety we współczesnej Rosji z dziennikarką Wiktorią Bieliaszyn zapraszamy 27 XI o godz. 18:00 do kina Luna.
W dokumentalnej sekcji konkursowej widzowie zobaczą również głośny tytuł w reżyserii Wiery Kriczewskiej „Sprawa Sobczaka”. Film przybliża postać znanego rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora samego Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin czy dzieci Borysa Jelcyna. Rozmowy z nimi prowadzi córka Ksenia Sobczak. 23 XI po seansie z godz. 20:15 w kinie Elektronik odbędzie się spotkanie z reżyserką Wierą Kriczewską.
Na biegun zimna, bez upiększania i pozowanych scen, zabierze widzów Leonid Krugłow za sprawą swojej „Wielkiej drogi północnej”. Jest to monumentalna podróż arktycznym szlakiem Siemiona Dieżniewa, pioniera i odkrywcy, który w XVII wieku przesunął granicę Księstwa Moskiewskiego daleko na wschód. Fotograf i podróżnik Leonid Krugłow wraz ze swoją ekipą udaje się w podróż, w której pokonują 10 tysięcy kilometrów na ciągniętych przez psy i renifery zaprzęgach, w łodziach i na motoparalotniach. Ryzykując życiem, pokonują drogę z Archangielska do Cieśniny Beringa. 25 XI po pokazie z godz. 20:30 o tym trudnym przedsięwzięciu filmowym opowie publiczności reżyser Leonid Krugłow.
Losy jednego z ostatnich ludów tubylczych, prowadzących tradycyjne koczownicze życie na dalekiej północy Syberii, poznają widzowie za sprawą Ksenii Jelan w filmie „Władca reniferów”. Reżyserka przedstawia rodzinę Żarkowych – ojca, matkę i dwóch synów – należących do społeczności Dołganów. Siedmioletni Zachar i jego starszy brat Prokopij mają już własne renifery i kawałek tundry na własność, gdzie mogą koczować. Zachar jest ciekawskim i inteligentnym chłopcem. Każdego dnia ma sto nowych pytań na temat świata i jest zaskoczony, gdy jego nowa nauczycielka nie zawsze znajduje na nie odpowiedzi.
Zachęcamy serdecznie do pobrania aplikacji Goingapp, w której dostępna jest aplikacja dedykowana 13. Sputnikowi!
Pobierz aplikację: http://goingapp.pl/download
Wybierz Warszawę, w widoku głównym znajdź SPUTNIK – wejdź i skorzystaj z
wygodnej aplikacji, w której sprawdzisz harmonogram projekcji, przeczytasz
opisy filmów, wybierzesz dla siebie ciekawe wydarzenia towarzyszące, kupisz
bilety i karnety!
Program dostępny na: https://sputnikfestiwal.pl/2019/programKarnety i
bilety do nabycia na Goingapp.pl. Bilety do nabycia w kasach kin oraz online:
http://www.kinoluna.pl
http://www.kinoelektronik.pl
http://www.iluzjon.fn.org.pl