1-7. października | Poznań | www.alekino.com
Tegoroczna 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! obrała kilka ścieżek w doborze filmów. Zważając na zachodzące przemiany społeczne, w jubileuszowym programie znajdują się filmy, które poruszają tematy istotne dla młodych widzów i zapewniają, że ich problemy mają znaczenie..
Jednym z filmowych nurtów Ale Kino! jest girl power, czyli zestaw produkcji, w których bohaterki stawiają czoła problemom osobistym, rodzinnym, a nawet globalnym.
Dziewczęta i kobiety idą przez życie z wrodzoną wrażliwością, wspierając się nawzajem. Temat obecny jest już w animacjach dla najmłodszych. W „Smoczej księżniczce” dzięki bohaterkom poznajemy siłę przyjaźni i miłości oraz dobroć świata natury. Dzielna mysz z „Yuku i magiczny kwiat” wyrusza na poszukiwanie magicznej rośliny, aby uratować swoją babcię. Niepozorna opowieść jest obrazem zarówno determinacji w uratowaniu bliskiej osoby, jak również próbą walki z własnymi strachami. Film „Gdzie jest Anne Frank?” to historia podkreślająca szacunek oraz prawo do godnego życia dla każdego.
Ciekawą propozycją dla starszych widzów_ek jest „Comedy Queen”, czyli nagrodzona na Berlinale Kryształowym Niedźwiedziem historia Sashy. Dziewczyna po stracie ukochanej mamy zaczyna zajmować się stand-upem. To nie tylko autoterapia bohaterki, ale również próba niesienia radości w świat pomimo trudnej sytuacji.
Wśród propozycji girl power znalazł się również obraz science fiction „Vesper”. Tytułowa bohaterka w dystopijnym świecie dba o dom i sparaliżowanego ojca. Walka o nową przyszłość jest dla niej nie tylko ratunkiem dla najbliższych, ale również ocaleniem świata.
Siła dziewcząt i powiew lata w docenionym na Sundance Film Festival „Summering” tworzą niezwykłą opowieść dla tych, którzy jesienną porą tęsknią za wysokimi temperaturami. Film rozgrzewa nie tylko za sprawą letnich krajobrazów, ale również poprzez niebywałą czułość, która emanuje z silnej więzi czterech głównych bohaterek. Na tle tych relacji protagonistek można dostrzec również wyjątkowe więzi matek z córkami.
W odniesieniu do girl power nie może zabraknąć filmów związanych z nową męskością. Produkcje poruszają tematy wokół poszukiwania siebie przez młodych chłopców. Film „Opowieści Franza” to historia dla młodszych widzów. Tytułowy bohater jest najmniejszy w klasie, co nie wpływa pozytywnie na jego samoocenę. Aby temu zaradzić, szuka postaci, która może stać się jego idolem. Wybór pada na influencera pokazującego w swojej twórczości internetowej „prawdziwą męskość”, toksyczną i krzywdzącą, co nie podoba się przyjaciołom Franza. Film jest próbą znalezienia definicji „męskości”, a tym samym odkrycia siebie.
Wyjątkową produkcją w programie jest także „Blisko”, czyli poruszający belgijski kandydat do Oscara. Obraz bardzo silnej przyjaźni dwóch chłopców, którzy przez zawiść i plotki muszą stawić czoła światu i odnaleźć się w trudach dojrzewania.