„Legislacja: Tantiemy z Internetu i artysta zawodowy” oraz „Polskie kino po pandemii. Problemy, rozwiązania, pomysły” – to dwa główne tematy Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbędzie się na zakończenie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Hotel Mercure Gdynia Centrum, sobota, 17 września 2022, godz. 12.00.
Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich – największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu – są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. W obliczu zmian, których katalizatorem stała się pandemia koronawirusa, w szczególności gwałtownego wzrostu dystrybucji produkcji audiowizualnych za pośrednictwem serwisów VOD, pilne doprowadzenie do objęcia tantiemami rozpowszechniania filmów w Internecie stało się wyzwaniem kluczowym dla całego naszego środowiska. Nadawcy telewizyjni, operatorzy kablowi i satelitarni, dystrybutorzy płyt DVD, kina, hotele – wszystkie te podmioty przekazują wynagrodzenia autorom i wykonawcom za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania. Serwisy internetowe jak dotąd pozostają w Polsce poza jakąkolwiek tego typu regulacją – nie płacą żadnych tantiem. Ten brak równowagi powinien zostać jak najszybciej zniesiony. Zastanówmy się wspólnie jak przekonać rządzących do szybkiej implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.
Na ostatniej prostej znajduje się także intensywnie wyczekiwana przez środowiska twórcze Ustawa o artystach zawodowych (dawniej Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego). Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło zaktualizowany projekt aktu, którego celem jest objęcie twórców systemem ubezpieczeń społecznych i poprawienie ich sytuacji bytowej. Projekt otwiera drogę do aktualizacji listy czystych nośników. Przypominam, że obecnie znajdują się na niej m.in. kasety magnetofonowe i kasety VHS, a brakuje takich urządzeń jak tablety, laptopy czy smartfony. To ważne ponieważ właśnie opłata reprograficzna ma być głównym źródłem finansowania dopłaty do składek na ubezpieczanie społeczne i zdrowotne. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu, a jego wejście w życie zaplanowane jest na 1 stycznia 2023 roku.
Kolejnym ważnym tematem, który poruszony zostanie podczas Forum są wyzwania wiążące się produkcją filmów fabularnych. Inflacja, rosnące koszty produkcji, konkurencja na rynku pracy, ograniczona dostępność środków publicznych – to wszystko powoduje, że produkcja filmu autorskiego, nawet z dotacją PISF, staje się coraz poważniejszym – by nie rzec karkołomnym – wyzwaniem. Powrót widzów do kin następuje zbyt wolno, polskie filmy zmagają się z problemem niskiej frekwencji. Obniżenie wpływów z kin ma daleko idące konsekwencje dla producentów. Wspólnie poszukajmy rozwiązań pozwalających na utrzymanie dobrego poziomu polskiej kinematografii i łagodzących skutki pandemii.
Zapraszamy do dyskusji.
Tematy:
Legislacja: Tantiemy z Internetu i artysta zawodowy
Polskie kino po pandemii. Problemy, rozwiązania, pomysły
Prelegenci:
Jacek Bromski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaprosił do rozmowy m.in.: Kingę Dębską – wiceprezeskę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Agnieszkę Odorowicz – członkini Zarządu Cyfrowego Polsatu ds. Produkcji Filmowej, Dominika Skoczka – dyrektora SFP-ZAPA oraz Radosława Śmigulskiego – dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.