Sztuka operatorska, aktorstwo filmowe, postprodukcja obrazu, reżyseria? AMA Film Academy zaprasza zainteresowanych branżą filmową. Rekrutacja trwa.
AMA Film Academy to działająca od 11 lat dwuletnia, policealna szkoła artystyczna o profilu filmowym, umożliwiająca nabycie kompetencji w wielu dziedzinach przemysłu filmowego – od reżyserii, scenariopisarstwa i aktorstwa aż po efekty VFX czy animację 3D. Została założona w 2011 roku w Krakowie przez Piotra Lenara, operatora i producenta filmowego z wieloletnim doświadczeniem.
Obecnie szkoła, poza Krakowem, ma swoją siedzibę również w Warszawie i kształci łącznie w obu miastach na 23 kierunkach związanych z branżą filmową. Rocznie nowe umiejętności zdobywa tu około 200 słuchaczy.
– Posiadamy własne studia filmowe, montażownie oraz dużą bazę sprzętu filmowego. Rocznie w naszej szkole powstaje kilkadziesiąt etiud filmowych, z których część osiąga sukcesy festiwalowe. Wielu naszych absolwentów z powodzeniem działa w profesjonalnym środowisku filmowym – podkreśla Piotr Lenar, założyciel i dyrektor AMA Film Academy.
W Warszawie AMA Film Academy ma swoją siedzibę na terenie Wytwórni Filmowej WFDiF.
Szkoła kształci nie tylko operatorów i aktorów, ale również – wzorem zachodnioeuropejskiego i amerykańskiego systemu – profesjonalistów do zawodów wykonawczych, związanych bezpośrednio z realizacją i postprodukcją obrazu i dźwięku: operatorów kamery, asystentów Focus Puller, asystentów DIT, oświetlaczy, techników GRIP, specjalistów VFX, specjalistów postprodukcji i preprodukcji cyfrowej, animatorów 3D, kolorystów, realizatorów obrazu filmowego oraz pierwszych asystentów reżysera.
A skoro o asystentach mowa, warto podkreślić, że kierunek reżyseria / I AD to kurs nowatorski w polskim szkolnictwie. Przygotowuje do zawodu pierwszego asystenta reżysera (I AD) zgodnie z międzynarodowym systemem produkcji filmowej. Pozwala na tworzenie prostych, komercyjnych form filmowych, dokumentalnych, telewizyjnych czy reklamowych, ale przede wszystkim umożliwia wejście do produkcji filmowej w funkcji II reżysera.
Warto wspomnieć również o kierunku Post/Pre Production Cinema – kurs dotyczący zagadnień współczesnej cyfrowej preprodukcji i postprodukcji obrazu: efektów wizualnych VFX, komputerowo generowanej rzeczywistości, korekcji barwnej obrazu i rekonstrukcji cyfrowej obrazu, oraz klasycznego montażu filmowego.
Praktyka na planie i w studiu
Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w siedzibie AMA Warszawa, na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Kierunki prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Szkoła kładzie duży nacisk na naukę umiejętności praktycznych, a te słuchacze zdobywają głównie na planach filmowych, w firmach oświetleniowych, rentalach sprzętu kamerowego i grip, studiach postprodukcji i color grading oraz w halach zdjęciowych.
W ofercie edukacyjnej nie zabrakło również kierunków online: scenariopisarstwo, produkcja filmowa oraz Professional Language, czyli kurs języka angielskiego dla średniozaawansowanych, który umożliwia poznanie specjalistycznego słownictwa branżowego, potrzebnego do pracy na planie filmowym w języku angielskim.
Rekrutacja trwa
Obecnie w AMA Film Academy w Krakowie i Warszawie trwa rekrutacja. Dwuletnie i jednoroczne kierunki (stacjonarne, niestacjonarne oraz online), semestralne kursy i pojedyncze warsztaty czekają. Więcej informacji na stronie internetowej www.amafilmacademy.pl.
Fot. AMA Film Academy