Do 31 marca trwa nabór projektów filmów dokumentalnych z Ukrainy, które wezmą udział w warsztatach i pitchingach DOC LAB POLAND & UKRAINE lub w markecie koprodukcyjnym CEDOC – w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Udział jest darmowy, organizatorzy pokrywają też koszty podróży i zakwaterowania. Nabór trwa do 31 marca 2023.
W 2023 roku odbędzie się wyjątkowa edycja organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym programu Doc Lab Poland pod hasłem DOC LAB POLAND & UKRAINE. Zaproszeni na nią zostaną filmowcy (producenci i reżyserzy) z Ukrainy. Planujemy udział 5 ukraińskich zespołów w warsztatach i pitchingach: START – dla projektów w zaawansowanym developmencie lub GO – dla filmów w fazie montażu. Kolejnych 3 producentów weźmie udział w markecie koprodukcyjnym CEDOC (Central European Documentary Co-production Market). Wydarzenia odbywają się w ramach KFF Industry, uczestnicy otrzymają akredytacje festiwalowe. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udział ukraińskich filmowców będzie bezpłatny, otrzymają oni też zwrot kosztów zakwaterowania i podróży.
KIEDY: 29 maja – 3 czerwca
GDZIE: Krakow, w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego
DLA KOGO: producenci i reżyserzy z Ukrainy
TERMIN PRZYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: do 31 marca
FORMULARZ: http://doclab.pl/en_GB/program/doc-lab-poland-ukraine/
Filmowców posiadających ukraińskie obywatelstwo zapraszamy do zgłaszania się na jeden z trzech poniższych komponentów:
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – START
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – GO
- CEDOC MARKET
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – START zaprasza projekty filmów dokumentalnych w zaawansowanym developmencie lub początkowej fazie zdjęć, o planowanym metrażu minimum 40 minut lub dłuższe. W programie uczestniczą zespoły reżyser-producent (może to też być jedna osoba). Biorą oni udział w trzydniowym warsztacie w Krakowie, który odbywa się w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 29-31 maja. Następnie, 1 czerwca, projekt jest prezentowany na pitchingu DOCS TO START, skierowanym do potencjalnych koproducentów, instytucji finansujących produkcję, nadawców oraz przedstawicieli najważniejszych europejskich programów developmentowych. Po prezentacji odbywa się sesja indywidualnych spotkań z wybranymi ekspertami i potencjalnymi partnerami.
Na DOC LAB POLAND & UKRAINE – GO należy zgłaszać filmy dokumentalne w fazie montażu lub postprodukcji, o planowanym metrażu minimum 30 minut lub dłuższe. W programie uczestniczą zespoły reżyser-producent (może to też być jedna osoba). Biorą oni udział w dwudniowym warsztacie w Krakowie, który odbywa się w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 29-30 maja. Następnie, 31 maja, projekt jest prezentowany na pitchingu DOCS TO GO!, skierowanym do agentów sprzedaży, nadawców oraz selekcjonerów najważniejszych światowych festiwali. Po prezentacji odbywa się sesja indywidualnych spotkań z wybranymi ekspertami i potencjalnymi partnerami.
Na CEDOC Market (Central European Documentary Co-production Market) zgłaszają się producenci z projektami filmów dokumentalnych o planowanym powyżej 40 minut lub seriali dokumentalnych. Zapraszamy projekty we wczesnej fazie developmentu, a także bardziej zaawansowane, których twórcy nie chcą prezentować na pitchingach. Zapraszamy przede wszystkim producentów, którzy oprócz rozwijania własnego projektu, poszukują także filmów, które chcieliby koprodukować. Na program CEDOC składają się wyłącznie indywidualne dwustronne spotkania między producentami (prezentacja własnego projektu i wysłuchanie prezentacji rozmówcy) oraz indywidualne spotkania z ekspertami. Market odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca.
Spotkania, warsztaty i prezentacje odbywają się w języku angielskim. Uczestnictwo ukraińskich filmowców jest bezpłatne, otrzymają oni też zwrot kosztów podróży i zakwaterowania w Krakowie. Uczestnicy otrzymają branżowe akredytacje na Krakowski Festiwal Filmowy.
Zgłoszenie należy pobrać ze strony http://doclab.pl/en_GB/program/doc-lab-poland-ukraine/ , wypełnić w języku angielskim i wysłać mailem na adres: info@doclab.pl w temacie maila pisząc: TYTUŁ PROJEKTU oraz ZGŁOSZENIE DLPU. Zgłoszenie musi zawierać:
– podstawowe dane projektu
– logline (do 250 znaków ze spacjami)
– krótki opis (do 1200 znaków), do wykorzystania w katalogu
– treatment (do 8000 znaków)
– eksplikację reżyserską i producencką
– bio reżysera
– bio producenta
– opis firmy produkcyjnej
– opis statusu projektu, plan finansowania, zakładany budżet i kwotę potrzebnego dofinansowania
– link do trailera (do 2 minut)
– link do materiałów audiowizualnych (max 30 minut)
– 1-3 fotosy
– zdjęcia reżysera i producenta
Zgłoszenia należy przysyłać do 31 marca, do godz. 23.59 na adres info@doclab.pl
W procesie selekcji na DOC LAB POLAND & UKRAINE pierwszeństwo mają projekty, w który i reżyser i producent są z Ukrainy.
Ewentualne pytania należy kierować mailem na aleksandra.bujak@fundfilm.pl (Polska) lub sabina.asadovaa@gmail.com (Ukraina)
DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Odbywa się od 2015 roku i jest największym w Polsce programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych ośmiu zakończonych edycji jest blisko 200 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 80 filmów zdobywających laury na całym świecie (do tej pory w sumie ok. 300 nagród i wyróżnień). Przed pitchingami uczestnicy biorą udział w intensywnych, kilkudniowych warsztatach, prowadzonych przez czołowych światowych ekspertów i graczy na rynku dokumentalnym. W poprzednich edycjach warsztaty prowadzili:
Adriek van Nieuwenhuijzen – szefowa IDFA Forum,
Debra Zimerman – szefowa Women Make Movies,
Leena Pasanen – wieloletnia dyrektorka festiwalu DOK Leipzig,
Elizabeth Radshaw – dyrektorka programowa Hot Docs,
Daniel Saltzwedel – ekspert funduszu Medienboard Berlin-Brandenburg,
agentka sprzedaży Irena Taskovski (Taskovski Films),
agent sprzedaży Stefan Kloos (Rise and Shine),
producentka i agentka sprzedaży Esther van Messel (First Hand Films),
założyciel Autlook Films Peter Jaeger,
producentka i tutorka EAVE Lise Lense-Møller,
Paul Pauwels – producent i wieloletni dyrektor European Documentary Network,
Tereza Šimíková – szefowa CHP:DOX Industry i konsultantka Chicken and Egg Pictures,
Tracie Holder, wielokrotnie nagradzana filmowczyni,
Martijn J. te Pas – ekspert IDFA, programer i doradca festiwalu Mirage,
szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova,
Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowi IDFA oraz Sarajevo FF,
obecna dyrektorka DOK Leipzig Industry Nadja Tennsted,
była szefowa DOK Leipzig Industry, założycielka Documentary Association of Europe Brigid O’Shea
i inni.
Oprócz pracy z tutorami, uczestnicy każdego roku odbywają rozmowy z ok. 50 najważniejszymi ekspertami: producentami, selekcjonerami festiwali, agentami sprzedaży, dystrybutorami.
CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market), organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy Krakowskim Festiwalem Filmowym, to jedyne w Polsce spotkanie koprodukcyjne dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów z Europy i ze świata. W ciągu 8 edycji wzięło w nim udział ok 250 producentów. Eksperci poprzednich edycji CEDOC Market to m.in.:
Debra Zimmermann Women Make Movies
Catherine Le Goff, Arte G.E.I.E
Errko Lytinen, YLE
Lisa Kleiner Chanoff, Katapult Fund
Wendy Ettinger, Chicken and Egg
Alex Tondovsky, Tondovsky Films
Jonathan Taylor, Netflix
Aleksandra Derewienko, Cat & Docs
Martina Droandi Autlook Films
Hanne Biermann, Deckert Distribution
Barbara Bouillon, Arte G.E.I.E
Adriek van Nieuwenhuijzen, Head of IDFA Forum
Madelaine Russo, HOT DOCS Forum
Nadja Tennstedt, Head of Dok Leipizg Industry
Tereza Simikova, Head of CPH DOX Forum
Jarmila Outratova, Emerging Producers
Andrea Prenghyova, Doc Incubator
Wim Vanacker, Cannes FF
Anna Trzebiatowska Sundance FF
Shane Smith, Hot Docs
Sergio Fant BERLINALE
Amir George, True/FalseFF
Betsy LeBlanc, PBS International
Mehdi Bekkar Al Jazeera
Hanka Kastelicova HBO Europe
Nicole Tsien POV
Yoko Imai NHK
i inni.
DOC LAB POLAND & UKRAINE jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.Partnerem strategicznym jest Krakowski Festiwal Filmowy. Zagranicznymi partnerami są: DOK Leipzig, IDFA, Institute of Documentary Film Institute z Pragi. Polskimi partnerami są: CANAL+, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole, Warszawski Festiwal Filmowy, Docudays UA, American Film Festival.