Na sprzęt wydajemy krocie. Na kamery, aparaty, stabilizatory, mikrofony i oświetlenie oraz całą listę innych akcesoriów. Wszystkie one dają nam poczucie, że tworzymy najlepszy obraz. Zdarza się jednak, że zapominamy o urządzeniu, które jest niezbędne, abyśmy mogli z naszej twórczości wydobyć cały potencjał.
Chodzi oczywiście o monitor. Powinien być wysokiej klasy. Konkretnej marki? A może warto zdefiniować potrzeby, a potem skonfrontować z nimi aktualną ofertę? W filmie barwą kreujemy emocje. Jak zadbać o to, aby kolory były zgodnie z zamysłem twórcy, a obraz dawał szerokie możliwości ekspresji?
BenQ jest producentem monitorów dla profesjonalistów pracujących z obrazem. To serie SW i PD. Zestaw przemyślanych funkcji i jakość wyświetlanego obrazu w zestawieniu z ceną urządzeń sprawia, że warto poznać je bliżej. Przyjrzyjmy się modelom BenQ SW321C, BenQ PD3220U I najnowszej propozycji producenta – 34-calowemu BenQ PD3420Q.
Jakie cechy musi posiadać monitor, który pomoże nam efektywnie pracować z obrazem? Zdefiniowaliśmy dziesięć.
1 – Duży ekran
Minimum 27 cali, lepiej – 32, a może 34? Taki ultra panoramiczny o proporcjach 21:9, czyli BenQ PD3420Q stworzony jest do wyświetlania timeline w programach do montażu wideo. Potrzebna jest przestrzeń do wyświetlenia wszystkich palet narzędziowych i okna podglądu mediów? Sprawdzą się w tym przypadku także 32-calowe BenQ SW321C i BenQ PD3220U.
2 – Rozdzielczość 4K UHD
To już standard. Wygodny nawet wtedy, gdy większość treści jest eksportowana w 1080p. Monitory – BenQ SW321C, BenQ PD3220U – oferują 4K UHD (3840×2160), zaś BenQ PD3420Q – 2K WQHD (3440×1440).
3 – HDR
Możliwość reprodukcji treści o bardzo wysokiej jasności z zachowaniem szczegółów w ciemnych partiach obrazu – w praktyce przekłada się na realistyczną reprodukcję źródeł światła w obrazie. Jeśli monitor oferuje wyświetlanie zgodne z HDR10 i HLG, jest to dodatkowy atut przemawiający za uniwersalnością sprzętu. Wszystkie wymienione monitory obsługują technologię HDR10.
4 – Równomierność podświetlania panelu
W monitorach przeznaczonych do prac z obrazem szczególnie istotna jest spójność barw, czyli jednakowa ich prezentacja zarówno w centrum jak i na krawędziach ekranu. W monitorach BenQ wykorzystywane jest rozwiązanie Uniformity Technology do precyzyjnego strojenia barw i jasności setek oddzielnych pól na całym ekranie.
5 – Gamut czyli przestrzeń kolorów
Przestrzeń barw – im większa tym lepsza. Wyświetlane barwy będą bardziej nasycone i bliższe rzeczywistym. Gamut jest wyrażany zwykle w procentach danej przestrzeni barwnej. W specyfikacji jest wskazane, jaki zbiór kolorów dany monitor jest w stanie odtworzyć względem standardowych przestrzeni roboczych czy standardów emisyjnych. Warto szukać monitora wykraczającego poza zakres RGB i Rec.709, zwłaszcza że smartfony i inne urządzenia mobilne mają możliwość reprodukcji palety DCI-P3.
Monitor PD3220U oferuje 100% zgodność z paletami sRGB i Rec. 709 oraz 95% zgodności z DCI-P3. BenQ SW321C – 99% pokrycia Adobe RGB, 95% DCI-P3 i 100% pokrycie przestrzeni kolorów sRGB. 10-bitowa głębia kolorów i 16-bitowa tabela przyporządkowania kolorów (3D LUT) zapewniają nieskazitelne kolory z dokładnością Delta E≤2. W przypadku BenQ PD3420Q również mamy gwarancję pokrycia 100% sRGB/Rec.709 i 98% DCI-P3 z dokładnością Delta E≤3.
6 – Zgodność kolorów
Poprawność reprodukcji barw po wyjęciu monitora z pudełka gwarantowana jest zwykle poprzez kalibrację fabryczną i dołączony do monitora certyfikat. Ogólne możliwości monitorów potwierdzają też zewnętrzne firmy – dając certyfikaty zgodności. Do każdego egzemplarza z omawianych monitorów BenQ dołączony jest raport z jego fabrycznej kalibracji koloru. Dzięki certyfikatom Calman Verified i Pantone Validated zyskujemy pewność światowych standardów reprodukcji kolorów. Monitory z rodziny SW przeznaczonej dla najbardziej wymagających fotografów posiadają możliwość sprzętowej kalibracji kolorów i co więcej, BenQ oferuje do tego własne oprogramowanie – Palette Master Element.
7 – Matryca
Specjalne wykończenie matrycy minimalizujące refleksy świetlne, co ma wpływ na jakość obrazu i wygodę pracy. W monitorach BenQ technologia AQCOLOR w połączeniu z matrycą IPS 4K HDR zapewnia 10-bitową precyzję odwzorowania barw. Matryce IPS (In-Plane Switching) oferują szerszy kąt widzenia i lepsze odwzorowanie kolorów niż matryce VA. Dlatego polecane są do prac graficznych. Wyświetlane na nich kolory są żywe i kontrastowe.
8 – Ergonomia, czyli wygoda obsługi
W czasie wielogodzinnej pracy przy monitorze bardzo istotne są często drobne udogodnienia, takie jak Hotkey Puck – programowalny, szybki przełącznik funkcji monitora – wyposażony w pięć klawiszy i pokrętło. Pomaga uprościć nawigowanie po ekranowym menu monitora (OSD) oraz szybką zmianę trybu pracy np. zmianę palet kolorów. Użytkownik może wybranym klawiszom przypisać funkcje, z których najczęściej korzysta i w ten sposób zwiększyć efektywność i wygodę pracy.
DualView to funkcja podziału ekranu na dwa niezależne okna, w których wyświetlane są obok siebie obrazy w różnych trybach ustawienia parametrów koloru np. sRGB i P3. Przy tworzeniu komfortowego stanowiska pracy istotny jest duży zakres regulacji położenia ekranu – pochylanie dół/góra, obrót lewo/prawo, regulacja wysokości a także obrót o 90° do pionu (tzw. tilt).
9 – Złącza
Monitor musi oferować zestaw nowoczesnych złączy sygnałowych, dostosowanych do potrzeb użytkownika. BenQ PD3220U ma 2 gniazda USB-C zgodne z Thunderbolt™ 3, co m.in. pozwala projektantom uzyskać połączenie łańcuchowe do dwóch monitorów 4K i uzyskać większą przestrzeń roboczą i szybkość transmisji danych.
Port USB-C w monitorze SW321C i PD3420Q pozwala na szybką transmisje wideo, audio oraz innych danych w połączeniu z zasilaniem podłączonego laptopa.
10 – Zastosowania
Istotny jest stosunek możliwości i jakości do ceny monitora. Monitory BenQ mają zaimplementowane rozwiązania i technologie wspierające pracę projektantów i funkcje, które pomagają automatyzować niektóre procesy. Przy jakich zastosowaniach monitory te sprawdzą się najlepiej?
32 calowy BenQ PD3220U to monitor z matrycą IPS 4K HDR (3840×2160) z rodziny PD przeznaczony dla grafików, twórców wideo i projektantów.
34 calowy BenQ PD3420Q ultra panoramiczny monitor WQHD (3440×1440), także z rodziny PD również polecany jest dla grafików, twórców wideo i projektantów.
32 calowy BenQ PhotoVue SW321C – to x kolei monitor z matrycą IPS UHD (3840×2160) i sprzętową kalibracją kolorów, z rodziny SW przeznaczonej dla najbardziej wymagających fotografów. Natywnie obsługuje nieskompresowane 10-bitowe formaty wideo 4:4:4 lub 4:2:2 i 4:2:0, a także standardy HDR10 i HLG .
Więcej informacji na stronie: BenQ.pl