W Tarnowie, najcieplejszym mieście w Polsce, 30 maja rozpoczyna się Święto kina, które z pewnością jeszcze podniesie temperaturę o kilka kresek.
39. Tarnowska Nagroda Filmowa, bo o niej mowa, to projekcje konkursowe, pokazy specjalne, a także cykl „Filmy Młodego Widza”, które zostaną wyświetlone na ekranie Marzenia, jednego z najstarszych kin w kraju, którego działalność datuje się na 1913 rok.
Nie zabraknie też spotkań z twórcami, wystaw, warsztatów, spektaklu dla najmłodszych, kina plenerowego oraz koncertu, będącego muzyczną podróżą przez świat kultowych polskich seriali.
Tarnowska Nagroda Filmowa jest zaliczana do najstarszych przeglądów filmowych w Polsce. Przez blisko 40 lat w mieście pod Górą Świętego Marcina wyświetlono wiele obrazów, które zapisały się wielkimi literami w dziejach nadwiślańskiego kina. Do Tarnowa corocznie przyjeżdżają też największe sławy srebrnego ekranu. Nie inaczej będzie w tym roku.
Najważniejszą częścią festiwalu są projekcje konkursowe, których w tym roku będzie aż 14.
O Grand Prix TNF w postaci statuetki „Maszkarona” powalczą filmy: „Cisza nocna”, „Dziewczyna z igłą”, „Innego końca nie będzie”, „Kulej. Dwie strony medalu”, „Minghun”, „Pod wulkanem”, „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć”, „Rzeczy niezbędne”, „Sezony”, „Simona Kossak”, „Światłoczuła”, „To nie mój film”, „Utrata równowagi” oraz „Wróbel”.
Filmy pełnometrażowe oceni Jury 39. TNF w składzie: Anna Jadowska (przewodnicząca) – reżyserka, Konrad Bugaj – reżyser obsady, Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, Piotr Jaxa – operator filmowy, Łukasz M. Maciejewski – scenarzysta oraz Kamila Urzędowska – aktorka. Filmy konkursowe oceni również Jury Młodzieżowe oraz festiwalowa publiczność.
Tarnowska Nagroda Filmowa to również „Filmy Młodego Widza”. Jury Dziecięce oceni w tym roku takie bajki, jak: „Blask” (2024), „Blask” (2025), „Ciuciu babka”, „Dlaczego ćmy lecą do światła”, „Japcuś i złoty kapsel”, „Jeżyk i przyjaciele. Słodki pościg”, „Kapelusznik”, „Kicia Kocia. Zima”, itd. Ponadto zaplanowano również projekcje specjalne, które odbędą się zarówno w kinie Marzenie, jak i w plenerze. Wśród nich: „Basia. Jestem w sam raz” (plener – Gemini Park), „Basia. Mam swój świat”, „Dziadku, wiejemy!”, „Skarbek i tajemnica magicznego sreberka” oraz „Smok Diplodok” (plener – Dom Kultury Westerplatte). Dodatkowo z okazji Dnia Dziecka w Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika zaprezentowany zostanie najnowszy spektakl dla dzieci Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – „Pan Doremi”.
To jednak nie koniec filmowych emocji. W kinie Marzenie zostaną również wyświetlone dwie projekcje dodatkowe. Będzie można obejrzeć przedpremierowo dokument „Bałtyk” w reżyserii Igi Lis oraz dramat psychologiczny „Przypadek” (1981) Krzysztofa Kieślowskiego, który poprzedzi spotkanie z Bogusławem Lindą, tegorocznym laureatem Nagrody za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii. Poza tym w ramach kina plenerowego, przy Domu Kultury Westerplatte, zaplanowano pokazy „Kobiety na dachu” Anny Jadowskiej oraz „Piosenek o miłości” Tomasza Habowskiego.
39. Tarnowską Nagrodę Filmową zakończy 7 czerwca Gala Wręczenia Nagród. Wydarzenie uświetni koncert zatytułowany „Seriale, seriale”, w którym jazzowe trio wykona niezapomniane kompozycje z kultowych polskich seriali.
Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie festiwalu www.tarnowskanagrodafilmowa.pl .