Dla branży – agenci, dla publiczności – ambasadorzy. Bez względu na to, jak się przedstawiają, cel mają jeden – zbliżyć świat kina i ludzi do siebie.
Od pomysłu do filmu długa droga, a jeszcze dłuższa do publiczności. Kto ją przemierza? Reżyserzy, scenarzyści, producenci, aktorzy, dźwiękowcy i wielu innych. Ale jak to się dzieje, że praca ich jest w ogóle możliwa i że film dociera nie tylko na wielkie festiwale, ale, co najważniejsze, do widza? To specjalność uczestników SOFA!
SOFA to:
- profesjonalne warsztaty wspierające rodzime inicjatywy filmowe,
- dialog pomiędzy widzem a środowiskiem filmowym,
- przekształcenie idei w innowacyjne przedsięwzięcie,
- konsultacje z doświadczonymi ekspertami z branży filmowej,
- nawiązanie współpracy międzynarodowej,
- pomoc w znalezieniu środków finansowych na realizację rozwijanych projektów.
Z tych właśnie powodów już po raz piąty (a po raz pierwszy w Warszawie) SOFA – School of Film Agents organizuje spotkanie agentów, czyli ambasadorów kultury filmowej z profesjonalistami. Kim są tegoroczni uczestnicy i ich projekty?
▫ Agnieszka Sękowska, Polska
Producer’s MAP (Mentoring Action Plan) – program mentorski przeznaczony dla wschodzących gwiazd produkcji filmowej. Ta zawierająca ważne punkty festiwalowe i wskazówki mapa ułatwia odnalezienie się początkującym producentom na arenie międzynarodowej.
▫ Nikolai Lavreniuk, Białoruś
Belarusian Film Promotion Centre – centrum promocji białoruskiej sztuki filmowej będące brakującym ogniwem łączącym rodzime kino z resztą świata.
▫ Liina Maria Lepik, Estonia
Tallinn Film Wonderland – zainicjowany przez estońskich producentów projekt stworzenia nowoczesnego i zarazem największego w tym regionie studia filmowego na terenie opuszczonej fabryki bawełny w Tallinnie.
▫ Nino Chichua, Gruzja
Film/TV Production Cost Calculator for Georgia – wirtualny kalkulator przeliczający gruziński potencjał filmowy na międzynarodowe produkcje.
▫ Angelos Tsaousis, Grecja
DocRepublic – sztuka filmowej opowieści doskonalona w Centrum Dokumentu w celu inicjowania zmian społecznych.
▫ Gitit Wainer, Izrael (od tego roku po raz pierwszy kraj ten uczestniczy w SOFA)
Cine-Reflection – Films as a Reflection of Life – przeznaczony dla młodzieży projekt edukacyjny wykorzystujący film jako zwierciadło, w którym z fascynacją przyglądają się młodzi ludzie.
▫ Tara Karajica, Serbia
Fade to Her – Center for Women in Film – instytucja wspierająca twórczość i potencjał kobiet w serbskim przemyśle filmowym.
CZEGO MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ UCZESTNICY 5. EDYCJI?
Warsztaty, podobnie jak w roku ubiegłym, składać się będą z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w dniach: 27 sierpnia – 1 września 2017 r. w Warszawie. Druga – 22 – 28 kwietnia 2018 r. w Tbilisi. Podczas zajęć uczestnicy pracować będą nad doskonaleniem zgłoszonych prac. W procesie tym będą im asystować przydzieleni do konkretnego projektu mentorzy. Ponadto profesjonalnych rad będą także udzielać współpracujący z SOFA tutorzy. Czas między sesją I a II ma służyć implementacji zebranych w Warszawie wskazówek i doświadczeń. W sesji gruzińskiej uczestnicy przedstawią dotychczasowe postępy oraz przypomną wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć. Otrzymają także konkretne porady dotyczące sposobu finansowania oraz promocji realizowanych przez nich projektów.
Lista uczestników piątej edycji oraz ich projekty zostały ogłoszone przez dyrektora SOFA – Nikolaja Nikitina 20 lipca 2017 r. podczas 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Palić w Serbii. Podczas konferencji towarzyszyli mu: Tara Karajica (jedna z tegorocznych uczestniczek SOFA, Serbia), Amanda Livanou (doradca SOFA na Grecję) oraz związani z SOFĄ: Katrin Kissa i Miroslav Mogorović (mentor SOFA, producent, dyrektor programowy European Film Festival Palić).
SOFA jest wspólnym projektem Filmplus gUG (Kolonia) i Institute for Democratic Changes (Tbilisi) oraz Takes Film (Tbilisi). Przedsięwzięcie jest finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Program Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej. Warsztat w Tbilisi w 2017 został także sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Ochrony Pomników Gruzji, Urząd Miasta Tbilisi, Georgian Natrional Film Centre oraz Film in Georgia. Polski warsztat w 2017 roku finansowany jest przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Organizatorzy pragną również podziękować pozostałym partnerom: Meeting Point Vilnius, Karlovy Vary IFF, European Film Festival Palić, Goethe-Institut, Mozinet, EAVE oraz Israel Film Fund.