172 filmy, 15 sekcji tematycznych i 20 miast w całej Polsce. Kolejny rok z rzędu zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów i dorastających, szukających własnych filmowych ścieżek, kinomanów. Repertuar wypełnią najświeższe odkrycia, nowości i ulubieni bohaterowie. Tegoroczną odsłoną wydarzenia wchodzimy w nową dekadę. Zapraszamy na 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty.
28 września – 6 października w kilkudziesięciu kinach, w 20 polskich miastach, odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Główna część wydarzenia, podczas której zaprezentujemy pełny repertuar, odbędzie się w Warszawie. W wypełnionym po brzegi jakościowymi propozycjami programie nie zabraknie miejsca na warsztaty, spotkania i dyskusje towarzyszące filmom. W ramach festiwalu, jak co roku, w Warszawie odbędzie się również międzynarodowe forum kooprodukcyjne Młode Horyzonty Industry, czyli branżowa odsłona eventu. Ogromną większość festiwalowych filmów widzowie będą mogli obejrzeć także we Wrocławiu, a selekcję wybranych tytułów będą grać kina w 18 miastach w całym kraju. Tradycją wydarzenia jest jego hybrydowa formuła, która umożliwia widzom szeroki dostęp do wartościowych filmów przez niemal cały miesiąc. Od 10 do 27 października ponad połowa repertuaru będzie dostępna również online na platformie festiwal.mlodehoryzonty.pl/.
Co w programie?
Tegoroczna edycja festiwalu jest drugą pod nowym szyldem. MFF Młode Horyzonty, czyli dawne Kino Dzieci, to wydarzenie skierowane do widzów od 3. roku życia i ich opiekunów. Bogaty repertuar jest dostosowany do możliwości najmłodszych. Nie brakuje w nim kontynuacji filmowych i hitów festiwalowych dla widzów w wieku szkolnym. W tym roku kładziemy jeszcze większy nacisk na kino dla nastoletniej publiki. Szeroką ofertą tytułów i identyfikacją wizualną podkreślamy, że mamy przestrzeń także dla widowni dorastającej, szukającej własnych ścieżek – również tych filmowych.
W programie 11. edycji festiwalu znajdzie się 15 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji z filmami aktorskimi, animowanymi i dokumentalnymi. W ramach Konkursu głównego w repertuarze pojawią się najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje, z których większość nie trafiła jeszcze do krajowej dystrybucji. Nie tylko jury, ale także warszawska publiczność w plebiscycie wskażą najlepszy film festiwalu. Składy jurorskie ocenią też selekcję tytułów w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim po raz kolejny głos zabierze także jury złożone z młodych miłośników filmu.
Dla tych, którzy chcą odkrywać
Konkurs filmowych odkryć to miejsce, w którym pokazujemy, jak może wyglądać kino artystyczne dla młodej widowni. Repertuar wypełnią tytuły odważne, zachwycające wizualnie, podejmujące ważne współcześnie tematy, docenione na międzynarodowych festiwalach, a wreszcie takie, które – choć fabularnie dostosowane do młodej widowni – otworzą nowe filmowe horyzonty również przed dorosłą publicznością. Te pięć wyjątkowych pełnych metraży wykracza poza ramy gatunków i utartych narracji, a co najważniejsze – traktuje widza partnersko.
Milczenie Julie; reż. Leonardo Van Dijl; Belgia, Szwecja 2024
Wśród tytułów w sekcji widzowie zobaczą wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki elektryzujący debiut Leonarda van Dijla – Milczenie Julie (14–∞; reż. Leonardo Van Dijl; Belgia, Szwecja 2024) – kino poruszające i precyzyjne, a przede wszystkim niezwykle istotne, zadające kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu z wyrachowanym oprawcą. Cicha walka o przetrwanie Julie przedstawiona jest bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, mimo że gdzieś w środku buzują szalone emocje. Siłę ciszy i prostoty w kinie udowodni bezdialogowa, eksperymentalna animacja łotewskiego wizjonera Gintsa Zilbalodisa. Flow (8–∞; reż. Gints Zilbalodis; Łotwa, Francja, Belgia 2024) to porywająca wizualna odyseja, która otrzymała aż cztery nagrody na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Opowieść o wielkim rejsie międzygatunkowej załogi doceniło zarówno jury, jak i sama publiczność. Swoją premierę Flow miało na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w sekcji Un Certain Regard.
W sekcji Konkurs filmowych odkryć znajdą się filmy:
- Milczenie Julie (14–∞; reż. Leonardo Van Dijl; Belgia, Szwecja 2024)
- Flow (8–∞; reż. Gints Zilbalodis; Łotwa, Francja, Belgia 2024)
- Dzicy (8–∞; reż. Claude Barras; Szwajcaria, Francja, Belgia 2024)
- Poprzez skały i chmury (8–10; reż. Franco García Becerra; Peru, Chile 2024)
- Normal (14–∞; reż. Olivier Babinet; Francja, Belgia 2023)
Ostatnie zanurzenie; reż. Sasha Nathwani; Wielka Brytania 2024
Dla tych, którzy są lub byli nastolatkami
Złożone relacje, pierwsze razy, poszukiwanie tożsamości, czyli wzloty i upadki młodych wchodzących w dorosłość. Wiemy, że droga do niej bywa kręta i wyboista, dlatego 11. MFF Młode Horyzonty to miejsce także dla dorastających widzów, wszystkich poszukujących niezależności i własnych życiowych ścieżek. Sekcja Coming of age to zbiór pięciu pełnometrażowych filmów z nastolatkami w roli głównej. Zbuntowani, zagubieni, rządni przygód – młodzi na ekranie odkrywają siebie, uczą się budować relacje i rozumieć otaczający ich świat. Wśród nich Ziba, bohaterka skąpanego w klimatycznej muzyce i urokliwych ujęciach Londynu filmu Ostatnie zanurzenie (16–∞; reż. Sasha Nathwani; Wielka Brytania 2024), która właśnie ukończyła szkołę i University College London stoi przed nią otworem. Choć powinna celebrować nowy etap życia, nie potrafi cieszyć się chwilą i obiecującą przyszłością, bo uciążliwa wizja niespełnionych marzeń nie opuszcza jej na krok. Opowieść z poruszającym twistem w scenariuszu o przeżywaniu ulotnej, podszytej lękiem o przyszłość młodości została nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation 14plus podczas tegorocznego Berlinale. Jury młodych doceniło historię o pięknie życia i o tym, co dobiega końca.
W sekcji Coming of age znajdą się filmy:
- Ostatnie zanurzenie (16–∞; reż. Sasha Nathwani; Wielka Brytania 2024)
- Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo (16–∞; reż. Ariane Louis-Seize; Kanada 2023)
- Sisterhood (16–∞; reż. Nora El Hourch; Francja, Maroko 2023)
- Billie Blue (16–∞; reż. Mariloup Wolfe; Kanada 2023)
- Didi (14–∞; reż. Sean Wang; Stany Zjednoczone 2024)
Jak zostałam perliczką; reż. Rungano Nyoni; Wielka Brytania, Zambia, Irlandia 2024
Dla tych, którzy dorośli, ale wciąż chcą rosnąć
W tym roku po raz drugi z myślą o opiekunach i rodzicach młodych kinomanów przygotowaliśmy wyjątkową sekcję. Nowe Horyzonty to selekcja trzech tytułów z tegorocznego programu MFF mBank Nowe Horyzonty, z którym łączy nas nie tylko idea prezentowania artystycznego kina, ale również tematy wchodzenia w dorosłość, szukania porozumienia mimo pokoleniowych różnic i relacji rodzinnych. Te ostatnie tropi Rungano Nyoni w – nagrodzonym za reżyserię w sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes – Jak zostałam perliczką (18–∞; reż. Rungano Nyoni; Wielka Brytania, Zambia, Irlandia 2024). Najnowsza produkcja A24 to feministyczne kino rozliczeniowe – mocne i świeże, w którym realizm miesza się z poetyckością, a surrealizm z naturalizmem. Nyoni kreśli portret lokalnej społeczności, która nie potrafi uciec od toksycznej tradycji, kultu rodziny oraz patriarchatu, spychającego kobiety do roli służących i rodzących.
W sekcji Nowe Horyzonty znajdą się filmy:
- Milczenie Julie (14–∞; reż. Leonardo Van Dijl; Belgia, Szwecja 2024)
- Naturalna dzikość serca (18–∞; reż. Silje Evensmo Jacobsen; Norwegia 2024)
- Jak zostałam perliczką (18–∞; reż. Rungano Nyoni; Wielka Brytania, Zambia, Irlandia 2024)
Dla tych, którzy zostają po seansie
Jesteśmy przekonani, że jakościowe kino wspiera naszą widownię w poznawaniu świata, ale jak co roku wzbogaciliśmy program o: spotkania z twórcami filmów i aktorami, wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów, warsztaty i kreatywne zabawy. Po każdym seansie z sekcji Nowe Horyzonty zapraszamy dorosłych widzów do udziału w dyskusjach z ekspertami, zorganizowanymi we współpracy z partnerem – Newsweek Polska.