Film&TV Kamera
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Nowości filmowe
  • Technika/sprzęt
    • Akcesoria
    • Aparaty
    • Broadcast i sprzęt studyjny
    • Dźwięk
    • Kamery
    • Obiektywy
    • Oprogramowanie
    • Oświetlenie
    • Statywy
    • Torby i ochraniacze
    • Pozostałe
    • Zasilanie
  • Wywiady
  • Partnerzy
  • W numerze
  • Kiosk
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Film&TV Kamera
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Nowości filmowe
  • Technika/sprzęt
    • Akcesoria
    • Aparaty
    • Broadcast i sprzęt studyjny
    • Dźwięk
    • Kamery
    • Obiektywy
    • Oprogramowanie
    • Oświetlenie
    • Statywy
    • Torby i ochraniacze
    • Pozostałe
    • Zasilanie
  • Wywiady
  • Partnerzy
  • W numerze
  • Kiosk
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Film&TV Kamera
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Home Wydarzenia

Siła niezależności

Redakcja FTVK przez Redakcja FTVK
10 listopada 2023
w Wydarzenia
Reading Time: 6min czytania
A A
Siła niezależności

Jon Kilik, producent, fot. archiwum EnergaCamerimage

Organizatorzy tegorocznej 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage będą po raz kolejny świętować w Toruniu twórczość ciekawych artystów. Wśród laureatów nagród specjalnych autorzy jedynych w swoim rodzaju animacji poklatkowych bracia Quay oraz niezależny amerykański producent Jon Kilik.

Umacniać opowiadane historie

W ciągu trzech dekad Festiwal EnergaCamerimage wyróżnił nagrodami specjalnymi wielu reżyserów, którzy korzystają z dobrodziejstw filmowego języka wizualnego nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie dlatego, żeby umacniać i umacniać opowiadane historie wieloznacznymi obrazami mówiącymi więcej niż jakiekolwiek słowa. Stąd właśnie wpisana w nazwę nagród „szczególna wrażliwość wizualna”, odnosząca się do ludzi, którzy są zarówno wybitnymi rzemieślnikami wykraczającymi poza ogólnie przyjęte standardy branżowe, jak i artystami, którzy nie obawiają się opuszczać własnych stref komfortu, by odkrywać nowe sposoby wyrażania własnych myśli.

Realizujący animacje poklatkowe i filmy aktorskie Stephen i Timothy Quay, znani jako bracia Quay, którzy odbiorą w Toruniu Nagrodę Camerimage dla Reżyserów ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, od dekad eksplorują mroczne obszary ludzkiej wyobraźni, zagłębiając się tam, gdzie większość filmowców nie ma odwagi się udawać. Ich krótkometrażowe i pełnometrażowe filmy oferują unikatową mieszankę melancholijno-upiornych obrazów, surrealistycznej atmosfery oraz sugestywnego przekraczania arbitralnie przyjętych gatunkowych granic. Uczestnicy EnergaCamerimage będą mogli obejrzeć w Toruniu wybrane filmy braci Quay i porozmawiać z nimi, zanurzając się w stworzonych przez nich idiosynkratycznych światach.

Bracia Quay odbiorą w Toruniu Nagrodę Camerimage dla Reżyserów ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Fot. materiały EnergaCamerimage

Poza głównym nurtem

Bracia Quay zaczęli realizować swoje pierwsze projekty w latach 70. XX wieku, jednak zdali sobie szybko sprawę, że ich wrażliwość artystyczna różni się od nurtów funkcjonujących w kinie głównego nurtu. Od tamtego czasu stali się prawdziwymi wirtuozami krótkometrażowej animacji poklatkowej, znajdując w tej czasochłonnej i znacznie luźniejszej fabularnie formie wyrazu nie tylko ujście dla własnej wyobraźni, ale także artystyczną wolność. Przykładem „Ulica krokodyli”, która na najbardziej oczywistym poziomie jest opowieścią o człowieku, który przypadkowo ożywia szalenie dziwaczny i jednocześnie fascynująco mroczny świat dotychczas nieożywionych przedmiotów. Film jest jednakże zarazem specyficzną zadumą nad marzeniami i lękami istot żywych, a jego nasączona intensywną muzyką atmosfera skłania do poczucia tęsknoty za czymś, co na zawsze pozostanie poza naszym zasięgiem.

Ulica krokodyli

„Ulica krokodyli” to faktyczne dzieło sztuki filmowej, opowieść, która inspirowała na różne sposoby Tima Burtona i Henry’ego Selicka w trakcie realizacji Miasteczka Halloween, a którą Terry Gilliam uznał za jedną z najlepszych animowanych produkcji w dziejach kina. Dzieła braci Quay stymulują również wielu innych uznanych filmowców – Christopher Nolan wyprodukował nawet krótki film dokumentalny („Quay”) o ich pracy oraz słynnym studiu. Bo choć bracia Quay przyszli na świat w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych, większość życia spędzili w Anglii, tworząc gros swych niezwykle bogatych w znaczenia kreacji w położonym w południowym Londynie studiu.

Bracia Quay nie tylko reżyserują i piszą scenariusze do swoich niezwykłych filmów, ale także zajmują się osobiście animacją, montażem, scenografią oraz zdjęciami, co sprawia, że w pełni zasługują na miano filmowych autorów. Opowiadane przez nich historie nie posługują się typową trzyaktową strukturą, są przeważnie pozbawione właściwych dialogów i trudno znaleźć w nich cokolwiek dosłownego, bowiem artyści wolą posługiwać się w procesie światotwórczym symbolem, metaforą i sugestywną ilustracją muzyczną, dzięki czemu ich filmy są nasączone jedynym w swoim rodzaju lirycznym mrokiem oraz specyficznym czarnym humorem.

Co więcej, zawieszone pomiędzy jawą i koszmarem historie opowiadane przez braci Quay korzystają z mnóstwa literackich oraz filmowych odniesień, od Franza Kafki po Waleriana Borowczyka, od Bruna Schulza po Jana Švankmajera, od Jana Lenicy po Luisa Buñuela. Choć bracia Quay są znani przede wszystkim ze swoich produkcji filmowych, pracowali również przy wielu ciekawych wideoklipach (dla Petera Gabriela czy His Name is Alive) oraz reklamach telewizyjnych (dla Coca-Coli, Nikona, MTV czy Brytyjskiego Instytutu Filmowego).

Zawód producent

Z zupełnie innej strony należy podejść do twórczości nagradzanego w tym roku producenta, choć z braćmi Quay łączy go między innymi mocne poczucie niezależności. Zawód producenta jest zresztą być może najbardziej mylnie pojmowanym zawodem w branży filmowej, albowiem bycie producentem nigdy nie oznaczało i nie będzie oznaczało tylko i wyłącznie sprawowania pieczy nad finansowymi aspektami danego projektu, lecz również – albo wręcz przede wszystkim – stawianie czoła różnego rodzaju przeszkodom, by rozwijać projekty artystycznie i kreatywnie oraz w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Tak, pieniądze są ważne –

wręcz nieodzowne – ale producenci muszą umieć wydawać je efektywnie i mądrze, by otaczać znajdujący się wciąż w fazie przygotowawczej, a później zdjęciowej projekt odpowiednimi ludźmi. Organizatorzy EnergaCamerimage nagrodzili już wielu inspirujących i myślących niezależnie producentów, między innymi Jeremy’ego Thomasa, Richarda Zanucka, Paulę Wagner, Roberta Lantosa oraz Franka Spotnitza, a w tym roku laureatem Nagrody EnergaCamerimage dla Producenta ze Szczególną Wrażliwością Wizualną został Jon Kilik, który pracował przy wielu fenomenalnych amerykańskich filmach ostatnich trzech dekad i wspierał takich filmowców jak Spike Lee, Julian Schnabel, Gary Ross, Alejandro G. Iñárritu, Bennett Miller, Jim Jarmusch, Francis Lawrence, Oliver Stone czy Robert Altman, a także aktorów-reżyserów Roberta De Niro, Tima Robbinsa, Eda Harrisa, Seana Penna oraz Tony’ego Goldwyna.

Kilik nawiązał najważniejszą z perspektywy artystycznej i producenckiej relację zaledwie kilka lat po ukończeniu studiów w Vermont, gdy przybył do Nowego Jorku i pracował w pomniejszych rolach przy takich filmach jak „Wybór Zofii” Alana J. Pakuli (1982), „Tootsie” Sydneya Pollacka (1982) czy „Krokodyl Dundee” Petera Faimana, a następnie wyprodukował swój pierwszy niezależny film, „Rytm” Paula Monesa – wtedy właśnie poznał reżysera Spike’a Lee, który zaczynał wówczas rozwijać projekt „Rób, co należy” (1989). Kilik był producentem wykonawczym tego filmu, a także kolejnych tytułów w filmografii reżysera, „Czarnego bluesa” (1990) i „Malarii” (1991). Od „Malcolma X” (1992) umocnił współpracę z Lee na tyle, że został producentem jego filmów – przez kolejne trzy dekady nakręcili ich wspólnie ponad piętnaście. Na chwilę obecną ich ostatnim wspólnym dziełem jest „Pięciu braci” (2020). Kolejną wieloletnią artystyczną przygodą Kilika jest współpraca z reżyserem Julianem Schnablem, która przyniosła światu kina takie filmy jak „Basquiat Taniec ze śmiercią” (1996), „Motyl i skafander” (2007, Złota Żaba dla autora zdjęć Janusza Kamińskiego) czy „Van Gogh. U bram wieczności” (2018). Kilik ma na swoim koncie również takie tytuły jak „Babel”, „Biutiful” (Iñárritu), „Foxcatcher” (Bennett Miller), „Prawo Bronxu” (De Niro) oraz „Przed egzekucją” (Tim Robbins).

Saga w kinie Największym sukcesem kasowym w karierze producenckiej Jona Kilika były cztery filmy składające się na kinową sagę „Igrzysk śmierci”, której realizację rozpoczął z reżyserem Garym Rossem (poznali się w 1998 roku na planie „Miasteczka Pleasantville”), a ukończył we współpracy z „Francisem Lawrencem”. Jedyną jak dotychczas nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy film roku producent otrzymał za „Babel” Alejandra G. Iñárritu. Choć są to bardzo znaczące osiągnięcia, Kilik był i zawsze będzie nade wszystko producentem, którego interesuje rozwijanie ciekawych i zmuszających do myślenia projektów filmowych zapewniających wymagającą, ale mimo wszystko rozrywkową alternatywę dla widzów na każdej szerokości geograficznej. W Toruniu Jon Kilik odbierze Nagrodę EnergaCamerimage dla Producenta ze Szczególną Wrażliwością Wizualną i spotka się z uczestnikami festiwalu, by porozmawiać o swoim zawodzie oraz filmowym dziedzictwie. Nie możecie tego przegapić!

Tagi: bracia QuayCoca-ColaEnergaCAMERIMAGEfabularnyFilmfilm dokumentalnyfilmografiahalloweenjim jarmuschJon Kilikjulian schnabelmontażmuzykaNikonoscarReklamarobert altmanscenariuszscenografiasztukaterry gilliamwagner robert
Redakcja FTVK

Redakcja FTVK

PowiązaneWpisy

Skąd? Dokąd? Premiera filmu

Skąd? Dokąd? Premiera filmu

23 listopada 2023
Trzy dekady animacji

Trzy dekady animacji

9 listopada 2023

Dzień Otwarty w studiu ORKA: o nowych standardach w polskiej branży

7 listopada 2023

Panasonic podsumowuje Dzień Otwarty w Elektrowni Powiśle.

6 listopada 2023

Nowa edycja BEIKS MEDIA SHOW już 7 listopada! Odkryj nowe technologie oraz poznaj innych pasjonatów filmowania oraz fotografii.

24 października 2023

Nagrodzone projekty na Młodych Horyzontach Industry 2023

11 października 2023

Aktualności

Relacja z gali finałowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW
Aktualności

Relacja z gali finałowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW

29 listopada 2023
Studio ORKA stworzyło renifery w technologii wirtualnej produkcji dla Mikołajkowego Bloku Reklamowego Polsatu
Aktualności

Studio ORKA stworzyło renifery w technologii wirtualnej produkcji dla Mikołajkowego Bloku Reklamowego Polsatu

27 listopada 2023
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2023
Aktualności

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2023

21 listopada 2023
Pierwsza Polka w The MCA Prodcast. Melania Kulczycka z VuFinder Studios w rozmowie z Patem Murphym
Aktualności

Pierwsza Polka w The MCA Prodcast. Melania Kulczycka z VuFinder Studios w rozmowie z Patem Murphym

14 listopada 2023
Willem Dafoe na Camerimage
Aktualności

Willem Dafoe na Camerimage

13 listopada 2023
NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2023
Aktualności

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2023

13 listopada 2023

Wydarzenia

Skąd? Dokąd? Premiera filmu
Wydarzenia

Skąd? Dokąd? Premiera filmu

23 listopada 2023
Siła niezależności
Wydarzenia

Siła niezależności

10 listopada 2023
Trzy dekady animacji
Wydarzenia

Trzy dekady animacji

9 listopada 2023
Dzień Otwarty w studiu ORKA: o nowych standardach w polskiej branży
Wydarzenia

Dzień Otwarty w studiu ORKA: o nowych standardach w polskiej branży

7 listopada 2023
Panasonic podsumowuje Dzień Otwarty w Elektrowni Powiśle.
Wydarzenia

Panasonic podsumowuje Dzień Otwarty w Elektrowni Powiśle.

6 listopada 2023
Nowa edycja BEIKS MEDIA SHOW już 7 listopada! Odkryj nowe technologie oraz poznaj innych pasjonatów filmowania oraz fotografii.
Wydarzenia

Nowa edycja BEIKS MEDIA SHOW już 7 listopada! Odkryj nowe technologie oraz poznaj innych pasjonatów filmowania oraz fotografii.

24 października 2023
Nagrodzone projekty na Młodych Horyzontach Industry 2023
Wydarzenia

Nagrodzone projekty na Młodych Horyzontach Industry 2023

11 października 2023
Panasonic nadaje nowy wymiar sztuce na spektaklu o życiu hokusaia
Wydarzenia

Panasonic nadaje nowy wymiar sztuce na spektaklu o życiu hokusaia

10 października 2023

O nas

Magazyn Film&TV Kamera wydawany jest od 2001 r. przez Unit Wydawnictwo Informacje Branżowe Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 100% udziałów Wydawnictwa UNIT jest w posiadaniu kapitału polskiego.

Follow us

Najnowsze wpisy

  • Relacja z gali finałowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW 29 listopada 2023
  • Animacja „Smok Diplodok” w kinach jesienią 2024 r. 28 listopada 2023
  • Studio ORKA stworzyło renifery w technologii wirtualnej produkcji dla Mikołajkowego Bloku Reklamowego Polsatu 27 listopada 2023
  • Skąd? Dokąd? Premiera filmu 23 listopada 2023
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2023 21 listopada 2023
  • Nowe wydanie – Film&TV Kamera 04/2023 15 listopada 2023

Kategorie

  • Aktualności
  • Baza adresowa
  • Bez kategorii
  • Film
  • Partnerzy
  • Technika/sprzęt
    • Akcesoria
    • Aparaty
    • Broadcast i sprzęt studyjny
    • Dźwięk
    • Kamery
    • Obiektywy
    • Oprogramowanie
    • Oświetlenie
    • Pozostałe
    • Statywy
  • W numerze
  • Wydarzenia
  • Wywiady

Tagi

4k agnieszka holland aktorka animacja beiks Boże Ciało Camerimage canon dla dzieci dokumentalny dramat Dystrybutor: KINO ŚWIAT ekran Festiwal Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Film Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny filmowy FINA FPFF gdynia historia kamera kino: ILUZJON kino liuzjon komedia Konkurs młodzież netflix Panasonic Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcja Produkcja: Polska reżyser sony sztuka teatr telewizja transmisja Video Warszawa Warsztaty wideo wielka brytania youtube
  • O nas
  • Kontakt
  • Baza adresowa
  • Strony partnerskie
  • Polityka prywatności

Film&TV Kamera

Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Nowości filmowe
  • Technika/sprzęt
    • Akcesoria
    • Aparaty
    • Broadcast i sprzęt studyjny
    • Dźwięk
    • Kamery
    • Obiektywy
    • Oprogramowanie
    • Oświetlenie
    • Statywy
    • Torby i ochraniacze
    • Pozostałe
    • Zasilanie
  • Wywiady
  • Partnerzy
  • W numerze
  • Kiosk

Film&TV Kamera

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności i plików cookie .