43 polskie produkcje niezależne – animacje, fabuły, dokumenty, spotkanie z aktorem Robertem Więckiewiczem, projekcja filmu z muzyką na żywo i pokazy specjalne to najważniejsze punkty zbliżającego się filmowego święta – 61. OKFA Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, który odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2015 r. w CKiS – Domu Kultury Oskard w Koninie.
OKFA promuje i popularyzuje kino niezależne, dokonania studentów szkół filmowych i uczelni artystycznych oraz tworzone z pasji produkcje amatorskie. W tym roku Komisja preselekcyjna w składzie: Tomasz Śliwiński (reżyser nominowanej do Oskara „Naszej klątwy”), Weronika Czołnowska (producentka) i Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych) ze 144 obejrzanych filmów zakwalifikowała do projekcji konkursowych 43 obrazy, podkreślając ich różnorodność gatunkową i tematyczną.
Wspólnie z widzami filmy obejrzą jurorzy, którym będzie przewodniczył aktor, muzyk i pedagog Krzysztof Majchrzak. Składu jurorskiego dopełnią: Arkadiusz Tomiak – operator filmowy, twórca zdjęć do m.in. takich filmów jak: „Fotograf”, „Obława”, „Kołysanka”, „Dziewczyna z szafy” i kręconych w Koninie „Statystów”, Leszek Dawid – reżyser i scenarzysta, Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny oraz Daniel Antosik – fotografujący dziennikarz, animator kultury.
Stałym punktem programu OKFA, w którym może uczestniczyć także publiczność festiwalowa, są otwarte omówienia filmów przez jury. Komentarze profesjonalistów są dla obecnych na OKFA filmowców źródłem wiedzy, szansą na wzbogacenie własnego warsztatu, jak również umożliwiają twórczą konfrontację z jurorami (19 czerwca, ok. g. 22.00).
Tradycją konińskiego festiwalu stało się także powoływanie Jury młodych. Jego przedstawiciele wydają własny werdykt i ogłaszają podczas uroczystej gali. Młode pokolenie reprezentować będą: Adriana Bialik z Gdyni, absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Krakowskiej Akademii, studentka Filmoznawstwa i Kultury Mediów na UAM w Poznaniu, Karolina Dzieniszewska – studentka poznańskiego filmoznawstwa oraz Iwo Kondefer – absolwent Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, obecnie student reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dwukrotny zdobywca Grand Prix na OKFA.
Cztery festiwalowe dni to okazja do zobaczenia interesujących filmów w ramach pokazów specjalnych. Czwartkowy wieczór (18 czerwca, g. 18.30) rozpoczną „Sąsiady” Grzegorza Królikiewicza – twórcy autorskiego, osobnego i zarazem nowatorskiego kina, który powraca po długiej nieobecności, proponując kinomanom nieoczywisty, okraszony absurdalnym humorem surrealistyczny obraz. Przyglądamy się mieszkańcom łódzkiej kamienicy na robotniczym osiedlu. Nowelki opowiadające o bohaterach rządzą się poetyką marzenia sennego: mężczyźni zachodzą w ciążę, jest kobieta o dwóch sercach a czas płynie do tyłu. Mariusz Pudzianowski wciela się w księdza, który odwiedza po kolędzie prostytutkę (w tej roli Anna Mucha) natomiast bohater, którego gra Jacek Poniedziałek udaje, że bije żonę (Katarzyna Herman), żeby zaimponować sąsiadom.
Po „Sąsiadach” kolejny kontrowersyjny film „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego i Tymona Tymańskiego. Twórcy sięgnęli po musical – gatunek, który ich zdaniem był najodpowiedniejszą formą dla ukazania naszego rodzimego szołbiznesu. Zespół Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego wyrusza w trasę koncertową, zorganizowaną przez wątpliwego autoramentu menedżera – komornika Czesława Skandala. Ta wspólna dzika podróż, utrzymana w duchu pijackiej wizji, zweryfikuje ich przyjaźń oraz ideały, w które wierzą. W filmie obok Tymona Tymańskiego wystąpili m.in.: Grzegorz Halama, Robert Brylewski, Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa.
Wydarzeniem festiwalowym będzie z pewnością spotkanie z jednym z najważniejszych polskich aktorów Robertem Więckiewiczem (19 czerwca, g. 19.00). Stworzył charakterystyczne i niezapomniane role w takich filmach jak: „W ciemności”, „Pod mocnym aniołem”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Różyczka” czy „Wymyk”. Aktor spotka się z publicznością tuż po projekcji „Ziarna prawdy”. W filmie Borysa Lankosza wcielił się w postać Teodora Szackiego, który przybywa do Sandomierza, aby wraz z lokalnymi stróżami prawa rozwikłać kryminalną zagadkę.
Trzeci dzień OKFA (20 czerwca, g. 12.00) rozpocznie wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach film „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. W zapomnianej, zniszczonej wojną domową Republice Abchazji Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane.
Kolejną sobotnią festiwalową propozycją będzie film zrealizowany w zupełnie odmiennej konwencji z dużą dawką absurdalnego humoru. „Kebab i horoskop” Grzegorza Jaroszuka to tragikomedia o podupadającym sklepie z dywanami, w której pojawią się nietuzinkowe postaci. Ironia i specyficzny żart to środki, które sytuują ten film w klimacie niezbyt charakterystycznym dla polskiego kina, co w przypadku młodego reżysera jest komplementem.
Kto otrzyma najwyższe laury 61. OKFA, przekonamy się w sobotni wieczór (20 czerwca) podczas uroczystej gali, którą uświetni koncert Leszka Możdżera „Komeda”.
Występ wybitnego jazzmana to nie jedyna muzyczna propozycja podczas OKFA. W niedzielę (21 czerwca, g. 19.30) zapraszamy na niezwykłe wydarzenie filmowo-muzyczne: nową, wysmakowaną wersję baśni braci Grimm „Śnieżka” z ilustracją muzyczną Miss God. „Śnieżka” w reżyserii Pablo Bergera to hołd złożony kinu niememu, porównywany przez krytyków do obsypanego Oscarami „Artysty”. Film zdobył 32 nagrody, w tym 10 statuetek GOYA oraz specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym w San Sebastian. Był oficjalnym hiszpańskim kandydatem do Oscara. Do tej poruszającej i widowiskowej wersji znanej baśni muzyczną ilustrację przygotowała Miss God – wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, która nie zamyka się w określonych gatunkach. Artystka łączy subtelną elektronikę z przyjemnym basem, etnicznymi inspiracjami i wokalnymi eksperymentami.
Projekcję „Śnieżki” poprzedzi kolejny pokaz specjalny, w którym zaprezentujemy zwycięskie produkcje nagrodzone przez Jury tegorocznej edycji OKFA (21 czerwca, g. 17.00).
W tym roku festiwalowi towarzyszyć będą także warsztaty z animacji. Kilkunastoosobowa grupa młodzieży ze szkół z regionu konińskiego zapozna się techniką animacji poklatkowej. Do prac zostanie wykorzystana plastelina mająca wielorakie zastosowania w filmie animowanym – można nią malować na planach płaskich, tworzyć relief, wydrapankę, a także rzeźbić w trójwymiarowych formach i budować z niej scenografię. Spotkanie poprowadzi Monika Kuczyniecka – absolwentka poznańskiej ASP, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorka wielu animowanych teledysków m.in.: „Ucieczka” (muz. Czesław Śpiewa), „Zabawki” (muz. Bajzel), „Bang, bang” (muz. Voo Voo), „Wszystkie mają po chłopoku” (muz. Dagadana). Efektem trzydniowej pracy będzie film, który festiwalowa publiczność zobaczy podczas gali wręczenia nagród.
Właśnie podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji OKFA swoją nagrodę przyzna także powołane po raz pierwszy Jury społeczne, którego zadaniem będzie obejrzenie 43 filmów startujących w Konkursie i wzięcie udziału w obradach. Sześcioosobowa grupa to pasjonaci kina, zainteresowani tematyką filmową oraz uczestnicy, obserwatorzy wielu ogólnopolskich wydarzeń filmowych.
Organizatorzy OKFA: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.
Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Koninie.
Współorganizacja: Konin Witaj.
Partnerzy: Legalna Kultura, Konińska Fundacja Kultury, WBPiCAK w Poznaniu.
Sponsorzy: Grupa Energa, MZGOK Sp. z o.o. Konin, UNIQA, Hotel Wityng, Pewiczanka, Hotel Konin, PKS Konin, Gościniec Stary Koń, drukarnia PRINT TERMINAL.
Patronat medialny: miesięcznik „Kino”, TVP Poznań, „Film&Tv Kamera”, Radio Merkury, Portal kulturalny Wielkopolski „Kultura u podstaw”, Filmowe Południe – portal filmu niezależnego, Twoja TV, Kulturaonline.pl, Telewizja Informacyjna Wielkopolska, Radio Konin, Przegląd Koniński, Głos Wielkopolski, LM.pl – portal wielkopolski wschodniej, portal regionalny WirtualnyKonin.pl, portal infoKonin.pl, portal Kulturalny Konin, portal nasze miasto.pl, m.konin.pl – Młodzieżowy Konin.
Program całego festiwalu filmowego: www.okfa.ckis.konin.pl lub facebook.com/okfa.konin