Dokumentalista Phil Grabsky, autor popularnej serii "Wystawa na ekranie" ("Exhibition on Screen"), tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu "In Search of…".
"W poszukiwaniu Chopina" to czwarty film Grabsky’ego o sławnych kompozytorach. Wcześniej na ekranach pojawiły się dokumenty o Mozarcie, Beethovenie oraz Haydnie. Dokumentalista spędził cztery lata w podróży, dążąc do prawdy o życiu twórcy walców i mazurków, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów fortepianowych.
"Polska premiera filmu z udziałem reżysera odbędzie się 29 lutego w warszawskim kinie Praha" – informuje Bartłomiej Majchrzak, przedstawiciel dystrybutora WWW.NAZYWOWKINACH.PL. Następnie premierowe pokazy i spotkania z Philem Grabskym będą miały miejsce we Wrocławiu (kino Nowe Horyzonty, 1 marca), Częstochowie (kino OKF Iluzja, 2 marca), Gliwicach (kino Amok, 3 marca), Katowicach (kino Rialto, 3 marca) i Krakowie (kino Kijów.Centrum, 4 marca). W kolejnych miesiącach odbędzie się kilkadziesiąt pokazów na terenie całej Polski, także w ramach festiwali poświęconych naszemu kompozytorowi.
Grób Chopina w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?
W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna.
Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (NIFC), a jego istotna część została zrealizowana podczas koncertów organizowanych przez NIFC w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Nieocenioną pomoc w realizacji i promocji filmu okazało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Polish Cultural Institute w Londynie.
29 lutego w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26): 14:00 konferencja prasowa | 15:00 pokaz prasowy filmu | 19:00 premiera. Wszystkie wydarzenia z udziałem reżysera.
https://www.youtube.com/watch?v=7oDABlIg9ZE
Źródło informacji: www.nazywowkinach.pl; Centrum Prasowe PAP