Aż 53 filmy, ponad 20 spotkań, blisko 70 twórców, prawie 7 000 widzów, pełne sale i gorące dyskusje – wielkie święto polskiego kina, Przegląd Orłów 2016, zakończył się w sobotę w kinie Iluzjon w Warszawie. Dzień później seanse zakończyły się również pokazy Przeglądu w łódzkim kinie Kinematograf.
Przegląd, podczas którego pokazane zostały wszystkie filmy kandydujące do tegorocznych Orłów 2016, obfitował w spotkania z twórcami. Były organizowane po każdym wieczornym pokazie organizowanym w stołecznym Iluzjonie. Widzowie mogli zadać pytania legendom polskiej kinematografii, Januszowi Gajosowi („Body/Ciało”), Januszowi Majewskiemu („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”), Jerzemu Skolimowskiemu („11 minut”), Krystynie Jandzie („Panie Dulskie), Filipowi Bajonowi („Panie Dulskie”) oraz Cezaremu Harasimowiczowi („Żyć nie umierać”), uznanym gwiazdom – Robertowi Więckiewiczowi („Król życia” i „Ziarno prawdy”), Agnieszce Grochowskiej („Obce niebo”), Bartłomiejowi Topie („Karbala” i „Kebab i Horoskop”), Joannie Kulig („Disco polo”), Wojciechowi Mecwaldowskiemu („11 minut”), Piotrowi Głowackiemu („Disco polo), a także młodym twórcom, o których jest coraz głośniej w branży. W Iluzjonie pojawili się między innymi Tomasz Schuchardt („Demon”), Agnieszka Żulewska („Chemia”), laureat Paszportu „Polityki” Magnus von Horn („Intruz”), Michalina Olszańska („Córki dancingu”) i Filip Pławiak („Czerwony pająk”).
Sekrety swojej pracy zdradzili także producenci, autorzy zdjęć, scenarzyści, scenografowie, kostiumografowie i twórcy muzyki. Byli to między innymi Dorota Roqueplo, odpowiedzialna za kostiumy w filmie „Hiszpanka”, Radosław Ładczuk, autor zdjęć do „Między nami dobrze jest”, przeniesionej na duży ekran sztuki teatralnej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie, które stworzyły muzyczny klimat „Córek dancingu” i Olga Szymańska, producentka „Demona”.
Każda z tych rozmów była wyjątkowa. Agnieszka Żulewska, która dwa dni po spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów, odebrała nagrodę im. Zbyszka Cebulskiego, przyznała, że goląc głowę do roli chorej na nowotwór Leny w „Chemii” poczuła się, jakby straciła tożsamość. Agnieszka Grochowska opowiedziała o olbrzymich emocjach, których doświadczała na planie „Obcego nieba”. Janusz Gajos żartował, że zdjęcia próbne odbył tylko raz w życiu, do swojej pierwszej poważnej roli – „blond bohatera”, jak nazwał postać Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”. A Cezary Harasimowicz , autor scenariusza do filmu „Żyć nie umierać” opowiadając o swoim przyjacielu Tadeuszu Szymkowie, zdradził, że ostatnia scena została zainspirowana snem. „Którejś nocy zobaczyłem „Szymka”. Mówię mu, że nie żyje. A on na to – popatrz wszyscy mi to mówią, a ja przecież jestem”.
Zakończenie przeglądu w kinie Iluzjon nie jest jednak końcem Wielkiego Święta Polskiego Kina – wielkie emocje dopiero przed nami! Tegoroczne ogłoszenie Nominacji do Orłów 2016 będzie miało miejsce 4 lutego 2016 roku, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia – 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 7 marca 2016 roku.
Partnerami Przeglądu Orłów 2016 są Filmoteka Narodowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2 oraz Grupa Wirtualna Polska, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, Film&Kamera i TOK FM. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2016 przygotowuje Onet VOD. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.
Sponsorami Orłów 2016 są firmy: Apart, Albert Riele, Studio Produkcyjne Orka, Regent Warsaw Hotel, Minds of Hope, Jean Louis David, Bobbi Brown, Lexus Wola, oraz Faktoria Win.
Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.