Uniwersytet Łódzki i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zapraszają międzynarodową konferencję NECS, która odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2015 na Wydziale Filologicznym UŁ. Konferencja NECS 2015 jest największą w Europie i najbardziej prestiżową cykliczną konferencją poświęconą mediom i kulturze audiowizualnej. Wydarzenie gromadzi około 450 prelegentów z całego świata. Poprzednie edycje miały miejsce m.in. w Londynie, Lizbonie, Istambule, Pradze i Mediolanie. Na gospodarza dziewiątej edycji tej konferencji, odbywającej się po raz pierwszy w Polsce, została wybrana Łódź. Główna część konferencji odbędzie się w budynku Wydziału Filologicznego, a wydarzenia towarzyszące będą miały miejsce m.in. w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki i w wybranych miejscach w Łodzi. Tytuł, a jednocześnie zakres tematyczny konferencji, to Archives of/for the Future. Swój udział potwierdziło czworo gości honorowych: Giovanna Fossati, Oliver Grau, Krzysztof Wodiczko i Marysia Lewandowska. Językiem konferencji będzie angielski. Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie www.necs.org/conference.
Zakres zagadnień obejmuje m.in.: digitalizację wytworów kultury, archiwistykę społeczną, filmoznawstwo w dobie „gorączki archiwów”.
Konferencja obejmuje cztery dni. Dzień pierwszy zarezerwowany jest dla warsztatu młodych naukowców (Graduate Workshop). Kolejne trzy dni to konferencja właściwa. Jej program przewiduje cztery sesje tematyczne dziennie. W każdej sesji odbędzie się równolegle 8-10 paneli, na każdy z nich składać się będzie z 4-5 wystąpień prelegentów. Każdego dnia odbędzie się więc około 160 wystąpień. Każdy z uczestników panelu będzie miał 20 minut na zaprezentowanie wystąpienia. Panele zwieńczone będą dyskusją kierowaną przez moderatora panelu. Przewidujemy, że niektóre panele zostaną objęte specjalnym patronatem ze strony instytucji lub stowarzyszeń specjalizujących się w tematyce panelu. Mecenas panelu będzie silnym gwarantem jakości wystąpień, a także dodatkową koordynatą dla odbiorców, pozwalającą w precyzyjny sposób scharakteryzować profil wystąpień.
W przeciągu konferencji odbędą się wykłady zaproszonych autorytetów. Swój udział potwierdzili Giovanna Fossati, Oliver Grau, Marysia Lewandowska i Krzysztof Wodiczko.
W czasie trwania konferencji odbędą się także warsztaty grup badawczych działających w ramach NECS oraz będzie miało miejsce coroczne walne zebranie członków Stowarzyszenia.
Rozwinięciem jednego z podtematów konferencji – „Archiwa kultury popularnej” – będzie warsztat poświęcony transmedialności w kulturze popularnej. Jego zadaniem będzie prześledzenie międzymedialnych przepływów w systemach rozrywkowych i historii konwergencji mediów w kulturze popularnej XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zgłoszenia na warsztat odbędą się za pomocą osobnego Call for Papers.
Tradycyjnie istotną częścią składową konferencji będzie „Publishers Forum”. Wydarzenie to umożliwia zapoznanie się z ofertą czołowych światowych wydawnictw filmo- i medioznawczych, a także bezpośrednie zakupienie książek i periodyków w promocyjnych cenach. Jest także okazją do osobistego spotkania z autorami prezentowanych książek. Przewidujemy następujących uczestników: Amsterdam University Press, EYE Film Institute Netherlands, Columbia University Press/Wallflower Press, Bloomsbury Publishing, Intellect, Proquest, Edinburgh University Press, Routledge, John Libbey Publishing, Combined Academic Publishers, Peter Lang, Schüren Verlag, Officyna, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Prezentację prac będących w trakcie realizacji oraz dopiero co wydanych publikacji (monografii, serii książek, czasopism, wydawnictw specjalnych) umożliwi Project Forum. Będzie to także przestrzeń dla zapoznania publiczności z ciekawymi inicjatywami w dziedzinie nauk humanistycznych oraz realizowanymi projektami badawczymi. Uczestnicy wydarzenia będą mieli 6 minut na przedstawienie swojej publikacji lub projektu. Przewidziany jest także czas na dyskusję z publicznością. Program Project Forum znajdzie się w głównym programie konferencji.
W ramach konferencji odbędą się wydarzenia towarzyszące, których program powstanie we współpracy z partnerami – Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Fabryką Sztuki, Muzeum Kinematografii. Wydarzenia towarzyszące będą miały na celu podkreślić filmowe tradycje i potencjał Łodzi oraz zapoznać gości z polskimi doświadczeniami związanymi z archiwizacją i digitalizacją dorobku audiowizualnego.
liczba słuchaczy: 300
język konferencji: angielski
(Na podst. materiałów organizatorów)