Dokumentalna machina ruszyła. Mowa o festiwalu Millennium Docs Against Gravity Film Festival, którego Gala inaugurująca 13. edycję odbyła się w warszawskim Kinie Luna. Festiwal jest największym przeglądem filmów dokumentalnych w Polsce.
Na ceremonii otwarcia byli zaprzyjaźnieni z naszą redakcją studenci z Prawie Kina. Oto ich relacja:
Jak poinformowali organizatorzy, to cykliczne wydarzenie powstało po to, aby przypatrzeć się, w jakim społeczeństwie żyjemy, aby uwrażliwiać ludzi na otaczającą nas rzeczywistość. A to wszystko możemy oglądać dzięki czułemu oku twórców filmowych światowego formatu. Podczas zaczynającego się dziś festiwalu zostaną zaprezentowane obrazy takich reżyserów, jak choćby Siergiej Loznitsy, Nikolaus Geyrhalter czy Werner Herzog.
Film tego ostatniego pt. „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” (Lo and Behold: Reveries of the Connected World) został zaprezentowany, jako polska premiera i zarazem film otwarcia. Jest to opowieść o krańcach internetu, bo tak jak wszechobecny jest internet, tak i dokument Herzoga sięga po różnorodne konteksty istnienia wirtualnej sieci. Mimo to, linearność czasowa jest zachowana: dowiadujemy się zarówno o początkach, jak i o – nieraz fantastycznie brzmiącej – przyszłości internetu, jaką przewidują naukowcy. Z ich wypowiedziami przeplatają się też wypowiedzi zwykłych ludzi, opowiadających swoje zdumiewające historie, które sprawiły, że internet w ich życiu odegrał niezwykle ważną rolę, niekoniecznie pozytywną. Dokument podzielony został na swoiste rozdziały, a każdy z nich dotyka wirtualności z innej strony.
Oprócz obcowania z filmami w ich oczywistej postaci, widzowie podczas festiwalu będą mogli również wziąć udział w spotkaniach z setką gości ze świata filmowego, uczestniczyć w debatach organizowanych z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska, Fundacja Panoptykon) oraz posłuchać muzyków, których utwory są ściśle związane z prezentowanymi filmami.
Millennium Docs Against Gravity jest również prekursorem konkursu w dziedzinie Fiction/Non-Fiction, w której łączą się dwa światy: dokumentalny i fabularny. Jak mówią organizatorzy: „Filmy-hybrydy w znaczącym stopniu rozwijają sztukę filmową, dlatego uznaliśmy, że nadszedł czas, aby powstał dla nich oddzielny konkurs”.
Tymczasem konkurs fotograficzny podczas Gali otwarcia został już rozstrzygnięty. Jego tematem było tegoroczne hasło, które przyświeca festiwalowi – „Oderwij się!”. Nagrodę specjalną otrzymała pani Karina Krystosiak za cykl zdjęć przedstawiających seniorów. Co ciekawe, w tym roku są oni w gronie wolontariuszy festiwalu. Razem z licealistami i uczestniczkami programu Archipelag Pokoleń będą tworzyć Międzypokoleniowe Jury Akademii Dokumentalnej.
Jeśli akurat zdarzy się Wam przegapić wydarzenia z któregoś dnia festiwalu, śledźcie TVP Kultura, gdzie codziennie będą relacje z 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.
Zajrzyjcie też na stronę http://prawiekino.pl/dokumentalna-machina-ruszyla/
Marta Paszke
Prawie Kino NZS UW