16 stycznia startuje wystawa Digital Dreamers, poświęcona polskim twórcom gier wideo!
Polska branża twórców gier należy dziś do grona najsilniejszych w Europie. Poza największymi studiami i markami takimi jak Wiedźmin czy Dying Light, każdego roku na rynek trafia nawet kilkadziesiąt gier na różne platformy sprzętowe. Szacuje się, że w naszym kraju funkcjonuje dziś ponad dwieście studiów, w których zatrudnionych jest około czterech tysięcy osób.
Wystawa Digital Dreamers opowiada historię polskich twórców, od lat 80., czasów spotkań na giełdach komputerowych, takich jak ta słynna przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie, i pierwszych firm zakładanych przez maturzystów i studentów w całym kraju, aż do dzisiejszych globalnych sukcesów. Opowiada też o zmianach, jakie zachodziły w tym czasie w świecie gier, zarówno tych związanych z postępem technologicznym, jak i z dojrzewaniem medium, jakim są gry wideo.
Na wystawę, która zostanie zaprezentowana dzięki gościnności Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 16 stycznia – 15 marca, składają się filmy, plansze, ale udostępniono też kilkadziesiąt stanowisk, na których będzie można zagrać w najważniejsze polskie gry z ostatnich 30 lat.
Wystawa przygotowana została przez Fundację Indie Games Polska, prowadzącą projekt Muzeum Gier Wideo w Warszawie dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prezentowana będzie głównie za granicami naszego kraju, w ramach promocji polskich branż kreatywnych.
Polskiej premierze wystawy towarzyszyć będą na terenie Muzeum Techniki również dodatkowe wydarzenia, przygotowane przez polskie firmy z branży gier. Wśród nich już teraz warto wymienić specjalną edycję Giermaszu, którą poprowadzi CDP.PL.
Marek Czerniak (Fundacja Indie Games Polska, Muzeum Gier Wideo w Warszawie)
Historia polskiej branży twórców gier to niesamowita opowieść o ludziach pełnych pasji, ambicji i wiary w sukces. Pierwsze profesjonalne firmy, sukcesy na rynku polskim i wyjście z grami na rynki zachodnie to rzeczy, których dokonali dwudziestoparolatkowie bez wielkiego kapitału, inwestycji zagranicznych czy specjalnych przywilejów. Gry wideo to też nowe, wspaniałe medium, które szybko dojrzewa, a twórcy – również polscy – coraz częściej podejmują coraz poważniejsze, ambitne i trudne tematy. O tym wszystkim opowiada wystawa Digital Dreamers. Cieszymy się, że jako fundacja Indie Games Polska mieliśmy okazję pracować przy jej powstaniu, a dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych opowieść o polskich twórcach dotrze do odbiorców na całym świecie. Zapraszamy wszystkich na polską premierę wystawy!
Michał Gembicki, CEO CDP.pl
Nasza firma działa na polskim rynku dystrybucji gier wideo praktycznie od początku jego istnienia, dlatego jesteśmy zaszczyceni mogąc objąć patronat nad wystawą. W wielu z prezentowanych projektów mieliśmy okazję brać czynny udział, niektóre wywołują we mnie osobiście falę wspomnień. Jestem weteranem Grzybowskiej, ale też od samego początku pracy w dystrybucji szczególną wagę przywiązywałem do rodzimych produkcji. Myślę, że największym atutem projektu jest pokazanie szerszej publiczności, że polska branża gier wideo ma bogatą historię, że to nie tylko Wiedźmin. Oczywiście dzieło CD Projekt Red, bo inaczej Wiedźmina nazwać nie można, jest zwieńczeniem pewnej drogi, nowym standardem na skalę światową, ale oprócz Dzikiego Gonu mamy całkiem spory wkład w globalną historię gier wideo. Wszyscy mamy nadzieję, że udało się to pokazać i fani wyjdą z wystawy z przekonaniem, że Polacy nie gęsi 😉
Więcej informacji o wydarzeniu – https://www.facebook.com/events/211395282532687/?fref=ts
Intro wystawy Digital Dreamers
https://www.youtube.com/watch?v=7UI3-kwj8B8&feature=youtu.be