14. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych
25–29 listopada 2015 r. / Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Młode, ambitne kino jak co roku przeżyje swój renesans w warszawskiej Kinotece. 14. edycja jednego z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce, to gratka dla pasjonata nie tylko kinematografii, ale też sztuki i kultury w ogólnym ujęciu. Poznamy realizacje zarówno twórców profesjonalnych, jak i studentów czy amatorów, nagrodzone na festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Londynie, Toronto czy Locarno.
W tegorocznej odsłonie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt polskich i zagranicznych filmów fabularnych i animacji. Swoje produkcje twórcy przedstawią nie tylko publiczności, ale poddadzą się ocenie jury, w skład którego w tym roku wejdą m.in. producent, reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, scenarzysta i reżyser Magnus von Horn oraz jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Chris Niedenthal. Będziemy mieli także okazję uczestniczyć w pokazach filmowych oraz wręczeniu Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, przyznawanych przez OFFową Akademię Filmową najlepszym artystom i filmom ubiegłego roku.
Modnym akcentem CINEMAFORUM będzie cieszący się ogromnym zainteresowaniem przegląd filmów modowych – Fashion Film. W tej sekcji po raz kolejny zostaną zaprezentowane etiudy filmowe, reklamy a także teledyski, traktujące modę jako idealne medium, które potrafi łączyć wysublimowany artyzm, surrealistyczną estetykę z komentarzem społecznym.
Także społecznie istotny element jakim jest konsumpcja, znajdzie swoje miejsce w programie festiwalu. W sekcji filmów kulinarnych apetyczne potrawy i barwne kompozycje składników, zapewnią nam sensualny odbiór krótkich, kilkuminutowych form filmowych.
Festiwal nie skupia się jedynie na filmowym przekazie wizualnym, jest to także okazja do poznania kina i jego składników od kuchni. Zaprosimy publiczność do uczestnictwa w warsztatach filmowych i fotograficznych, realizowanych przez doświadczonych wykładowców przy użyciu profesjonalnej i nowoczesnej technologii. Podczas polsko–niemieckiego projektu „Fokus na Pałac”, studenci postarają się uchwycić i na nowo odkryć Pałac Kultury i Nauki, natomiast w ramach warsztatów filmowych „Masterclass” tworzyć będą krótkie formy filmowe.
Młode kino, ze swą nieuchwytną definicją niezależności, zabierze nas pod koniec listopada do świata, który próbują zrozumieć i opisać autorzy, świadomie podejmujący ważne dla nich tematy.