Co wspólnego ma Bytom z czołowymi tytułami ostatnich lat, jak W ciemności, Jesteś Bogiem, czy Skrzydlate Świnie? Kto z Bytomian ma wpływ na losy polskiego kina? Czy jest to miasto, które ukrywa bądź przyciąga utalentowanych Twórców? I czy może pomóc ich wypromować?
Rozwój lokalnego BCKina, powstanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Horyzont, frekwencja na dodatkowych filmowych projektach organizowanych w mieście, walka o przywrócenie kina Gloria – stanowią dowód na to, że zainteresowanie kinem jest faktyczne i coraz bardziej intensywne.
Bytom Film Festiwal powstał, by odpowiedzieć na pytanie w sentymentalnym dla miasta roku, podczas 760 rocznicy lokacji, jak zaznaczyło się w dziejach X Muzy i czym może się jeszcze wyróżnić.
Wydarzenie będzie podzielone na trzy części, obejmujące trzy dni. W skład pierwszej wchodzą specjalne pokazy filmowe i cykle seansów przeznaczone dla bardziej i mniej zapalonych kinomanów. Reprezentowane dzieła, będą związane z Bytomiem tematycznie lub miasto będzie występowało jako ich bohater w postaci anturażu. To wyjątkowa sekcja, która powstała by oddać hołd festiwalowemu miastu.
Drugiego dnia planowane są warsztaty i spotkania, na których będzie można poznać teorię produkcji filmowej i jej realia oraz porozmawiać na temat kondycji X Muzy nie tylko lokalnej, ale i polskiej, czy światowej. Część z nich, przy okazji swojej retrospektywy, poprowadzi Mieczysław Szemalikowski, bytomski dokumentalista.
Szczególną i najważniejszą częścią jest ogólnopolski konkurs najlepszych dzieł krótkometrażowych, które zostaną uprzednio wyselekcjonowane przez specjalnie dobrane Jury. Na zwycięzców Konkursu czekają Bytomskie Lwy! Będą to nagrody finansowe oraz honorowe przyznawane przez Jurorów oraz publiczność.