Nowa książka autorstwa Mikołaja Jazdona, której bohaterami są: jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów – Krzysztof Kieślowski – i jego najbliższy współpracownik oraz autor scenariuszy do najgłośniejszych filmów – adwokat Krzysztof Piesiewicz.
Kieślowski – szkic do portretu
W rocznicę śmierci wybitnego reżysera ukazała się książka „Od Bez końca do końca”
– wywiad-rzeka Mikołaja Jazdona z Krzysztofem Piesiewiczem, autorem scenariuszy do filmów Kieślowskiego, któraujawnia okoliczności powstania najwybitniejszych produkcji.
Już pierwsze spotkanie twórców nosi znamiona legendy – zostało zaaranżowane przez wybitną reportażystkę – Hannę Krall i okazało się przełomowe dla każdego z nich. Kino Kieślowskiego obrało nowy kierunek, a Piesiewicz obok czynnego trwania na urzędzie adwokata, stał się wybitnym scenarzystą filmowym.
Jako najbliższy współpracownik opowiada o reżyserze przez pryzmat jego filmowej biografii i wspólnych prac nad scenariuszami. Kreśli rozległe społeczne tło, przywołuje polityczne i historyczne konteksty, tłumaczy, co wpłynęło na ostateczny filmowy kształt „Dekalogu” i innych filmowych arcydzieł.
Wywiad-rzeka z Piesiewiczem to kopalnia szczegółów z przebiegu wspólnej pracy koncepcyjnej nad scenariuszami i konstrukcją filmów. Scenarzysta ujawnia tytuły, inspiracje sztuką, filmem, literaturą i autentycznymi zdarzeniami z sal rozpraw – czerpali z nich obficie obaj twórcy. Rozmowa Jazdona z Piesiewiczem to także opowieść o tym, jak rodziły się filmowe postacie, skąd pochodzą najsłynniejsze kwestie, w jaki sposób przebiegały decyzje obsadowe. To też wspomnienie o wyważaniu proporcji fabularnych i sile montażu. Piesiewicz ze szczegółami opowiada o tym, jak ewoluowały scenariusze, jakie poprawki w nich nanosił samodzielnie, a jakie pod wpływem rozmów z Kieślowskim. Mówi o filmach, które w planach miał reżyser i o tych, na które pomysły zostały utrącone przez cenzurę. Tłumaczy warstwę symboliczną, rozbiera filmy na poszczególne sceny i ujęcia, koryguje wypaczenia interpretacyjne. Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 r.
Publikacja ukazała się w 25 rocznicę śmierci, nakładem Wydawnictwa Wielka Litera w marcu 2021.