Przewodniczącym jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych jest Xawery Żuławski, który w 2006 roku w Koszalinie odebrał Wielkiego Jantara za swój debiut "Chaos". Wraz z nim najlepsze filmy pełnometrażowe wybiorą operatorka Weronika Bilska, reżyser Bartosz M. Kowalski, pisarka Grażyna Plebanek oraz aktor Wojciech Pszoniak. Z kolei jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych w składzie pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak, producent animacji Wojciech Leszczyński oraz reżyserki Marta Prus i Aleksandra Terpińska przewodniczyć będzie Anna Jadowska.
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH
XAWERY ŻUŁAWSKI (przewodniczący)
Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser i scenarzysta. W fabule zadebiutował filmem „Chaos”, za który otrzymał m.in. Nagrodę za najlepszy debiut reżyserski w 2006 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film – Wielkiego Jantara 2007. Jednym z największych, jak dotąd, sukcesów reżysera jest zrealizowana w 2009 roku adaptacja powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska”. Za film otrzymał m.in. Srebrne Lwy w Gdyni, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego OFF CAMERA w Krakowie, nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu czy Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie Nowe Kino Polskie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty.
WERONIKA BILSKA
Operatorka filmowa, absolwentka WRiTv UŚ w Katowicach, członkini Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC. Autorka zdjęć do kilkunastu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, wielokrotnie docenionych na festiwalach w kraju i za granicą. Jest laureatką Złotej Kijanki (2009) na festiwalu Camerimage i Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (2014). Dwa lata temu na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie otrzymała nagrodę za zdjęcia do produkcji krótkometrażowych: „Lila” Dominiki Łapki i „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Pierwszy pełnometrażowy film – „Jak całkowicie zniknąć” – nakręciła w 2014 roku z Przemysławem Wojcieszkiem. Później pracowała z Łukaszem Grzegorzkiem nad „Kamperem” (2016) i „Córką trenera” (2018). Zakończyła właśnie zdjęcia do „Prostych rzeczy” Grzegorza Zaricznego, z którym wcześniej zrealizowała „Fale” (2016).
BARTOSZ M. KOWALSKI
Absolwent Międzynarodowej Szkoły Filmu i Telewizji EICAR w Paryżu oraz USC School of Cinematic Arts w Los Angeles. Autor nagrodzonych m.in. w Krakowie czy Chicago dokumentów „Moja Wola” (produkcja Studio Munka-SFP i HBO Central Europe) oraz „Niepowstrzymani” (HBO Polska, Film It). Zwycięzca Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportu „Polityki”, Bo wARTto! RMF Classic i nagrody Gildii Reżyserów Polskich. Jego debiut fabularny „Plac zabaw” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian i wyróżniony został m.in. na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Koszalinie, Londynie i Melbourne. Wielbiciel muzyki filmowej. Przy swoich projektach współpracował z takimi kompozytorami jak Angelo Badalamenti czy Kristian Eidnes Andersen. Obecnie współpracuje z platformą Showmax, dla której zrealizował krótkometrażowy horror „Zacisze”. Przygotowuje także drugi film fabularny – „Przejście”.
GRAŻYNA PLEBANEK
Pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści i sztuk teatralnych. Jedna z jej najsłynniejszych książek – „Nielegalne związki” („Illegal Liaisons”) – została nazwana w Wielkiej Brytanii „Powieścią Roku 2012” przez serwis These Little Words. Książka miała również znakomitą recenzję w prestiżowym „Publishers Weekly”, a Ann Morgan wciągnęła ją na listę światowych lektur wartych przeczytania. Popularność i uznanie przyniosły jej również inne powieści: „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Przystupa”, „Bokserka” i „Pani Furia”, która ma ukazać się niebawem po francusku. W roku 2013 wydała tom esejów literackich „Córki Rozbójniczki”. Jest autorką wielu opowiadań. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. jako dziennikarka w „Gazecie Wyborczej” i agencji Reutera. Ma stałe felietony w „Polityce”, „Wysokich Obcasach Extra” i „Trendach”. Jest laureatką wielu nagród, w tym Złotej Sowy za promowanie Polski za granicą. Jej portret, autorstwa znanego belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena, wisi od 2009 roku na stacji metra Gare de L’Ouest w Brukseli – jako część wystawy o brukselskich artystach.
WOJCIECH PSZONIAK
Mistrz sceny i ekranu. Pedagog. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, wykształcił w Krakowie, gdzie współtworzył teatr Stu i grał w Starym Teatrze pod okiem Zygmunta Hübnera i Konrada Swinarskiego. Pracuje w Polsce i Francji. Wystąpił w około 100 filmach, m.in. w „Ziemi obiecanej”, czy „Korczaku” Andrzeja Wajdy. Wiele jego ról przeszło do historii kina. Za kreację Robespierre’a w „Dantonie” Andrzeja Wajdy uhonorowany statuetką dla najlepszego aktora na festiwalu w Montrealu. W 2008 roku odznaczony Francuskim Orderem Narodowym Zasługi za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury. Uhonorowany również Francuskim Złotym Krzyżem Oficerskim Zasługi Narodowej (1975), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Ostatnio nagrodzony w Gdyni i Orłem za rolę w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego.
JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH
ANNA JADOWSKA (przewodnicząca)
Scenarzystka i reżyserka. Za swój ostatni film – „Dzikie róże” (2017) – otrzymała statuetkę Stockholm Impact Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie, Główną Nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cottbus, nominację do Orłów w kategorii Najlepsza Reżyseria, a także Nagrodę im. Krzysztofa Krauze – przyznawaną przez Gildię Reżyserów Polskich. Jej debiutancki film „Dotknij mnie” (2003) został wyróżniony m.in. Nagrodą Główną w Konkursie Kina Niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotą Kaczką dla najlepszego filmu offowego. Następnie wyreżyserowała obraz „Teraz ja” (2004), nagrodzony w Gdyni – za debiut reżyserski w Konkursie Głównym i, również za reżyserię, na targach filmowych CentEast, organizowanych w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jej dokument „Trzy kobiety” (2013) zdobył Magic Hour Award na Planete+ Doc Film Festival w Warszawie.
NATALIA FIEDORCZUK-CIEŚLAK
Pisarka, kompozytorka, publicystka, dramatopisarka. Jej debiutancka powieść „Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera, 2016) otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Literatura. Jest autorką tekstów publicystycznych o kulturze, internecie i polityce społecznej; publikuje m.in. w „Dwutygodniku”, „Piśmie”, „Wysokich Obcasach”. W maju 2018 ukazała się jej druga powieść – „Ulga”. Członkini Zespołu Literackiego Studio Munka-SFP, autorka muzyki do filmów i spektakli teatralnych, animatorka kultury.
WOJCIECH LESZCZYŃSKI
Jest absolwentem Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Wydziału Informatyki na Politechnice Łódzkiej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał początkowo jako kierownik produkcji, a później już jako producent, głównie przy filmach animowanych. Jest jednym z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Od początku
jest członkiem zarządu organizacji. Jest również członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), a także – od 2014 roku – członkiem zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Współtworzy zespół producencki WJTeam/Likaon. W profilu obu firm wyraźnie dominuje film animowany.
MARTA PRUS
Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, doktorantka. Autorka nagradzanych filmów „Vakha i Magomed” (2010), „Osiemnastka” (2012), „Mów do mnie” (2015) i „Ciepło-zimno” (2017). Zrealizowała serial dokumentalny „Teen Mom. Poland” (2014) oraz była reżyserem drugiej ekipy w serialu fabularnym produkowanym dla stacji Canal+ (2018). Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. W listopadzie 2017 zadebiutowała pełnometrażowym dokumentem „Over the Limit”, dzięki któremu została zaliczona przez magazyn „Variety” do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.
ALEKSANDRA TERPIŃSKA
Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Reżyserka i scenarzystka filmów krótkometrażowych, dokumentów, reklam i teledysków. Absolwentka Toronto Talent Lab przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (2016). Jej najnowszy film „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (2017) był pokazywany w sekcji Semaine de la Critique na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cannes, gdzie otrzymał dwie statuetki: Nagrodę Canal+ oraz Rail d’Or. Za wcześniejsze filmy zdobyła ponad 40 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie.