Agnès Varda; Magdalena Łazarkiewicz; Xawery Żuławski; Sebastian Fabijański i oczywiście Krzysztof Kieślowski – te nazwiska zainaugurują 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski już jutro, 13 września w piątek. A na wielkim otwarciu festiwalu pokazany zostanie esej filmowy „3 kolory: Srebrny” w reż. Leigh Singer. Kolejne dni przyniosą unikalne wydarzenia, debaty, filmy, spotkania z udziałem niezwykłych gości. Sokołowsko będzie żyło kinem kolejne 3 dni – festiwal zakończy się 15 września późną nocą.
W „3 kolory: Srebrny”, dwie dekady po premierze „Czerwonego”, Singer – specjalny gość festiwalu -przygląda się znanej trylogii Kieślowskiego, dokonując analizy porównawczej między jej poszczególnymi częściami. Brytyjski reżyser dokonuje między obrazami intrygującej refleksji na temat przemijającego czasu w filmografii polskiego mistrza. Warto podkreślić, że eseje filmowe uważa się powszechnie za przyszłość krytyki filmowej. Film zostanie pokazany w trakcie otwierającej festiwal gali – jako swoisty hołd dla twórczości Kieślowskiego.
Z okazji 25-lecia premiery „Trzy kolory. Czerwony” (1994) odbędzie się w Sokołowsku jubileuszowa projekcja tego filmu, a po niej panel z udziałem m.in. Krzysztofa Piesiewicza (scenarzysta, najważniejszy partner zawodowy Kieślowskiego), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy), Piotra Jaxy (fotosisty „Trzech kolorów”), Urszuli Lesiak (montażystki „Białego”) i Zdenka Holý (dziekan prestiżowej praskiej szkoły filmowej FAMU, który przetłumaczył książkę o Kieślowskim w Czechach). Dyskusję poprowadzi przyjaciel festiwalu, krytyk filmowy i autor wieku publikacji, Łukasz Maciejewski.
“Czerwony”, zamykający trylogię Kieślowskiego, opowiada historię
przyjaźni młodej modelki Valentine
z emerytowanym sędzią. Valentine (Irene Jacob) potrąciła samochodem psa.
Znajduje właściciela (Jean-Louis Trintignant). Chcąc oszukać samotność, zajmuje
się on podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych. Valentine z początku jest
oburzona postępowaniem sędziego, jednak znajomość z nim przeradza się w
fascynującą przyjaźń.
„Gdy oceniam to z perspektywy wielu lat współpracy z Krzysztofem wydaje mi się, że w tym powiedzeniu chodziło mu o to: Patrz uważniej na innego, dostrzegaj innego człowieka. Mówiąc o innym człowieku, Krzysztof wielokrotnie powtarzał: Pamiętaj, że on chce tego samego, co ty. Chce kochać i być kochanym. Chce mieć poczucie podmiotowości, godności, on przebiera nogami tak samo, jak ty, żeby odnaleźć swoje miejsce w otaczającej rzeczywistości. Nie dotykaj nikogo w jego godności, w jego poczuciu podmiotowości. Uważaj, co piszesz. Uważaj, co mówisz. Uważaj, jak oceniasz. Nie wydawaj pochopnych sądów. Staraj się zrozumieć”. – mówił Krzysztof Piesiewicza w wywiadzie dla portalu Culture.pl
Wszystkie informacje o festiwalu na stronie www.hommageakieslowski.pl
Głównym sponsorem festiwalu jest bank BNP Paribas. Organizatorzy postanowili również finansować festiwal poprzez zbiórkę funduszy na zrzutka.pl. Każdy może wpłacić dowolną kwotę na https://zrzutka.pl/9-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-hommage-a-kieslowski