Prawie kino NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego ma zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie z cyklu Prawie Kino, które odbędzie się 26 kwietnia!
Prawie Kino to projekt polegający na organizowaniu cyklicznych, nieodpłatnych pokazów filmowych dla studentów i nie tylko. Jego celem jest przeniesienie uczestników do świata kinematografii. Każdemu pokazowi towarzyszy spotkanie z osobą związaną z filmem. Po raz pierwszy projekt odbył się w 2010 roku z inicjatywy członków NZS Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku po raz pierwszy zagości również na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Naszym pierwszym gościem będzie Pan Jan Szurmiej, aktor, reżyser, inscenizator, choreograf, znawca kultury żydowskiej. Dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych: Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie w latach 1991-1995. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”.
Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował spektakle: „Skrzypek na dachu” (2002), „Straszna gospoda” (2007) oraz „Ach! Odessa-Mama…”.
Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Hasa, „Dybuku” Stefana Szlachtycza, „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła, „Szulerze” Adka Drabińskiego, „Facetach do wzięcia” Janusza Kondratiuka.
"Austeria" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza to ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego.
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani Żydzi z miasteczka. Są chasydzi – mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.
Wstęp wolny.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów 🙂
Data: 26 kwietnia
Miejsce: Uniwersytet Rzeszowski, budynek A1, Rejtana 16c, Mała Aula
Godzina: 16:00
Patronat Honorowy:
PISF
Partner Prawie Kina:
Legalna Kultura
Patroni Medialny:
Film&TV Kamera
Partner Prawie Kina NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego
Kino Zorza
Kontakt do organizatorów:
Klaudia Toboła
726 113 608
klaudia.tobola@nzs.org.pl
Do zobaczenia!