Krakowski Festiwal Filmowy, doroczne święto tych, którzy kochają film animowany, dokumentalny i krótkometrażowy, jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o widzu. Jednak od ponad dziesięciu lat, dzięki prężnie działającej Industry Zone, to obowiązkowy punkt w kalendarzu także dla tych, którzy chcą poznać środowisko filmowe od kuchni.
Industry Zone, czyli szereg wydarzeń przeznaczonych dla branży filmowej, towarzyszy festiwalowi od ponad dekady. Początkowo skromna, skupiająca się na spotkaniach i prezentacjach przy okazji Krakowskich Targów Filmowych, z czasem rozwinęła się w tygodniowy intensywny program dla profesjonalistów filmowych. Wydarzenia, na które zapraszani są eksperci z całego świata, przeznaczone są zarówno dla filmowców i producentów, którzy zaczynają prace nad swoim filmem, są w trakcie zdjęć czy montażu, a także dla tych, co mają gotowy film i chcą wypuścić go w świat.
Animated in Poland to dzień poświęcony twórcom animacji. Rozpoczyna go przygotowana we współpracy ze SPPA, Giełda Projektów Studenckich, gdzie młodzi adepci mają szansę spotkać się z największymi polskimi producentami i porozmawiać o możliwościach przyszłej współpracy przy ich pierwszych profesjonalnych produkcjach. Centralnym wydarzeniem jest pitching filmów na etapie postprodukcji, podczas którego zaprezentowanych zostanie publicznie osiem najciekawszych filmów animowanych z Polski, a ich przedstawiciele odbędą rozmowy indywidualne z zaproszonymi specjalnie na tę okazję ekspertami i konsultantami z całego świata.
Polscy dokumentaliści podobną okazję na prezentację będą mieli podczas dwóch sesji pitchingowych: Docs to Start – dla projektów na wczesnym etapie produkcji – oraz Docs to Go!, dla filmów na ukończeniu. Oba pitchingi poprzedzone są warsztatami przygotowawczymi Doc Lab Poland, które już po raz drugi współorganizowane są z Fundacją im. Władysława Ślesickiego. Prezentacje obejrzą zagraniczni producenci zainteresowani rozpoczęciem koprodukcji, przedstawiciele instytucji dofinansowujących filmy, dystrybutorzy, agenci sprzedaży oraz programerzy największych festiwali filmowych na świecie, którzy później wezmą udział w indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami wszystkich prezentowanych projektów. Prezentacjom i spotkaniom towarzyszyć będzie Doc Lab Poland Coproduction Market, przygotowany z myślą o międzynarodowych producentach chcących nawiązać nowe kontakty i rozpocząć współpracę przy nowych filmach.
Nieodłącznym punktem programu będzie konferencja przybliżająca kinematografię kraju, który jest gościem specjalnym festiwalu. W tym roku będzie to Szwecja. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele szwedzkiej branży filmowej przybliżą modele finansowania, produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji filmowej, a także opowiedzą o festiwalach filmowych w swoim kraju.
Po raz pierwszy w tym roku zorganizowany zostanie Docs+Science Day poświęcony szeroko pojętym dokumentom naukowym. Konferencja przygotowywana w ramach Camp4Science Akademii Filmowej w Ołomuńcu, obejmować będzie panele dyskusyjne dotyczące form i źródeł finansowania oraz modelu międzynarodowego rynku dla dokumentów naukowych, a także case studies wybranych projektów filmowych oraz spotkania z ekspertami.
Jak co roku laureat Smoka Smoków, a jest nim tym razem Marcel Łoziński, przeprowadzi masterclass, podczas którego opowie o swoich metodach pracy nad filmem dokumentalnym, udzieli rad i wskazówek, odpowie na pytania filmowców i dziennikarzy.
Tradycyjnie przez cały tydzień Industry Zone trwać będą Krakowskie Targi Filmowe – miejsce, gdzie w specjalnie na tę okazje przygotowanej wideotece obejrzeć będzie można filmy, które szukają ciekawych możliwości dystrybucyjnych. Oprócz większości filmów z programu festiwalowego, w Targach zobaczyć będzie można ponad 200 najnowszych filmów z całego świata. Również przez cały tydzień filmowcy i producenci, których filmy znalazły się w Targach, będą mieli okazję spotkać się z zaproszonymi ekspertami. Nowością będą zamknięte pokazy marketowe – Docs to Buy, podczas których wybrana grupa międzynarodowych dystrybutorów obejrzy kilka najnowszych przedpremierowych polskich filmów dokumentalnych i spotka się indywidualnie z ich producentami.