Na kolejne interesujące warsztaty i panele dyskusyjne organizatorzy Transatlantyku zapraszają wszystkich złaknionych wiedzy o przemyśle filmowo-muzycznym oraz zainteresowanych mechanizmami i problemami współczesnego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie w najbliższych tygodniach ogłoszona rejestracja online.
W ramach tegorocznego programu edukacyjnego festiwalu będzie można uczestniczyć m.in. w panelu „Budżety obywatelskie – rzecz o podziale tortu”. Budżet obywatelski stał się na przestrzeni zaledwie 4 lat jednym z najbardziej popularnych mechanizmów partycypacyjnych w Polsce. Korzystają z niego setki tysięcy obywateli, zarówno w dużych, jak i małych miastach w całym kraju. Budżety obywatelskie niewątpliwie już teraz zmieniają relacje na linii mieszkańcy – urzędnicy w dziesiątkach polskich gmin. Budżet obywatelski to jednak nie europejski wymysł. Pierwszy budżet partycypacyjny powstał w brazylijskim Porto Alegre pod koniec lat 80. Wraz z jego sukcesem idea rozlała się po całym kontynencie, a potem świecie, trafiając do tysięcy miast.
Podczas Transatlantyku punktem wyjścia do dyskusji o budżecie obywatelskim w Poznaniu i w Polsce będzie projekcja filmu „La Comuna 9. Odzyskując miasto” Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz. Obraz pokazuje w soczewce dobre i złe strony budżetów obywatelskich na przykładzie drugiego największego miasta Kolumbii – Medellin. Autorki z jednej strony pokazują istotę całego procesu, z drugiej natomiast wskazują na problemy i trudności związane z jego organizacją. Po seansie na pytania m.in. o to, co sprawiło, iż budżety partycypacyjne w tak krótkim czasie opanowały nasz kraj i na ile rzeczywiście zmieniają one lokalne oblicze Polski odpowiedzą zaproszeni paneliści. Moderatorem dyskusji będzie Paweł Głogowski (Stowarzyszenie Ulepsz Poznań), a gośćmi – obok reżyserek “La Comuna 9” – także Krzysztof Mączka (Projekt:Polska) oraz przedstawiciel władz miasta.
Interesującą pozycją tegorocznej Edukacji będzie także warsztat „Crowdfunding Mistrzów – Największa Rewolucja Społeczna Naszych Czasów”. Crowdfunding idzie w parze z projektami filmowymi. Finansowanie społecznościowe daje nadzieje na powiew świeżości także w polskim kinie. Zagraniczni twórcy śmiało sięgają po pieniądze i wsparcie tłumu. Polscy filmowcy także nabierają rozpędu i zaprzyjaźniają się z tą ideą. Podczas spotkania na Transatlantyku uczestnicy dowiedzą się, jak profesjonalnie przygotować kampanię crowdfundingową oraz jak stworzyć i utrzymać wokół siebie oddaną społeczność. Wykład poprowadzą specjaliści z PolakPotrafi.pl – jedni z najbardziej doświadczonych crowdfunderów w Polsce. Jakub Sobczak i Michał Połetek poruszą m.in. tematy budowania społeczności oraz wartości, jaką niesie ze sobą oddany i szanowany tłum, jak również obalą mit kickstartera.
Kolejne informacje o programie TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 będą pojawiać się sukcesywnie na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.