Międzynarodowy Festiwal Filmowy DOZWOLONE DO 21 / UP TO 21 dedykowany jest młodym twórcom filmowym, gdzie jedynym wymogiem jest wiek – poniżej 21 lat – nie ma za to granicy wieku, od której można brać udział w konkursie. DOZWOLONE DO 21 jest obecnie najstarszym festiwalem na świecie adresowanym do młodych twórców w tej grupie wiekowej.
Jest wspaniałą okazją dla młodych, którzy tworzą własne filmy, aby mogli się nimi podzielić z szerszą publicznością, zobaczyć swoje dzieło na dużym ekranie i poddać je ocenie profesjonalnego jury.
Idea konkursu powstała w 1983 roku z inicjatywy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych i zdobyła uznanie w środowisku młodych filmowców. Festiwal umożliwia przeniesienia amatorskich filmów na wielki ekran, a także integrację środowiska młodych filmowców oraz wymianę doświadczeń. Konkurs ma charakter otwarty, napływają na niego zgłoszenia zarówno z Polski, jak i z całego świata. Festiwal kończy się uroczystą Galą. Na ubiegłoroczną 31. edycję nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całego świata.
Filmy ocenia profesjonalne jury młodych, które obraduje na terenie każdej z dzielnic biorących udział w wydarzeniu. Festiwalowi towarzyszą warsztaty i spotkania z najlepszymi twórcami filmowymi.
Organizatorem imprezy jest Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Warszawie wraz z Federacją Niezależnych twórców Filmowych. W całe wydarzenie będzie zaangażowanych aż siedem warszawskich dzielnic: Bielany, Ursus, Żoliborz, Ochota, Wola, Mokotów i Wilanów. Tak szeroka współpraca między dzielnicami nie zdarza się często, co podkreśla wyjątkowość przedsięwzięcia.
Będzie to już 32. edycja, która zamieni w dniach 17-19 września Warszawę w stolicę polskiego kina niezależnego. Wtedy to młodzi twórcy z różnych stron świata, którzy nie ukończyli 21 roku życia staną w szranki, prezentując się szerszej publiczności podczas seansów filmowych, a przede wszystkim podczas uroczystej gali. Odbędzie się też szereg różnego typu imprez towarzyszących.
„Dozwolone do 21”, to bardzo ważna impreza kulturalna (jeden z największych polskich festiwali kina niezależnego), dająca poczucie młodym twórcom, że ich praca ma sens. Bardzo często, jest to ich pierwszy kontakt z szerszą publicznością. Zdarza się też, że jest on przepustką do prawdziwej i dużej przygody z filmem. Za przykład mogą posłużyć m.in. Marcin Ziębiński i Katarzyna Klimkiewicz, którzy dzięki temu festiwalowi wypłynęli na szerokie wody sztuki filmowej.
WWW: www.upto21.pl