21 projektów wybranych spośród 120 zgłoszeń otrzymanych z 33 krajów, m.in. z Indii, Europy, Chile i Stanów Zjednoczonych. Główny cel: przybliżyć twórców do realizacji ich pomysłów na animacje. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ANIMARKT Stop Motion Forum. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się podczas wieczornej gali 9. edycji ANIMARKT, 17 października w Mediatece MeMo w Łodzi.
– Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ projekty postawiły wysoko poprzeczkę. Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować to wydarzenie, stworzyć platformę networkingową pomiędzy twórcami, producentami i studiami animacji z całego świata, a także zaoferować wsparcie projektom. Mamy nadzieję, że to początek historii ich sukcesu – mówi Paulina Zacharek, prezeska MOMAKIN, współorganizatorka Forum.
21 projektów walczyło o cenne nagrody, które pomogą wprowadzić ich projekty w życie. Wśród nich znalazły się: voucher na wkład rzeczowy o równowartości 40 000 złotych od Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu; pakiet od APA LAB Awards zawierający: 5 nocy zakwaterowania w Unquillo, bezpłatną akredytację do APA LAB – specjalny program mentoringowy ze spotkaniami B2B; konsultacje marketingowe dotyczące odbiorców i finansowania od Animond Award; oprogramowanie Dragonframe 5 od producenta; akredytacje na festiwal i wydarzenie Animator Pro od Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator oraz akredytacja na Young Horizons Industry oraz miejsce w sekcji Project Pool od organizatora.
Twórców, którzy wzięli udział w konkursie pitchingowym, wspierali wyjątkowi tutorzy: Christophe Erbes (były dyrektor European Kids TV w Canal+, SuperRTL, Nickelodeon, Disney; międzynarodowy konsultant ds. mediów dziecięcych, młodzieżowych i rodzinnych), Kike Ortega (chilijski reżyser i twórca seriali animowanych, jego badania koncentrują się na zrównoważonej animacji z wykorzystaniem biomateriałów i czystej energii), Nancy Denney-Phelps (dziennikarka specjalizująca się w europejskiej animacji i festiwalach oraz producentka muzyki do filmów animowanych), Kerdi Oengo (od 2005 roku producent wykonawczy estońskiego studia Nukufilm, które wyprodukowało ponad 40 krótkometrażowych filmów animowanych), Piotr Knabe (wszechstronny twórca niezależny z dużym doświadczeniem w rzeźbie, tworzeniu form, inżynierii kreatywnej, projektowaniu postaci, ilustracji, modelowaniu 3D i drukowaniu 3D).
Sekcja Pitching podzielona jest na dwie kategorie, z których w tym roku wybrano 11 projektów. Do pierwszej kwalifikują się projekty filmów krótkometrażowych w fazie rozwoju, o czasie trwania do 25 minut i z ukończonym przynajmniej pierwszym szkicem scenariusza. Drugi format koncentruje się na projektach filmów fabularnych i seriali telewizyjnych na różnych etapach rozwoju. Obowiązkową kwalifikacją w obu przypadkach jest to, że minimum 80% animacji ma być wykonane w technice poklatkowej. W tym roku po raz kolejny zgłoszeniom musiał towarzyszyć zrównoważony plan produkcji filmu, który stanowi 10% oceny całego projektu.
Lista nagrodzonych projektów:
PROJEKTY FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
- 40 000 PLN wkładu rzeczowego ufundowanego przez Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu
projekt: SAUDADE, reż. Laura Moncada, prod. Laura Moncada, Daniel Virgüez
- APA LAB AWARDS, Cordoba (Argentyna) w marcu 2025
- projekt: SAUDADE, reż. Laura Moncada, prod. Laura Moncada, Daniel Virgüez
- Nagroda Animond: konsultacje w zakresie marketingu, publiczności i finansowania
- projekt: BARRO, reż. José Prats, prod. Andrew Oldbury, Holly Carrington
- Nagroda Animond: włączenie do katalogu Animond
- projekt: 10.000 STEPS, reż. Joan Rubinat, Belinda Bonan, prod. Belinda Bonan
- Nagroda CEE Animation Forum: kwalifikacja do selekcji pozakonkursowej w 2025
- projekt: IT CAME WITH THE TIDE, reż. Monja Dietrich, Vincent Suttner, prod. Monja Dietrich
- IAFF Animator Award: akredytacja na wydarzenie dla producenta i reżysera
- projekt: ONLY RATS, reż. Paz del Carre, prod. Leticia Montalvá
- Nagroda Dragonframe: Oprogramowanie Dragonframe 5
- PROJEKTY FILMÓW FABULARNYCH I SERIALI TELEWIZYJNYCH
projekt: DANI’S FICTION RULES, reż. Coty Luzoro, prod. Kike Ortega
- Nagroda CEE Animation Forum: kwalifikacja do selekcji pozakonkursowej w 2025
- projekt: NATURAL SELECTION, reż. Irida Zhonga, prod. Kostas Mylonas, Bruno Caetano, Irida Zhonga
- IAFF Animator Award: akredytacja na wydarzenie dla producenta i reżysera
- projekt: MICHEL CLUB, reż. Paul Mas, prod. Stéphanie Launay
- Nagroda Dragonframe: Oprogramowanie Dragonframe 5
- projekt: IF I DIE, reż. Esther Vital, prod. Camilo Cavalcanti
- Nagroda Animarkt: akredytacja na Animarkt 2025
- projekt: NATURAL SELECTION, reż. Irida Zhonga, prod. Kostas Mylonas, Bruno Caetano, Irida Zhonga
- Nagroda Animarkt: akredytacja na Animarkt 2025
- projekt: MICHEL CLUB, reż. Paul Mas, prod. Stéphanie Launay