5 kwietnia w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Festiwal w tym roku będzie dłuższy i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia.
Widzowie jak co roku, zobaczą filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie nie zabraknie premier, przedpremier oraz najgłośniejszych filmów sezonu. W sumie pokazanych zostanie 60 filmów z całego świata, w 9 pasmach (m.in. Triumfatorzy, Nagrodzone kreacje aktorskie, Faworyci publiczności czy pasmo specjalne – Człowiek, Rzesza, Republika).
Seanse odbywać się będą ponownie w kameralnym KINIE AMONDO (ul. Żurawia 20) oraz pierwszy raz w historii imprezy w KINIE ELEKTRONIK (ul. Gen. Zajączka 7)
Bilet na każdy seans będzie kosztować tyle samo co w ubiegłym roku czyli 12 PLN.
Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW wpisał się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku wystartuje na początku kwietnia i potrwa dłużej, bo aż 10 dni.
Podczas jubileuszowej, 25. edycji WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.
6 premier, 15 przedpremier i najlepsze filmy sezonu.
Filmem Otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko – niemiecko – francuska koprodukcja "SYNONIMY". Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik.
Wśród premier nowy film Floriana Donnersmarcka, znanego z dramatu „Życie na podsłuchu” oraz „Turysty" z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem w rolach głównych. Reżyser wraca po ośmiu latach artystycznego milczenia nowym filmem zrealizowanym z rozmachem – "OBRAZY BEZ AUTORA”. Film zdobył już szereg nominacji i nagród, był m.in. nominowany w dwóch kategoriach do Oscarów, do Złotych Globów, a także otrzymał dwie nagrody na festiwalu w Wenecji.
Polską premierą będzie francuski komediodramat "PAMIĄTKI CLAIRE DARLING", nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”) i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni. Reżyserka będzie gościem festiwalu, 9 kwietnia.
Wśród premier również komedia kryminalna w stylu powieści Agathy Christie – "Tajemnica Henriego Picka". Przedstawiona w filmie intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem w jednej z bibliotek, znajduje znany krytyk. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Herni Pick, który zajmował się prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii. Szanowany krytyk literacki nie może zrozumieć, jak to możliwe, że ktoś taki jak Henri Pick napisał bestseller, więc rozpoczyna prywatne śledztwo… W roli krytyka Fabrice Luchini.
W trakcie WIOSNY FILMÓW, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:
"SAUVAGE" – zdobywca nagrody FIPRESCI na MFF w Jerozolimie, rewelacyjny debiut reżyserski Camille'a Vidala-Naqueta. W kinach od 17 maja.
Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze "120 uderzeń serca"), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.
"KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ" – islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli.
Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.
"YULI" – nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019.
Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.
"MILCZĄCA REWOLUCJA" – oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. W kinach od 7 czerwca 2019.
Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.
"ASAKO. DZIEŃ I NOC" – rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019.
Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu… Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość…
W programie festiwalu znalazły się także głośne premiery ostatnich tygodni. W kinie Elektronik będzie można zobaczyć m.in. nominowany do Złotego Globu, Oscara i BAFTA dramat „Kafarnaum”, triumfatora tegorocznych Oscarów film "Green book" czy zdobywcę Złotej Palmy w ubiegłym roku w Cannes – japoński dramat "Złodziejaszki".