Tegoroczne letnie święto kina ponownie opanowało niemal cały Sopot w dniach 9 -17.07.2016.
Ponad 120 projekcji festiwalowych odbywa się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych a także w kinie plenerowym na plaży, nad samym brzegiem morza.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie plażowy koncert muzyki filmowej w wykonaniu symfonicznej orkiestry smyczkowej z udziałem zaproszonych muzyków, DJ’ów oraz Vj’ów.
Projekcje wspomogą starannie dobrane tradycyjne i laserowe projektory marki Sony, a do wyświetlania informacji zostaną wykorzystane profesjonalne monitory Bravia.
program festiwalu: www.sff.pl
www.facebook.com/sopotfilmfestival
W dniach 9-17 lipca Sopotem zawładnie 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Sopot Film Festival Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych i w plenerowym kinie plażowym, nad samym brzegiem morza.
W tym roku miłośników kina czeka ponad 120 projekcji filmowych, warsztaty, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert muzyki filmowej na plaży w wykonaniu symfonicznej orkiestry smyczkowej z udziałem zaproszonych muzyków, DJ’ów oraz Vj’ów.
W programie są trzy międzynarodowe konkursy filmowe – dla debiutów i pełnometrażowych filmów fabularnych, konkurs World Shorts & Short Anima dedykowany krótkometrażowym fabułom i animacjom oraz nowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych.
W sekcjach pozakonkursowych widzowie odnajdą panoramę młodego kina skandynawskiego, panoramę współczesnego kina irańskiego, które ponownie zdobywa uznanie na światowych festiwalach filmowych.
Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: Luisa Bunuela jednego z najważniejszych europejskich reżyserów, Krzysztofa Krauzego oraz Wernera Herzoga. Sekcja “3×2” poświęcona będzie w tym roku twórczości Marcina Wrony, Mariusza Grzegorzka oraz Anny i Wilhelma Sasnalów.
Jak co roku nie zabraknie sporej liczby dokumentów, animacji i filmów eksperymentalnych poświęconych sztuce, muzyce i modzie oraz najciekawszych fabuł minionego sezonu kina autorskiego prezentowanych w sekcji Spectrum 15/16 oraz Spectrum DOC.
Pojawi się też nowe pasmo programowe "Punks not dead", w którym zaprezentowane zostaną filmy o muzyce i subkulturze punków, muzyczne dokumenty o najważniejszych zespołach tego nurtu oraz filmy przedstawiające twórców i historie, które inspirowały się tą subkulturą. W sekcji pojawią się twórcy kina amerykańskiego oraz autorzy ambitnego kina europejskiego, produkcje zrealizowane w okresie od połowy lat 70. aż po czasy obecne.
Poza pokazami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty do kina niemego oraz działania w przestrzeni miejskiej. Odbędzie się również koncert muzyki filmowej w wykonaniu solistów i symfonicznej orkiestry smyczkowej, którzy zaaranżują utwory z filmów Romana Polańskiego, Francisa Forda Coppoli oraz Darrena Aronofskiego. Pięć z czternastu utwór koncertowych zaśpiewa Gaba Kulka.
Jak co roku impreza odbędzie się w najciekawszych miejscach Sopotu czyli między innymi w Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w plenerowej przestrzeni Teatru na Plaży oraz w Teatrze BOTO. Do większości projekcji zostaną wykorzystane projektory firmy Sony, które są już stałym partnerem festiwalu ze względu na niezawodność i dobrą jakość obrazu tak ważną przy tego typu imprezie.
Projektory Sony
Już po raz kolejny Sony Professional wspiera Sopot Film Festival precyzyjnie dobraną do potrzeb lokalowych i plenerowych gamą projektorów. Obok zaawansowanych urządzeń instalacyjnych takich jak laserowy projektor VPL-FHZ65 HDBaseT o rozdzielczości WUXGA i jasności 6000 lumenów czy VPL-CW276 o rozdzielczości WXGA i jasności 5100 lumenów. Będą wykorzystywane także projektory krótkoogniskowe, które zainstalowane w bardzo bliskiej odległości od ekranu zapewniają duży, wysokiej jakości obraz.
Podczas Festiwalu Filmowego w Sopocie wykorzystane zostaną również profesjonalne monitory Sony Bravia. Są one dedykowane do różnorodnych zastosowaniach i środowiskach, od prezentacji po rozwiązania Digital Signage. Wbudowana platforma HTML5: umożliwia tworzenie dynamicznych materiałów Digital Signage — obejmujących tekst, grafikę, materiały wideo, sygnały wideo transmitowane na żywo. Nie jest konieczny dodatkowy odtwarzacz sprzętowy: wystarczy monitor BRAVIA i dostęp do Internetu.