2 grudnia, w przededniu 35.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na ekrany kin studyjnych, wejdzie film dokumentalny JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ. W ramach projektu edukacyjnego #PoCoWolność dystrybucji filmu będą towarzyszyć wydarzenia specjalne prezentujące kulturotwórcze, światopoglądowe, i wolnościowe znaczenie festiwalu. Za koordynację projektu #PoCoWolność oraz dystrybucję filmu odpowiada Barton Film.
W latach 80. Jarocin był najważniejszym rockowym festiwalem w Polsce. Ściągały na niego tysiące młodych zbuntowanych ludzi, jak do oazy wolności. 35 lat temu, w grudniu 1981 roku komuniści wprowadzili stan wojenny w Polsce. W następnych latach o wolność Polaków walczyła jednak nie tylko „Solidarność”, ale również niezależna kultura i polski rock. W pewien sposób festiwal był ważną częścią historii tamtych lat. Dlatego dystrybucję filmu postanowiliśmy wzbogacić o projekt edukacyjny #PoCoWolność, żeby w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pokazać historię z innej, niekonwencjonalnej perspektywy i zachęcić widzów do refleksji. – mówi producentka filmu Aneta Zagórska.
Dystrybucja filmu opierać się będzie o kina studyjne oraz cykl pokazów specjalnych w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z bohaterami i twórcami, dyskusje oraz koncerty.
Ten film robiliśmy długo i starannie, bo to nie tylko produkt, ale i nasza wiara w to, że warto iść pod prąd, trzeba być sobą i nie można się poddawać. Chcemy z naszym dziełem dotrzeć jak najbliżej do ludzi i dlatego prowadzimy dystrybucję samodzielnie. To trudniejsze, ale da nam okazję do debaty, powiedzenia czegoś więcej, wreszcie – do bliższego spotkania z ludźmi, do rozmów. Bo wolność to również znaczy: po swojemu. Wierzę w to, że duch Jarocina jest potrzebny. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach. I że nam pomoże przy naszej akcji – mówi koproducent filmu Witold Bereś.
JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
To film o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie. Na kanwie opowieści o Festiwalu, chcieliśmy pokazać trudny okres życia w systemie komunistycznym oraz muzyczną drogę Polaków do wolności – mówi Marek Gajczak, współreżyser i montażysta filmu.
Film ma też pokazać ludziom, że muzyka może zmieniać nasze umysły i sposób patrzenia na świat. Ale też uświadomić, czym był festiwal, jak się rozwijał i co w nim było i jest najważniejsze. Chcieliśmy pokazać fenomen tego miejsca i, w pewnym sensie, oddać mu też hołd, na który zasługuje – dodaje Leszek Gnoiński, współreżyser filmu i dziennikarz muzyczny.
W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza „Kmity” Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.
JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy film dystrybuowany samodzielnie przez koproducenta filmu – spółkę Barton Film. Producenci nie wykluczają jednak podobnych wspólnych przedsięwzięć w przyszłości.
BARTON FILM
Krakowskie studio filmowe założone w 2003 roku przez Anetę Zagórską. Rozpoczęło swoją działalność od produkcji pełnometrażowego thrillera psychologicznego „Pod powierzchnią” (w reż. M. Gajczaka). Przez kolejne lata studio realizowało głównie serwisy produkcyjne, tu (m.in.) produkcja wykonawcza filmu dokumentalnego o jednym z najważniejszych ludzi Rzeczpospolitej – profesorze Bartoszewskim – „Bartoszewski. Droga” oraz pełnometrażowego filmu fabularnego „Wszystkie kobiety Mateusza” reż. Artur Więcek, czy też krótkometrażowej fabuły „Reflections” z cyklu Bombay Sapphire Imagination Series, reż. Adam Randall. Studio współpracuje z producentami zagranicznymi dostarczając kompleksowe usługi z zakresu organizacji i wsparcia produkcji w regionie Małopolski i na terenie Krakowa. Barton Film produkuje też własne projekty filmowe. W 2013 roku powstała seria 8 filmów dokumentalnych o historii polskiej muzyki rockowej i festiwalu w Jarocinie dla Spichlerza Polskiego Rocka. W 2016 film dokumentalny „Viatoris. Między wschodem i zachodem”.
Barton Film jest koproducentem filmu „Jarocin, po co wolność”.
Studio jest członkiem Krakowskiego Klastra Filmowego, Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i Stowarzyszenia Film Kraków.
MATERIAŁY O FILMIE:
teaser filmu VIMEO | https://vimeo.com/159054905
teaser filmu YOUTUBE | https://www.youtube.com/watch?v=FlrHwdw63Xo
Facebook | https://www.facebook.com/JarocinPoCoWolnosc
Strona www | http://www.film.krakow.pl/jarocin.html
INFORMACJE O FILMIE:
scenariusz i reżyseria | Marek Gajczak, Leszek Gnoiński
producent | Aneta Zagórska
producent kreatywny|Witold Bereś
zdjęcia | Marek Gajczak, Wojtek Słota, Jerzy Pawleta
montaż | Marek Gajczak
dźwięk | Michał Fojcik M.P.S.E.
projekt współfinansowany przez | Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Polski Instytut Sztuki Filmowej
koprodukcja| Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Barton Film, DI Factory, Bereś Media
produkcja | Stowarzyszenie Film Kraków
dystrybucja | Barton Film