Ważnym motywem tegorocznej edycji Festiwalu Hommage à Kieślowski jest funkcjonowanie i znaczenie prawa w życiu indywidualnym i zbiorowym, wpływ społecznych, politycznych, kulturowych i religijnych norm na życie człowieka.
Polityczne procesy lat 70. i 80. w obu krajach: w Polsce przeciwko działaczom Solidarności, organizatorom strajków i demonstracji, a w Niemczech przeciwko lewicowym i anarchistycznym ruchom studenckim ’68 roku oraz terroryzmowi, stanowią historyczne tło debaty z udziałem Krzysztofa Piesiewicza, organizowanej we współpracy z berlińskim stowarzyszeniem Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jej tematem będą obserwacje współscenarzysty „Czerwonego” i „Bez końca” z działalności w charakterze adwokata w procesach politycznych przeciw opozycji w latach 80. Wśród podjętych w rozmowach wątków znajdą się wybory, dylematy etyczne i moralne adwokatów oraz sposoby ich przedstawiania w kinie.
Rozmówcą Krzysztofa Piesiewicza będzie mecenas Nicolas Becker, ceniony specjalista w dziedzinie prawa karnego, znany w Niemczech m.in. z procesów Stammheim (terroryści RAF) i obrony Ericha Honeckera, ale też hochsztaplera Gerta Postela, słynnego listonosza podającego się przez wiele lat za lekarza, którego napisana w czasie odsiadywania wyroku autobiografia stała się w Niemczech bestsellerem. Celem rozmowy jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak nasze własne etyczne i moralne wartości, relacje z innymi, przyjaźnie i kulturowa tożsamość determinują nasz pogląd na stotę prawa i wyobrażenia o ideałach równości, wolności i solidarności.
Debata ta, zatytułowana „Zawód adwokat, czyli sprzeczność zobowiązań – kino a rzeczywistość” zaplanowana jest na trzeci dzień Festiwalu (11.09 o godzinie 18.30), po niepokazywanym dotąd w Polsce filmie z 2009 roku „Adwokaci – niemiecka opowieść”. Dokument ten oraz prezentowany tego samego dnia film Kieślowskiego „Bez końca”, ukazujący okres stanu wojennego w Polsce, staną się pretekstem do pogłębionej rozmowy o specyfice pracy adwokata, konfliktach moralnych i filmowych interpretacjach motywu kary, winy oraz odpowiedzialności. „Adwokaci – niemiecka opowieść” to także portret rozpadu przyjaźni i jedna z najciekawszych niemieckich dokumentacji z tzw. „ołowianego czasu” – okresu terroryzmu w Europie. Dyskusję moderować będzie Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna Hommage à Kieślowski, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, menadżerka kultury, wieloletnia tłumaczka i agentka reżysera.
Zarówno projekcja, jak i rozmowa wokół filmu „Adwokaci – niemiecka opowieść”, dostępne będą dzięki technologii streamingu również dla widzów kina „Ziemia Obiecana” w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie, w ramach wspólnego projektu festiwalowego „Sokołowsko na Wałbrzyskiej”.