Trzeci Festiwal Filmowy Kino Dzieci coraz bliżej – przed nami tydzień seansów, warsztatów, pokazów, koncertów, a nawet treningów! Każdy znajdzie coś dla siebie, czy to w kinie Muranów, czy to w Kinotece, czy w Multikinie na Targówku lub Ursynowie, czy w Muzeum Fryderyka Chopina (tak, nawet tam). Oprócz małych i dużych filmowych podróży do Francji i Japonii, mamy dla Was moc wydarzeń. Jakich?
Detektywistycznych!
Takich gości nawet trudno było sobie wymarzyć. Kino Dzieci odwiedzą Amanda Pajus i Lukas Holgersson, czyli filmowi Maja i Lasse znani z „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”. Ich przygody śledzą miliony czytelników na całym świecie, i nie inaczej jest w Polsce. Na podstawie bestsellerowych książek powstały filmy, które widzowie Kina Dzieci znają i doceniają („Sekret rodziny von Broms” w zeszłym roku zdobył nagrodę publiczności). Spotkać ich na Kinie Dzieci będzie można w pierwszy i drugi weekend festiwalu.
Muzycznych!
Kino Dzieci jest w tym roku muzyczne od początku do końca – koncertujemy i na otwarcie i na zamknięcie festiwalu. I to jak.
Na początek w Warszawie i na koniec we Wrocławiu znany i lubiany, wielce ceniony przez małych odbiorców, zespół Jerz Igor zagra na żywo specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę do filmów z tegorocznej sekcji krótkich metraży. Usłyszymy puzon, gitarę basową, wibrafon, miotełki, klarnet basowy, poważnie brzmiące harmonium, flet poprzeczny i jeszcze tysiąc innych instrumentów! Na dodatek podczas koncertu będzie można sobie pobiegać i pośpiewać – rozumiemy, że przy muzyce nie sposób tak po prostu siedzieć cicho w miejscu, nawet gdy na ekranie widać tak piękne filmy jak duński „Wygląd”, francuski „Bardzo mały lis” czy rosyjski „O mamie”. Tych wszystkich dających piękne dźwięki instrumentów aż chce się dotknąć – będzie do tego okazja po koncercie.
Przypominamy też o wspaniałym seanso-koncercie francuskich krótkich metraży – od „Podróży na Księżyc” po „Dżina z puszki” – z muzyką na żywo w wykonaniu jedynej w swoim rodzaju orkiestry Kina Dzieci, złożonej z artystów w wieku od 7 do 10 lat, którzy dzień wcześniej będą mogli zaprawić się w bojach i zostać wirtuozami przeszkadzajek, marakasów, klekotek i tamburynów na warsztatach współorganizowanych przez Instytut Fryderyka Chopina (trwają zapisy!).
Plastycznych i filmowych!
Nie dość, że po każdym, ale to każdym seansie weekendowym będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych – z rysowania, wycinania, malowania, lepienia i stemplowania – to jeszcze będzie można dowiedzieć się, jak powstają komiksy. Po projekcjach filmu „Ptyś i Bill” opowie o tym nie kto inny, jak ekspert w tej dziedzinie, Piotr Nowacki (ten od „Detektywa Misia Zbysia na tropie”). Kwiaciarnia Grafiki nauczy nas co nieco o sitodruku – każdy będzie sobie mógł nadrukować na koszulkę albo torbę albo worek na kapcie festiwalowego Jeża-podróżnika, albo panią łasicę! Weźcie zatem ze sobą kilka szpargałów do nadrukowania.
A komu marzyłoby się zrobienie filmu, niech wybierze się na spotkanie, podczas którego przybliżymy ABC filmowca.
Sportowych!
Kino Dzieci i Fundacja Legii zapraszają na (uwaga, uwaga!) spotkania ze sportowcami. W Kinotece i Multikinach na Targówku i Ursynowie, po seansach o przygodach bohaterów, którzy stawiają czoła ogromnym, niekoniecznie sportowym wyzwaniom, będzie można spotkać gwiazdy sportu z pierwszych stron gazet. Porozmawiamy z nimi o obejrzanych filmach, przyjaźni, fair play oraz oczywiście o sporcie. A już w pierwszą festiwalową niedzielę 18 września zapraszamy na wielki rodzinny piknik sportowy w samym sercu Warszawy – pod Kinoteką i w jej wnętrzu! Kino Dzieci, Fundacja Legii i Dom Spotkań z Historią zapraszają na międzypokoleniową zabawę pełną atrakcji – zarówno sportowych, jak i historycznych. Będzie się można dowiedzieć co nieco o sportowej historii stolicy – w co i gdzie grano, a także czy była tu gdzieś skocznia narciarska. Piknik to też niecodzienna okazja, aby poćwiczyć pod okiem trenerów sekcji sportowych Legii – judo, piłki nożnej, koszykówki. Każdy znajdzie coś dla siebie! Będzie też można zaczytać się w Przewodniku po mikrosportach. Znajdziecie w nim opisy dyscyplin, które można uprawiać prawie wszędzie – skakanka, bule, gra w klasy, a wszystko to z ilustracjami Natalii Hetmerowej.
Bezgranicznie rodzinnych!
Czy i jak podróżować z dziećmi opowiedzą nam Ania i Thomas Alboth, którzy wraz z dwiema córkami przemierzają świat wzdłuż i wszerz. Podróżnicy znani z bloga „Rodzina bez Granic” zachęcą dzieci i rodziców do wspólnego przemierzania najśmielszych szlaków.
Dzieci i rodziców zapraszamy także do udziału w spotkaniach nowej, przebojowej grupy – Klub Kina Dzieci! Co miesiąc, w niedzielę, mamy, taty i pociechy będą mogli obejrzeć film, a potem porozmawiać. 25 września widzimy się na najsłynniejszym filmie studia Ghibli – „Mój sąsiad Totoro“. Po filmie porozmawiamy o animacji, fenomenie anime, twórczości Hayao Miyazakiego i o tym, kto z nas chciałby kiedyś zostać sąsiadem Totoro.
Spotkania z filmowymi detektywami Lassem i Mają
Spotkania z Amandą Pajus (filmowa Maja):
17.09, godz. 12.45, Kinoteka (spotkanie przed seansem)
17.09, godz. 12.15, Multikino Targówek (spotkanie po seansie)
18.09, godz. 10.30, Kino Muranów (spotkanie po seansie)
18.09, godz. 12.15, Multikino Ursynów (spotkanie po seansie)
Spotkania z Lukasem Holgerssonem (filmowy Lasse):
24.09, godz. 15.15, Kino Muranów (spotkanie po seansie)
24.09, godz. 12.15, Multikino Targówek (spotkanie po seansie)
25.09, godz. 12.15, Multikino Ursynów (spotkanie po seansie)
Koncert zespołu Jerz Igor, czyli filmy krótkie z muzyką na żywo
17.09, godz. 15.00, Kino Muranów
Podróż na Księżyc i inne filmy krótkie z muzyką na żywo, czyli występ orkiestry Kina Dzieci
25.09, godz. 15.00, kino Muranów
Ptyś i Bill, czyli jak powstaje komiks
17.09, godz. 12.15, Multikino Ursynów (spotkanie po seansie)
18.09, godz. 12.15, Multikino Targówek (spotkanie po seansie)
Warsztaty sitodruku z Kwiaciarnią Grafiki
25.09, g. 11.45, Kinoteka (spotkanie po seansie)
Rodzinny piknik sportowy w centrum Warszawy
18.09, godz. 12.00-16.00, Kinoteka
Spotkanie z Rodziną bez Granic
24.09, godz. 11.00, Kinoteka (spotkanie po seansie)
Klub Kina Dzieci
25.09, godz. 11.00, Muranów
Pełen program wydarzeń na stronie www.kinodzieci.pl.
3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci w dniach 17-25 września zagości w: Bydgoszczy, Chodzieży, Częstochowie, Dąbrowie Białostockiej, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Jarocinie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Piastowie, Poznaniu, Radomiu, Różanie, Rumii, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.
Organizatorem festiwalu jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Więcej informacji: http://kinodzieci.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/kinodzieci/