Kolejny przystanek w rozpoczętej jesienią 2020 roku wspólnej wędrówce Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu i wydawnictwa GAD Records – płyta z muzyką Wojciecha Kilara do wybitnej, legendarnej komedii Sylwestra Chęcińskiego. „Sami swoi” wpisali się w historię polskiej kultury, a nawet codzienny język. W końcu wiadomo, że sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.
Wojciech Kilar w latach 60. XX wieku, skłaniał się często ku prostocie, uciekając od rozbuchanych, orkiestrowych form w stronę rozwiązań skromnych i lekkich – wiodący motyw „Samych swoich” jest tego doskonałym przykładem. Sylwestrowi Chęcińskiemu w zupełności to wystarczyło do zilustrowania komediowych perypetii jego bohaterów. Do filmu powstało jednak więcej muzyki niż znalazło się finalnie na ekranie. Album „Sami swoi”, przygotowany z oryginalnych taśm z archiwum Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, zawiera komplet utworów – od kolejnych inkarnacji głównego motywu, przez tematy oparte o sekcję smyczkową po perkusyjną ilustrację ujeżdżania ogiera. Takiego ładnego, amerykańskiego.
Uzupełnieniem wydawnictwa jest kompletna ścieżka dźwiękowa z mało znanego filmu Stanisława Lenartowicza „Czerwone i złote”. Liryczny, subtelnie zagrany fortepianowy walc prowadzi przez całą nostalgiczną opowieść w coraz to nowszych odsłonach.
W przygotowaniu są wydawnictwa z muzyką Andrzeja Korzyńskiego z pozostałych dwóch części trylogii o Kargulach i Pawlakach. Płyta ze ścieżką dźwiękową z „Nie ma mocnych” ukaże się w listopadzie 2021 roku, a „Kochaj albo rzuć” wiosną 2022. Zanim to jednak nastąpi – „Sami swoi” pojawiają się właśnie w sklepach w formacie CD. Wersja winylowa dostępna będzie na przełomie listopada i grudnia. Wszystkie te wydawnictwa to kolejne owoce długofalowej współpracy Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i GAD Records, dzięki której półki z płytami wzbogaciły się już m.in. o muzykę Adama Walacińskiego z serialu „Czterej pancerni i pies”, Piotra Figla z „Przepraszam, czy tu biją?” czy Krzysztofa Komedy z „Mam tu swój dom”. I to jeszcze nie koniec.
O Centrum Technologii Audiowizualnych
Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu jest państwową instytucją kultury podległą pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych (1954-2011). CeTA to miejsce umożliwiające realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i TV. Działalność instytucji obejmuje także edukację i profesjonalizację zawodową w zakresie nowych technologii i filmu, a także upowszechnianie kultury oraz promowanie technologii multimedialnych. CeTA dysponuje kompleksową infrastrukturą i profesjonalnym zapleczem technicznym (m.in. dwie hale zdjęciowe, w tym studio z greenboxem, sala kinowa, studia dźwiękowe, studio animacji, pracownie komputerowe).
www.filmstudioceta.pl
O GAD Records
Wydawnictwo specjalizujące się w reedycjach i publikacji archiwaliów z kręgu jazzu, rocka czy muzyki filmowej, uznawane przez media i fanów za jedną z najlepszych specjalistycznych firm płytowych w Polsce. Ponad dziesięć lat obecności na rynku, a cel ten sam co na początku: wydawać najlepsze nagrania sprzed lat – głównie polskich (choć nie tylko) artystów.
www.gadrecords.pl