Jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń tegorocznej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL będzie obszerna retrospektywa dokumentalnej twórczości Michela Gondry’ego.
Widzowie, którzy znają francuskiego reżysera głównie jako twórcę kultowych fabularnych obrazów („Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie”, „Dziewczyna z lilią”), będą mogli poznać również jego filmy dokumentalne. Jego najnowszy obraz „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, w którym reżyser – całkiem dosłownie – zarysowuje przebieg swojej rozmowy z jednym z najwybitniejszych lingwistów, filozofów i działaczy politycznych naszych czasów, weźmie udział w konkursie głównym o Nagrodę Millennium, a oficjalna premiera filmu z udziałem reżysera odbędzie się 9 maja w warszawskiej Kinotece. W ramach retrospektywy twórczości dokumentalnej Michela Gondry’ego na festiwalu PLANETE+ DOC pokazane zostaną również „Cierń w sercu” (2009) i „Block Party” (2005). Odbędzie się również przegląd krótko- i średniometrażowych filmów zrealizowanych przez Gondry’ego oraz teledysków, które stworzył m.in. dla: Björk, Kany’e Westa, The Chemical Brothers, Daft Punk, Rolling Stonesów, Radiohead, Kylie Minogue czy The White Stripes.
10 maja o godz. 12.00 w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski (masterclass) Michela Gondry’ego „Obraz i dźwięk, rytm i czas. Czyli wideoklipy Michela Gondry’ego”, który poprowadzi dziennikarz muzyczny Filip Kalinowski. Podczas masterclass reżyser opowie o swoim podejściu do łączenia obrazu z dźwiękiem i sposobach transkrypcji wrażeń jednego zmysłu na drugi. Biorąc na warsztat konkretne przykłady, jak i całokształt swojej pracy twórczej, reżyser poruszy zagadnienia rytmu, czasu, żonglerki konwencjami i ciągłej współpracy z innymi artystami. Wykładowi mistrzowskiemu towarzyszyć będą pokazy wideoklipów Gondry’ego.
Osoby związane z branżą filmową i uczniowie szkół filmowych mogą przesyłać zgłoszenia na masterclass Michela Gondry’ego na adres info@kreatywna-europa.eu do 18 kwietnia. Bilety dla pozostałych osób będą dostępne w sprzedaży w Kinotece oraz na www.kinoteka.pl od 1 maja.
Wykład mistrzowski Michela Gondry’ego jest organizowany we współpracy z Creative Europe Desk Polska. Magazyn Film&TV Kamera jest patronem medialnym Festiwalu.