W tym roku wyjątkowo Festiwal Filmowy Kino w Trampkach odbywa się w kilku odsłonach. Daje to szansę, by odbył się też w każdej klasie, w każdej szkole.
Już od października zapraszamy na Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych Dziecięcych oraz Młodzieżowych.
28 krótkometrażowych historii z całego świata dotyka wielu tematów społecznych, kulturowych, psychologicznych. Zostały one pogrupowane według:
- pięciu kategorii wiekowych (5+, 7+, 9+, 12+, 14+) oraz
- pięciu kategorii tematycznych (relacje, podejmowanie decyzji i moralność, kwestie społeczne, wyobraźnia, człowiek i natura).
Filmy można oglądać bezpłatnie do 27 października. Natomiast konkurs Filmów Krótkometrażowych jest dostępny online na stronie https://www.kinowtrampkach.pl/ od 19 października do 30 listopada 2020r. nieodpłatnie.
Do wybranych filmów przygotowaliśmy materiały edukacyjne dla szkół i przedszkoli, żeby oglądane filmy były podstawą do ciekawych lekcji osadzonych w podstawie programowej. Zajęcia opisane są w konkretny, przystępny sposób, zaopatrzone w pakiet materiałów i gotowych do użycia zadań. Uwzględniają potrzebę elastyczności w dopasowywaniu ich do indywidualnych potrzeb danej grupy.
Tematy
Psychologia relacji – W tym dziale prezentujemy filmy, które dotyczą relacji z rówieśnikami, z rodziną, relacji międzypokoleniowych, relacji z tradycją, dotyczą tematów, z którymi młodzi ludzie spotykają się na co dzień w szkole, w domu, na podwórku, w sieci.
Decyzje i moralność – Ten dział dotyka kwestii moralnych, etycznych, odpowiedzialności za siebie i innych, filmy z tego działu często osadzają wątek decydowania i wyborów w kontekście pasji, zainteresowań, realizacji swoich celów, przełamywania lęków i ograniczeń.
Kwestie społeczne – Osadzone w różnych krajach, kulturach i społecznościach historie pokazują te wątki, które młodzi mogą kojarzyć z mediów – nierówności społeczne i ekonomiczne, przynależność do mniejszości, migracje, inność i obcość, ale też pokazują jak rówieśnicy naszych widzów sobie z nimi radzą i w jaki sposób przejawia się ich sprawczość.
Wyobraźnia – Kolejny dział to wysmakowane wizualnie opowieści, które pokazują rolę wyobraźni, kreatywności, w jaki sposób te drogi potrafią pomóc w odkrywaniu i kształtowaniu otaczającego nas świata.
Człowiek i natura – Ostatni dział dotyczy bardzo ważnego współcześnie problemu, czyli naszych relacji z naturą. Czy powinniśmy i możemy mieć nad nią kontrolę, czego może nauczyć nas nasze harmonijna egzystencja z przyrodą, jaka jest nasza odpowiedzialność za zmiany, które przyrodzie wyrządzamy jako ludzie i co możemy z tym zrobić?
Więcej informacji: grupy@kinowtrampkach.pl Facebook: https://www.facebook.com/kinowtrampkach/
Instagram: instagram.com/kino_w_trampkach/