2 grudnia, na ekrany wybranych kin studyjnych w całej Polsce, wejdzie film dokumentalny JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ. Historia festiwalu w Jarocinie to nie tylko wspomnienia młodzieńczego buntu, ale także dowód na fenomenalną siłę muzyki, która może zmieniać sposób patrzenia na świat.
Muniek Staszczyk /T.Love/ o festiwalu:„…brak bariery między sceną a widownią – stąd się ten festiwal taki wielki zrobił. Kapele słuchały innych kapel. Oprócz tego ci wszyscy co wracali z tego Jarocina do domu, do swoich mieszkań na blokowiska, gdziekolwiek, następnego roku przyjeżdżali już np. z własnymi kapelami. Taki wirus się rozszerzał, absolutnie pozytywny pt.:„pojechałem, zobaczyłem, wróciłem, założyłem swój band”.”
JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
Marek Piekarczyk /TSA/o festiwalu: „Jarocin był wtedy takim małym projektem społeczeństwa. Takiego normalnego, jakim powinna być Polska. Wszędzie. W każdym miasteczku, w każdym mieście. Ludzie, którzy zauważyli się nawzajem i próbowali razem przeżyć.”
W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza „Kmity” Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak.
Walter Chełstowski /Organizator Festiwalu w Jarocinie/o festiwalu: „Myśmy kochali tę muzykę. I stawaliśmy na głowie, żeby poznała ją cała Polska. Po prostu, to był jeden jedyny cel. I nie było żadnego innego. Jaki mógł być inny? Żaden. Byliśmy fanatykami, wariatami.”
Dystrybucja filmu opierać się będzie o kina studyjne oraz cykl pokazów specjalnych w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z bohaterami i twórcami, dyskusje oraz koncerty.