Filmowanie jest filozofowaniem.
Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem.
CZAS: 4-6 grudnia 2014 r. oraz 19-22 marca 2015 r.
MIEJSCE: m. in. Kazimierz: zabytkowa synagoga Wolfa Poppera oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Podgórze: winiarnia Konfederacka 4
WSPÓŁORGANIZATORZY: Włoski Instytut Kultury w Krakowie, portal internetowy Nowa Zofia
INFO: www.festiwalfilmufilozoficznego.com
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.
Stowarzyszenie EKSIT oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają po raz dziewiąty na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film. Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch odsłonach. Naszą uwagę kierujemy tym razem w stronę Włoch, jako głównego bohatera festiwalu wybierając Pier Paolo Pasoliniego. Hasłem przewodnim nadchodzącej edycji jest: amor fati/fatum amoris. Celem takiego tematu jest zwrócenie uwagi widzów na uniwersalność i ponadczasowość zagadnienia roli losu w życiu człowieka- zmaganiom z nim, akceptacji bądź niemożliwości z nim pogodzenia się, afirmacji życia ze wszystkim, co przynosi, bądź odrzucaniu go. Jest to pojęcie zaczerpnięte z filozofii Friedricha Nietzschego oraz jego odwrócenie. Nawiązuje ono także do tematów podejmowanych w swojej twórczości przez Pasoliniego oraz do jego własnej biografii.
W ramach pierwszej części festiwalu, między 4. a 6. grudnia 2014 planujemy zorganizować spotkanie autorskie z dr Piotrem Kletowskim połączone z promocją jedynej w Polsce monografii Pasoliniego „Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa”. Spotkanie to odbędzie się pod hasłem: Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa, teatralna, filozoficzna, literacka i poświęcone będzie wieloaspektowej twórczości artysty. Wydarzenie wzbogaci projekcja filmu dokumentalnego ukazującego postać reżysera oraz dyskusja z udziałem publiczności festiwalowej.
Druga odsłona, która będzie miała miejsce w dniach 19-21 marca 2015, opiera się na prezentacji wieloaspektowej twórczości Pasoliniego: filmowej, teatralnej, poetyckiej i filozoficznej. Oprócz projekcji filmowych pojawią się dyskusje, dotyczące m.in. wątków antycznych, psychoanalitycznych, a także panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Polski i z Włoch oraz kameralny wieczór poetycki. Pojawią się również projekcje młodych niezależnych twórców a także filmy uznanych filmowców podejmujące dyskusję z tematyką przewijającą się przez twórczość Pasoliniego.
„Jawnie nie zgadzam się, by robić kino”
Pier Paolo Pasolini