Gdynia Industry to program paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej. Ma on na celu zarówno zdiagnozowanie bieżących wyzwań stojących przed branżą, aktywnie poszukiwać rozwiązań systemowych oraz wspierać wymianę doświadczeń i informacji między bardziej i mniej doświadczonymi profesjonalistami.
Tegoroczny program podzielony jest na trzy części:
- panele i debaty
- networking
- konsultacje i spotkania informacyjne
Pełen program Gdynia Industry dostępny jest na stronie: www.festiwalgdynia.pl/gdyniaindustry/
PANELE I DEBATY
CZY PIERWSZY KROK MUSI BYĆ NAJTRUDNIEJSZY? MOŻLIWOŚCI FINANSOWE I SYSTEMOWE DLA DEBIUTANTÓW. JAK DOBRZE PRACOWAĆ ZESPOŁOWO. UKŁADANIE RELACJI NA PLANIE FILMOWYM I POZA NIM.
W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się liczba ścieżek do pełnometrażowego debiutu fabularnego. W zależności od tego, czy młodzi twórcy chcą działać w nurcie kina artystycznego, kina środka czy kina stricte komercyjnego, mają do wyboru różne możliwości: współpracę z serwisem streamingowym, Studiem Munka, komercyjnym producentem czy aplikowanie o dotację w ramach Priorytetu II: Produkcja Filmów Fabularnych oraz Priorytetu VI: Produkcja Filmów Fabularnych Pełnometrażowych – Mikrobudżetowych „Pierwszy Film”. Jaka jest specyfika i atuty każdej z tych ścieżek i przed jakimi wyzwaniami stają młodzi filmowcy decydując się na którąś z nich, opowiedzą producenci, reżyserzy i Łukasz Kłuskiewicz z serwisu streamingowego Netflix.
Zmagania artystyczno-organizacyjne to nie wszystkie wyzwania, przed jakimi stoją młodzi twórcy. Jest jeszcze czynnik ludzki – czyli budowanie autorytetu i tworzenie zdrowych, dojrzałych i otwartych relacji na planie filmowym, w okresie przygotowawczym i developmencie. W drugiej części panelu zaproszeni do rozmowy reżyserzy, producenci i psycholożka z Centrum Psychologii Wykonania przyjrzą się wyzwaniom, z jakimi najczęściej mierzą się młodzi (i nie tylko!) filmowcy, zanalizują konkretne zagadnienia, przywołają efektywne sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji. Netflix i Sekcja Młodych Producentów KIPA to partnerzy tej sekcji tematycznej.
PRACA Z AGENTEM SPRZEDAŻY – SZANSE POLSKICH PRODUKCJI NA MIĘDZYNARODOWĄ DYSTRYBUCJĘ
Polskie filmy są częścią europejskiego kina; dodają swój unikalny styl i ton. Jak sprawić, żeby znalazły się w katalogu agenta sprzedaży, żeby docierały nie tylko do widzów odwiedzających festiwale filmowe, ale także do kin w Niemczech, Hiszpanii czy Francji? O realiach obecności polskich filmów w międzynarodowym obiegu, o tym jakie trendy obecnie panują na europejskich rynkach, jak skutecznie pozyskać zainteresowanie zagranicznego widza naszą historią, opowiedzą specjalnie zaproszeni na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych agenci sprzedaży. Partnerami wydarzenia są Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Creative Europe Desk Polska.
EURIMAGES REFRESHED INTRODUCING THE FUND’S NEW PROJECT SELECTION PROCESS – WYKŁAD SUSAN NEWMAN-BAUDAIS, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCEJ EURIMAGES
Podczas spotkania z dyrektor zarządzającą europejskim funduszem koprodukcyjnym Eurimages, Susan Newman-Baudais, będzie można dowiedzieć się o zaktualizowanych zasadach naboru wniosków i poprawnego konstruowania ich w celu możliwie jak najskuteczniejszej aplikacji. Eurimages to istniejący od 1988 roku fundusz Rady Europy wspierający m.in. koprodukcję europejskich filmów. Polska jest członkiem Eurimages od 1991 roku. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.
AI W KINEMATOGRAFII: WYZWANIA, SZANSE I RYZYKA
Panel poświęcony nowej erze przemysłu filmowego, w której sztuczna inteligencja kreuje nowe możliwości, ale również stawia przed nią wyzwania i ryzyka. W tej dyskusji zgłębimy potencjał AI, jednocześnie rozważając etyczne, kreatywne i społeczne aspekty związane z jej rosnącym znaczeniem w branży filmowej. Partnerami tej debaty są PISF i Gildia Polskich Scenarzystów.
DYSTRYBUCJA POLSKICH FILMÓW: GDZIE SĄ NASI WIDZOWIE I JAK DO NICH TRAFIĆ? JAK SPRAWIĆ, ŻEBY DYSTRYBUCJA POLSKICH FILMÓW ROSŁA W SIŁĘ.
Jednym z najgoręcej dyskutowanych tematów w branży filmowej jest dużo mniejsza frekwencja na polskich tytułach w 2022 i 2023 roku. Jak sprawić, aby widzowie wrócili do oglądania rodzimych filmów? Zaproszeni do panelu eksperci dyskutować będą o tym, czy w przypadku każdej produkcji dystrybucja kinowa jest najlepszą drogą do odbiorcy oraz jak wyrabiać nawyki u publiczności tak, aby często i chętnie oglądała polskie filmy. Celem panelu jest także nazwanie najważniejszych wyzwań i ryzyk stojących przed branżą oraz pogłębiona rozmowa o przyszłości dystrybucji. Partnerami tego dnia Gdynia Industry są Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Black Photon oraz Fisheye.
W ramach tegorocznego Gdynia Industry nie zabraknie dobrze znanego już spotkania z cyklu “Twarzą w twarz” – z Dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosławem Śmigulskim, w ramach którego zostaną zaprezentowane także Programy Operacyjne na 2024 rok oraz corocznego Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Debaty Podsumowującej Festiwal.
KONSULTACJE I SPOTKANIA INFORMACYJNE
MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY PRODUKCYJNEJ Z TELEWIZJĄ POLSKĄ
Telewizja Polska zaprasza producentów i twórców filmowych na spotkanie z przedstawicielami Agencji Kreacji Filmu i Seriali oraz TVP Dystrybucji Kinowej, na którym zaprezentowane zostaną możliwości współpracy z Telewizją Polską w zakresie szeroko rozumianej produkcji filmowej, zwłaszcza w kontekście koprodukcji współfinansowanych z Funduszu Kinowego (zasady wnioskowania oraz przyznawania środków) oraz dystrybucji kinowej filmów fabularnych.
PRAWO AUTORSKIE BEZ TAJEMNIC, CZYLI KONSULTACJE EKSPERCKIE Z SFP-ZAPA
Materia filmowa to nierzadko bardzo skomplikowana sprawa, a zawiłości prawa autorskiego potrafią spędzić sen z powiek niejednemu, nawet najbardziej doświadczonemu twórcy czy producentowi. Masz pytania do swoich przyszłych lub obecnych produkcji? Chciałbyś wiedzieć, jakie przysługują ci prawa? Ciekawi cię, kiedy serwisy streamingowe zaczną płacić twórcom tantiemy? Zapraszamy na konsultacje z ekspertami! Podczas tych indywidualnych spotkań specjaliści ze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych odpowiedzą na każde, nawet najbardziej dociekliwe pytania dotyczące tantiem (także tych z Internetu), zbiorowego zarządu czy prawa autorskiego.
ANALIZA PROBLEMÓW PRAWNYCH W UMOWACH W PROCESIE PRODUKCJI FILMOWEJ
Podczas tego spotkania będzie można się dowiedzieć, jakie błędy pojawiają się najczęściej w umowach zawieranych z osobami oraz podmiotami zaangażowanymi w stworzenie, produkcję i dystrybucję filmu z uwzględnieniem wytycznych wskazanych w Programach Operacyjnych. Podczas spotkania rozmowa będzie można się też dowiedzieć, jak prawidłowo uregulować kwestię przeniesienia autorskich praw majątkowych, zabezpieczyć proces produkcji Filmu pod kątem prawnym oraz na co zwrócić szczególną uwagę zawierając umowy z Twórcami.
W trakcie festiwalu odbędą się zamknięte warsztaty scenariuszowe „Zielony film od postaw” dla duetów scenarzysta i producent. Partnerem wydarzenia jest firma ORKA.
NETWORKING
Na FPFF w Gdyni obecni są przedstawiciele wszystkich najważniejszych pionów produkcyjnych, ale też osoby reprezentujące firmy dystrybucyjne, platformy streamingowe, festiwale czy fundusze regionalne. Przez cały tydzień zapraszamy na serię spotkań branżowych, dających możliwość sieciowania z najważniejszymi ekspertami branży filmowej.
Wydarzenia skierowane przede wszystkim do młodych twórców i producentów to spotkania “1 na 1”, czyli cykl indywidualnych spotkań z kluczowymi osobami z branży filmowej oraz “Branża bez tajemnic. Lunch producencki”, podczas którego starsi, bardziej doświadczeni producenci filmowi będą się dzielić z młodszymi kolegami doświadczeniem na wybranych polach działania w branży filmowej. Każdy temat omawiany będzie przy oddzielnym stoliku, w kameralnym gronie. Rozmowy toczyć się będą równolegle podczas wspólnego lunchu.
Zapisy na oba wydarzenia odbywają się online przez formularz dostępny na stronie www.festiwalgdynia.pl/gdyniaindustry/
Z kolei Audioteka i StoryLab.pro zapraszają podczas festiwalu na dobrą kawę, pożywne śniadanie i możliwość nawiązania nowych znajomości w branży scenopisarskiej. Podczas spotkania przeprowadzimy grę networkingową, przedstawimy pokrótce, jak w praktyce podchodzimy do hasła „dobrze opowiedziane historie” oraz chętnie poznamy wszystkich, którzy mają ochotę sprawdzić się w tworzeniu produkcji i superprodukcji audio.
Regionalne Fundusze Filmowe zapraszają na branżowy lunch z okazji 15-lecia swojego istnienia, który będzie doskonałą okazją do rozmów o roli RFF-ów na zmieniającym się rynku audiowizualnym, poznania ich obecnej sytuacji. To także szansa na nawiązanie nowych kontaktów w nieformalnej atmosferze.
Sekcja Młodych Producentów działająca przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych zaprasza młodych twórców i twórczynie na śniadanie networkingowe, podczas których będzie okazja poznać producentki i producentów aktywnie działających w branży, otwartych na nowe projekty filmowe.
W trakcie festiwalu będzie działał też Mentalny Punkt, gdzie przed trzy festiwalowe poranki będzie można złapać oddech i chwilę spokoju. Na specjalny spacer po mieście zaprasza gości branżowych Gdański Fundusz Filmowy.
PROGRAM:
PANELE I DEBATY
środa, 20 września 2023r., godz. 10:30
sala Omega, Hotel Mercure Gdynia
CZY PIERWSZY KROK MUSI BYĆ NAJTRUDNIEJSZY? MOŻLIWOŚCI FINANSOWE I SYSTEMOWE DLA DEBIUTANTÓW. JAK DOBRZE PRACOWAĆ ZESPOŁOWO. UKŁADANIE RELACJI NA PLANIE FILMOWYM I POZA NIM
środa, 20 września 2023 r., godz. 16:00
sala Europa, Hotel Mercure Gdynia
ANALIZA PROBLEMÓW PRAWNYCH W UMOWACH W PROCESIE PRODUKCJI FILMOWEJ
czwartek, 21 września 2023 r., godz. 10:30
sala Omega, Hotel Mercure Gdynia
PRACA Z AGENTEM SPRZEDAŻY – SZANSE POLSKICH PRODUKCJI NA MIĘDZYNARODOWĄ DYSTRYBUCJĘ
czwartek, 21 września 2023 r., godz. 12:00
sala Omega, Hotel Mercure Gdynia
EURIMAGES REFRESHED INTRODUCING THE FUND’S NEW PROJECT SELECTION PROCESS – WYKŁAD SUSAN NEWMAN-BAUDAIS, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCEJ EURIMAGES
czwartek, 21 września 2023 r., godz. 15:00
sala Omega, hotel Mercure Gdynia
AI W KINEMATOGRAFII: WYZWANIA, SZANSE I RYZYKA
piątek, 22 września 2023 r., godz. 10:30
sala Omega, Hotel Mercure Gdynia
DYSTRYBUCJA POLSKICH FILMÓW: GDZIE SĄ NASI WIDZOWIE I JAK DO NICH TRAFIĆ? JAK SPRAWIĆ, ŻEBY DYSTRYBUCJA POLSKICH FILMÓW ROSŁA W SIŁĘ
piątek, 22 września 2023 r., godz. 15:00
sala Europa, hotel Mercure Gdynia
SPOTKANIE Z CYKLU „TWARZĄ W TWARZ” ORAZ PREZENTACJA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH NA 2024 ROK
sobota, 23 września 2023 r., godz. 12:00
sala Orion i Tango, hotel Mercure Gdynia
FORUM SFP
KONSULTACJE I SPOTKANIA INFORMACYJNE
wtorek, 19 września 2023 r., godz. 11:00
sala Europa, hotel Mercure Gdynia
MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY PRODUKCYJNEJ Z TELEWIZJĄ POLSKĄ
wtorek, czwartek 19, 21 września 2023 r., godz. 13:00
sala Orion, hotel Mercure Gdynia
PRAWO AUTORSKIE BEZ TAJEMNIC, CZYLI KONSULTACJE EKSPERCKIE Z SFP-ZAPA
środa, 20 września 2023 r., godz. 16:00
sala Europa, hotel Mercure Gdynia
ANALIZA PROBLEMÓW PRAWNYCH W UMOWACH W PROCESIE PRODUKCJI FILMOWEJ
Wtorek-czwartek, 19-21 września 2023 r., godz. 9.30
Galeria GCF
MENTALNY PUNKT
NETWORKING PODCZAS GDYNIA INDUSTRY
19 – 22 września 2023 r.
Restauracja Malika
1na1
środa, 20 września 2023 r., godz. 9:30
Kawiarnia FaBuła GCF
ŚNIADANIE NETWORKINGOWE Sekcji Młodych Producentów KIPA
czwartek, 21 września 2023, godz. 9:30
kawiarnia FaBuła
NETWORKINGOWE ŚNIADANIE Z AUDIOTEKĄ I STORYLAB.PRO
czwartek, 21 września 2023 r., godz. 13:00
sala Conrad, hotel Mercure Gdynia
BRANŻOWY LUNCH Z REGIONALNYMI FUNDUSZAMI FILMOWYMI
piątek, 22 września 2023 r., godz. 13:30
sala Conrad, hotel Mercure Gdynia
BRANŻA BEZ TAJEMNIC. LUNCH PRODUCENCKI
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 roku.