Już po raz dwudziesty niezależni operatorzy zajmujący się relacjonowaniem wiadomości i bieżących wydarzeń zostali uhonorowani nagrodami im. Rory’ego Pecka. Uroczystość ich wręczenia poprowadziła Alex Crawford, specjalna korespondentka Sky News. Przyznawane w czterech kategoriach nagrody otrzymali freelancerzy z północnego Iraku, Pakistanu i Syrii. Wymownie świadczy to o roli, jaką odgrywają w branży informacyjnej lokalni operatorzy, relacjonujący wydarzenia ze stref konfliktów i innych trudno dostępnych miejsc. Uroczystość była również okazją do zaprezentowania działalności Fundacji im. Rory’ego Pecka, oraz wsparcia, jakiego udziela ona niezależnym dziennikarzom na całym świecie.
Nagrodę im. Rory’ego Pecka w kategorii „Wiadomości” otrzymał 27-letni operator z Syrii Zein Al-Rifai za dokumentację walk toczących się w jego rodzinnym mieście Aleppo. Film „Aleppo: Life in Ruins” (Aleppo — życie w ruinach), zamówiony i wyemitowany przez AFPTV, był kręcony od czerwca 2014 r. do lutego 2015 r. Dokument przedstawia skutki niemal codziennych bombardowań części miasta pozostającej w rękach rebeliantów oraz codzienną rzeczywistość mieszkających tam ludzi. W ocenie sędziów Zein w swoim wymownym materiale filmowym ukazuje obrażenia, śmierć i rozpacz, ale „nigdy nie traci z widzenia człowieczeństwa — siły, która pozwala ludziom trwać w nawet najgorszych warunkach”. Nagrodę wręczyła Lyse Doucet, główna korespondentka BBC ds. międzynarodowych.
Nagrodę im. Rory’ego Pecka w kategorii „Reportaż” zdobył Irakijczyk Zmnako Ismael za film „On the Road with Yazidis Fleeing Islamic State” (W drodze z jazydami uciekającymi przez Państwem Islamskim), zrealizowany ze środków własnych i wyemitowany przez Channel 4 News. Zmnako sfilmował exodus dziesiątek tysięcy jazydów z góry Sindżar w północnym Iraku w ciągu dwóch dni w sierpniu 2014 r., przebywając całą trasę z syryjskiego obozu dla uchodźców Nowruz na górę i z powrotem. Jurorzy określili jego film mianem „niezwykle poruszający”. „W pełni czuliśmy się uczestnikami tych niesamowitych wydarzeń przypominających biblijny exodus. Film był pięknie nakręcony i pozostawił trwałe wrażenie”. Nagrodę wręczył Sorious Samura, niezależny dziennikarz i laureat jednej z wcześniejszych edycji konkursu.
Nagrodę Sony Impact Award w kategorii „Aktualności” przyznano pakistańskiemu operatorowi-freelancerowi Haiderowi Alemu. Haider otrzymał nagrodę za film „Pakistan’s Hidden Shame” (Ukryta hańba Pakistanu). Opowiada on o dziesiątkach tysięcy pakistańskich chłopców, którzy stali się ofiarami pedofilów — w wielu przypadkach kierowców autobusów i ciężarówek otwarcie przyznających się do kontaktów seksualnych z chłopcami. Jury uznało film za szokujący i wymowny. „Obraz robił ogromne wrażenie, kamera po prostu pozwalała ludziom spokojnie mówić. Pełen współczucia, nienarzucający się przekaz sprawiał, że byliśmy razem z tymi dziećmi”. Film wyprodukowała wytwórnia Clover Films dla Channel4.
Tegoroczną Nagrodę im. Martina Adlera, ufundowaną przez firmę Hexagon, otrzymał Hassan Ashwor z miasta Dahuk w północnym Iraku. Hassan stał się podstawowym kontaktem dla przebywających w tamtym rejonie dziennikarzy i przedstawicieli organizacji praw człowieka, zwłaszcza badających potworności, jakie popełniło na jazydach Państwo Islamskie. Nagroda im. Martina Adlera ma na celu wyróżnienie miejscowych freelancerów, którzy pracując w trudnych warunkach we własnym kraju, wnoszą znaczący wkład w proces zdobywania i przekazywania informacji.
— Po 20 latach Fundacja im. Rory’ego Pecka realizuje to samo zadanie: wspiera rzeczowo, organizacyjnie i finansowo dziennikarzy-freelancerów i ich rodziny na całym świecie — mówi Tina Carr, dyrektor Fundacji im. Rory’ego Pecka. — Praca dzisiejszych laureatów i finalistów pokazuje, czemu to robimy. To właśnie dzięki nim mamy informacje, które trudno byłoby zdobyć i przekazać. Bez ich talentu, determinacji i śmiałości nasze rozumienie świata stałoby się uboższe. Dziennikarze stale są obiektem różnych ataków na całym świecie, a w największym stopniu właśnie freelancerzy. Ci ludzie bardziej niż kiedykolwiek zasługują na nasze uznanie, wsparcie i ochronę.
— Dzieła tegorocznych laureatów i finalistów konkursu im. Rory’ego Pecka pozostawiają na nas trwałe piętno, bo przenoszą nas w inny wymiar niż sam obraz — mówi Michael Harrit, dyrektor ds. marketingu działu Media Solutions w Sony Professional Solutions Europe. — Te ważne historie ukazują różne oblicza człowieczeństwa oraz dzisiejszego świata. Za ich przyczyną czujemy się związani na poziomie ludzkim z sytuacjami bardzo dalekimi on naszej rzeczywistości. Filmowanie w krajach takich jak Syria, północny Irak czy Pakistan staje się coraz większym wyzwaniem i wymaga umiejętności, kreatywności oraz odwagi. I właśnie dlatego nadal wspieramy konkurs im. Rory’ego Pecka oraz ważną działalność Fundacji im. Rory’ego Pecka.
W celu uzyskania dodatkowych informacji o laureatach i finalistach prosimy o kontakt z: Molly Clarke, dyrektor ds. komunikacji Rory Peck Trust, tel. +44 20 3219 7861; kom.: +44 7976 711618; mail: molly@rorypecktrust.org
Nagrody im. Rory’ego Pecka
Nagrody im. Rory’ego Pecka, których sponsorem jest firma Sony, to uznany, międzynarodowy konkurs wyróżniający niezależnych operatorów zajmujących się relacjonowaniem wiadomości i bieżących wydarzeń. Ustanowiono go w 1995 r. i nazwano imieniem Rory’ego Pecka — operatora, który zginął w Moskwie w 1993 r. Celem imprezy jest podkreślenie znaczenia niezależnego dziennikarstwa w gromadzeniu i przekazywaniu wiadomości oraz pokazanie, dlaczego freelancerzy potrzebują wsparcia i ochrony. Ceremonia wręczenia Nagród im. Rory’ego Pecka to główna impreza umożliwiająca zbiórkę pieniędzy na Fundację im. Rory’ego Pecka.
Fundacja im. Rory’ego Pecka
Fundacja im. Rory’ego Pecka wspiera rzeczowo, organizacyjnie i finansowo dziennikarzy-freelancerów i ich rodziny na całym świecie. Pomaga im w czasach kryzysu, ułatwiając między innymi stworzenie im bezpieczniejszych, profesjonalnych warunków pracy. Ta mała organizacja o dużym zasięgu działa w ponad 80 krajach i zapewnia wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach niezależnym operatorom kamery oraz ich rodzinom. Poprzez udostępnianie swoich zasobów w Internecie i specjalne inicjatywy Fundacja jest także ważnym źródłem informacji i szkoleń dla niezależnych dziennikarzy w kwestiach dotyczących ubezpieczeń, oceny ryzyka, bezpieczeństwa i poradnictwa psychologicznego. Fundusz Szkoleniowy im. Rory’ego Pecka pozwala także freelencerom niewielkim kosztem uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa.