IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego 2014. Kinematograf Filozoficzny odbędzie się w dniach od 4 do 7 grudnia 2014 roku. Hasłem przewodnim festiwalu będzie „Pasja”, a jednym z motywów – także kinematografia włoska.
Celem Festiwalu Filmu Filozoficznego jest propagowanie idei filozoficznych dzieła filmowego, a także szersze spojrzenie na swoistą „syntezę sztuk” jaką jest film. W 2006 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja Festiwalu, był to jedyny tego typu Festiwal w Polsce w Europie i na świecie. Tym, co wyróżnia go spośród innych tego typu wydarzeń jest także jego interdyscyplinarny profil i konstrukcja programów festiwalowych, oparta na idei przewodniej każdej z edycji, czego efektem jest tematyczna selekcja obrazów filmowych, skupionych wokół wybranego tematu. Festiwal prezentuje nie tylko kinematografię polską, europejską czy amerykańską, ale także dzieła filmowe z innych kręgów kulturowych.
Podczas ośmiu edycji festiwalu miało miejsce kilka prapremier filmowych, odbyły się retrospektywy, tak znaczących twórców, jak Chris Marker, Guy Debord czy Lech Majewski. Organizatorzy festiwalu zadbali również o młode pokolenie organizując „Konkurs na Najbardziej Wartościowy Scenariusz Filmowy”, warsztaty filmowe, które poprowadził Paweł Kuczyński i Master Class Lecha Majewskiego.
Festiwal stara się promować twórców, prezentujących ciekawe podejście do materii filmowej, jak Askhan Ahmadi irański reżyser pochodzenia kurdyjskiego, bracia Bucharov, Aaron J. Wiederspahn czy Gert De Graaff.
Gośćmi Kinematografu Filozoficznego były wybitne postaci kina niekomercyjnego
i artystycznego, tak polskiego jak i międzynarodowego: Urlike Ottinger, Piotr Dumała, Paweł Kuczyński, Chantal Akerman, Barbara Albert, Zuzanna Janin, Maciej Wojtyszko, Costanzo Allione, Alice Debord, wdowa po Guy Debordzie czy znakomity teoretyk kina Blaine Allan oraz profesor Tadeusz Lubelski.
Magazyn „Film&TV Kamera” objął patronat medialny nad festiwalem, a więcej szczegółów można znaleźć pod adresem www.festiwalfilmufilozoficznego.com